След убийството на Осама бин Ладен САЩ насочиха вниманието
си към близката до "Ал Кайда" групировка "Хакани", действаща по
границата между Пакистан и Афганистан.
При нежеланието на Пакистан да действа срещу базите на групировката в племенните райони, в които цари беззаконие, Вашингтон обяви четвъртия по ранг неин лидер Бадрудин Хакани за терорист.
Бадрудин вече е включен в списъка на САЩ за издирвани терористи. Там са и баща му - Джалалудин Хакани, основател на групировката, и двамата му братя Насирудин и Сираджудин.
Часове след актуализацията на списъка американски безпилотен самолет уби петима бойци, вероятно свързани с групировката "Хакани" в племенен район в Северен Вазиристан, където е нейната твърдина. Това бе
един от десетките американски въздушни удари срещу групировката.
"Американците изглежда са сигурни, че "Хакани" представлява втората най-голяма заплаха за тях, тъй като осигурява бази за обучение на бойци на "Ал Кайда", набирани в Европа - казва Мехмуд Шах, бивш началник по сигурността в племенната област. - Те също така смятат, че терористичните атаки срещу западни страни се планират в Северен Вазиристан под закрилата на "Хакани".
Според оценки на пакистанското разузнаване групировката се
състои от около
6000 добре обучени бойци и отряд от над 300 атентатори самоубийци.
"Хакани" пое отговорността за някои от най-смъртоносните атентати, извършени в Афганистан, включително за покушениетосрещу афганистанския президент Хамид Карзай през април 2008 г. и атентата в хотел в Кабул през януари същата година, при който загинаха шестима души.
Смята се, че групировката "Хакани" е
дала убежище
на повече от 300 араби и на около 200 ислямистки бойци от Узбекистан, Туркменистан и Чечения в района на град Мир Али в Северен Вазиристан.
Според пакистанското разузнаване десетки граждани на европейски страни, вербувани предимно от "Ислямски джихад" - групировка от Близкия Изток, смятана за клон на "Ал Кайда", биват обучавани в укритията на "Хакани" близо до Мир Али, втория по големина град в областта.
Джалалудин Хакани, афганистанец по националност, на почти
80-годишна възраст, е известен бунтовник, участвал в атаките
срещу съветските окупационни войски преди 40 години.
Той
основава групировката "Хакани"
през 2003 г., когато талибаните отправят молба към него да им помогне в прегрупирането на бойците, биещи се срещу американците, които ги свалиха от власт две години по-рано.
Неговият син Сираджудин, почти 40-годишен, ръководи операцията и използва старите контакти на баща си с хора от пакистанските племена, за да започне джихадистка кампания срещу войските на Запада.
Постепенно Сираджудин се издига сред пакистанските талибани
в племенната област и получава титлата халиф. Неофициално той е
командир на бойци от най-различни бунтовнически групировки из
цял Вазиристан, чиято численост се оценява на 30 хил. души.
Като член на Рехбари Шура, главният орган на талибаните, взимащ решения и ръководен от молла Омар, той се ползва с голямо уважение сред пакистанските бойци, предани на Омар.
Неговите бойци се придвижват през обрасли с борови и маслинови гори планини, простиращи се от двете страни на границата, за да избегнат американските безпилотни самолети, както и за да атакуват войските на НАТО във вътрешността на Афганистан.
Пакистанските военизирани отряди си затварят очите,
оставят ги да прекосяват необезпокоявано границата в мрака и когато се върнат, ги допускат на сутрешната молитва в близката до техния пост джамия.
Основната причина за този съюз е, че групировката "Хакани" никога не е извършвала нападения в Пакистан, за разлика от други местни групировки на талибаните.
Вместо това, тя развива връзките си с пакистанското
Междуведомствено разузнавателно управление, изградени още от
времето на джихада срещу съветските войски в Афганистан.
"Пакистан поддържа връзки с групировката "Хакани" и гледа на нея като на
основен стратегически поддръжник във всяко бъдещо правителство в Кабул
след изтеглянето на американците", казва Талат Масуд, пенсиониран генерал от пакистанската армия и известен анализатор по въпроси на отбраната.
Сираджудин не крие своите връзки с "Ал Кайда". В интервю миналата година с журналиста Юсафзай бунтовническият командир заяви, че макар никога да не се е срещал с Осама бин Ладен и неговия заместник Айман аз Зауахири, той поддържа връзка и с двамата. "Изпитвам уважение към тях", каза Сираджудин.
Групировката "Хакани" обаче е и лъч на надеждата за САЩ,
добавя Юсуфзай, твърдейки, че САЩ и правителството на Карзай са
осъществили първоначални контакти с групировката с
посредничеството на Пакистан.
Вероятно поради тази причина американците избягват да обявят групировката "Хакани" за терористична и нанасят удари само по отделни нейни членове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!