Г ъшият дроб е изискан деликатес, ценен от гастрономи от векове, но неговият богат вкус идва с висока цена – изключителна жестокост към птиците.
Великобританските министри отказаха да потвърдят предизборното си обещание за забрана на вноса на гъши дроб, на фона на опасенията, че планираното „рестартиране“ на отношенията с ЕС може да направи тази мярка невъзможна. Това предизвика сериозни критики не само от организации за защита на животните, но и от поддръжници на Лейбъристката партия, които се чувстват предадени от неизпълненото предизборно обещание..
Причината са предстоящите преговори с Брюксел през май, които целят постигане на споразумение за намаляване на нуждата от гранични проверки на селскостопански продукти и стимулиране на икономическия растеж.
Предизборно обещание
Преди изборите министърът на околната среда, Стив Рийд, обяви, че лейбъристите ще прекратят търговския внос на продукти, при които патиците и гъските се хранят насила и са жертви на прекомерна жестокост.
Производството на гъши дроб се осъществява чрез процес, наречен „сондиране“ – зърно се налива в голяма метална фуния, която насилствено се вкарва в хранопровода на птиците, принуждавайки ги да поглъщат повече и повече в несъмнено голяма болка. Това води до увеличаване на черния дроб до няколко пъти над нормалния му размер.
Когато бяха запитани дали правителството ще спази забраната за внос на гъши дроб, въпреки потенциалното ветеринарно споразумение с ЕС, говорител на Министерството на околната среда, храните и селските райони отговори лаконично: „Няма да коментираме това.“
Абигейл Пени, изпълнителен директор на Animal Equality UK, подчерта мащаба на проблема:
„Ежегодно милиони патици и гъски страдат изключително заради производството на гъши дроб – черният им дроб набъбва до размерите на малка футболна топка."
"Стив Рийд лично осъди тази жестокост и обеща край на вноса на фоа гра в Обединеното кралство, но напредъкът е разочароващо бавен. Всяко действие, което заплашва пълната забрана на вноса, ще противоречи на предизборните ангажименти на Лейбъристката партия и ще разочарова милионите британци, които се грижат за благосъстоянието на животните. Очакваме тези ангажименти да бъдат спазени“, добави Пени.
Критики и предателство
Манди Картър, съизпълнителен директор на Animal Policy International, също предупреди, че евентуално отстъпление на правителството би било „предателство“:
„Лейбъристите вече обещаха да забранят вноса на гъши дроб – но едно строго ветеринарно споразумение с ЕС може да направи това невъзможно. Без ясни защитни механизми в споразумението рискуваме да заличим десетилетия напредък в хуманното отношение към животните."
"Вносът на гъши дроб противоречи на британските ценности на състрадание. Просто е – не трябва да внасяме продукти, които не отговарят на нашите етични стандарти“, подчерта Картър.
Производството на гъши дроб е забранено в Обединеното кралство от 2006 г., но страната продължава да внася около 180 тона годишно от Европа.
Консервативното правителство възнамеряваше да използва „свободите от Брекзит“, за да сложи край на тази търговия, но пълната забрана беше невъзможна, докато страната беше част от единния пазар на ЕС.
След напускането на ЕС предложението за забрана беше блокирано по време на краткото управление на Лиз Тръс, срещайки съпротивата на някои министри, включително Джейкъб Рийс-Мог.
Сам Лоу, водещ експерт по европейска търговия в консултантската компания Flint Global, заяви, че никога не е бил убеден в ангажимента на правителството за забраната:
„Всяка забрана днес вероятно би срещнала сериозни възражения от Франция в рамките на Световната търговска организация, а едно ветеринарно споразумение с ЕС само би усложнило нещата."
"Макар че на теория е възможно да се договори изключение, французите със сигурност ще се противопоставят. Но дори и без това препятствие, не съм сигурен, че правителството изобщо би наложило забраната.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!