С междуправителствени споразумения Гърция ще се бори за намаляване на туристическите загуби, предава NOVA. Вече е постигната договореност с Израел за седмичен полет от началото на юли или малко по-рано.
Атина в момента води преговори с Русия, Германия, Австрия, Кипър, Дания, Норвегия, Чехия и Австралия, където пандемията е овладяна ефективно, както в Гърция.
Условията на Атина са PCR-тест 72 часа преди пристигане в страната, както и завръщащият се турист да не влиза в карантина в страната си при връщане. Ако има държави, които изискват тест и когато туристът напусне Гърция, тогава Гърция ще го обсъжда със съответната държава.
Целта е да се постигнат споразумения със страни, които се считат за „тежки портфейли“ в туризма. Затова споразумения се обсъждат и с Германия и Австрия. Германските туристи оставиха почти 3 милиарда евро през миналия сезон в Гърция.Залага и на споразумения с балкански страни, като България, Румъния и Северна Македония, тъй като туристите предпочитат Халкидики за почивка всяка година и могат да стигнат до туристическите курорти в Северна Гърция по шосе.
В следващите дни правителството ще обяви, че на 8 или 15 юни ще се отворят обектите за сезонно настаняване, както и данъчни стимули, които да направят страната конкурентоспособна. Сред тях е намалението на ДДС за фериботни и самолетни билети от 24% на 13%, Освен това се обмисля премахването на таксата за настаняване на хотели.
Гръцкият туризъм обаче ще бъде засегнат и в круизния сектор. Само през миналата година 510 круизни кораба заминаха за Корфу. Днес окончателно ще стане ясно при какви условия как туристите ще влизат в Гърция.
Припомняме, че организираните плажове ще бъдат отворени през уикенда, а от 25 май ще бъде разрешено свободно движение до всички острови.
След ваканция в чужбина, 14 дни карантина
На море това лято - ще бъде ли възможно
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!