Прокремълски активисти все по-често използват нелегалните хакерски мрежи, за да потискат политическа опозиция и независимите медии в Русия, които според тях представляват заплаха за властта на Владимир Путин, констатира доклад на британската правозащитна организация "Оупън демокраси" (Открита демокрация), цитиран от Ройтерс.
Кибератаките срещу уебсайтовете на независимо мислещи новинарски медии като радио "Ехото на Москва" и кабелния и интернет тв канал "Дожд" по време на парламентарните избори през декември "потвърждават най-големите опасения, че Кремъл може да използва хакерската общност, за да организира нападения срещу независими медийни сайтове и опозицията", се казва в доклада.
Броят на атаките от типа "отказ на услугата" (DoS) срещу политически обекти продължава да расте, се казва в документа по повод най-честата форма на атака, използвана от прокремълските активисти - наплив от заявки за зареждане на сайта, което блокира сървъра.
Тъй като новите технологии за хакване стават все по-достъпни, привържениците на Кремъл имат все по-големи възможности да намират нови и нови хора, желаещи и можещи да извършват кибернападения, установява "Оупън демокраси".
По-лесният достъп до хакерски инструментариум дава и на политическата опозиция шансове за контраудари, посочва Ройтерс.
Руското крило на "Анонимните" пое отговорността за публикуването на документи, според които прокремълската младежка групировка "Наши" е плащала на блогъри да хвалят Путин и да критикуват опозицията.
Най-способните руски хакери обаче не се занимават с атаки срещу политически обекти, а се стремят да печелят пари.
По данни на руската компания за компютърна сигурност Ай Би финансовите хакери в Русия са "заработили" общо 2,3 млрд. долара през 2011 г., което е два пъти повече от предходната година, посочи Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!