Т рима израелски заложници бяха предадени на Червения кръст в Газа от палестински бойци в събота при шестата размяна на заложници и палестински затворници съгласно споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила миналия месец, съобщи Си Ен Ен (CNN).
Израелецът от американски произход Сагуи Декел-Чен, израелецът от руски произход Александър Труфанов и израелецът от аржентински произход Иаир Хорн бяха освободени в Хан Юнис, южна Газа, около 10 ч. сутринта местно време. Те бяха видени да излизат от превозни средства, заобиколени от екстремисти, които изведоха заложниците на сцената, където пленниците се обърнаха към тълпата.
Мъжете изглеждаха в по-добро здраве от тримата заложници, освободени предишната седмица,
чието състояние предизвика осъждане от израелските власти.
Drie Israëlische gijzelaars vrijgelaten door Hamas na bijna 500 dagen gevangenschaphttps://t.co/rTPcocTm0l
— RTL Nieuws (@RTLnieuws) February 15, 2025
Очаква се Израел да освободи 369 палестински затворници по-късно в събота, съобщи Палестинското общество на затворниците в петък, 333 от които са били арестувани в Газа след водената от Хамас атака срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Това ще бъде най-големият брой палестински затворници, освободени по време на размяната досега.
Тълпа от въоръжени бойци се събра в Газа преди
освобождаването, което се проведе близо до къщата на убития бивш лидер на Хамас Яхя Синвар,
убит от Израел през октомври. Изображенията показват маскирани бойци, носещи оръжия и събиращи се около сцена със знамена и изображения, изобразяващи Синвар и други войнствени лидери.
„Никаква миграция освен към Ерусалим“, гласеше транспарант, украсяващ сцената, в очевиден упрек към президента на САЩ Доналд Тръмп и неговите планове за масово изселване на палестинци от анклава.
И тримата мъже, освободени в събота, бяха отвлечени от кибуца Нир Оз по време на атаката на 7 октомври и бяха държани
в плен почти 500 дни.
След като Червеният кръст предаде заложниците на израелските военни, те ще бъдат прехвърлени от Газа във военната база Рейм, където ще се съберат със семействата си, според израелски източник. След това ще бъдат отведени в болниците Ихилов и Шеба в централен Израел.
Труфанов беше на 27 години, когато беше отвлечен от Палестинския ислямски джихад, въоръжена групировка, свързана с Хамас, заедно с баба му Ирена Тати, майка му Лена Труфанов и приятелката му Сапир Коен, които всички бяха освободени в предишна сделка. Баща му Виталий е убит по време на нападението.
Декел-Чен беше на 35 години, когато беше отвлечен от Хамас, докато се опитваше да защити кибуца от нападатели. Съпругата му Авитал била бременна с третото им дете по време на нападението и родила дъщеря на Декел-Чен, докато той бил в плен. Тя навърши годинка през декември.
Хорн, сега на 46 години, също беше заловен от Хамас заедно с брат си Ейтан, който остава в плен.
Екстремистите от Газа вече освободиха общо 19 израелски заложници
като част от първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня от общо 33-мата, обещани на разсрочени интервали през този етап. Осем от тези 33-ма са мъртви, според израелското правителство.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!