„Гърция расте. Разширяваме териториалните води в Йонийско море от 6 до 12 морски мили”, обяви днес премиерът Кириакос Мицотакис. Той съобщи за това историческо решение по време на пленарния дебат за ратифицирането на морските споразумения с Италия и Египет.
„Нищо не пречи на страната ни да разшири териториалните си води до 12 мили, когато реши да го направи”, каза Мицотакис.
Ердоган: Турция ще вземе това, което ѝ принадлежи в Средиземно, Егейско и Черно море
Думите му изпращат недвусмислено послание към съседна Турция, която се опитва да сложи ръка на газовите находища в Беломорието и Източно Средиземно море.
Мицотакис обяви, че съответният законопроект скоро ще бъде внесен директно в парламента и че разширяването се основава на член 3 от Международното морско право.
Макрон: Ердоган дестабилизира Европейския съюз
„Гърция расте. Други също твърдят така. Но ние сме тези, които го прилагат на практика. По този начин пристъпваме към упражняването на нашето безспорно суверенно право в съответствие с член 3 от Конвенцията за морското право, разширяване на териториалните води в морската зона на Йонийско море и Йонийските острови до нос Тайнаро в Пелопонес”, подчерта Мицотакис.
Той добави, че разширяването на гръцката акватория е „право, което страната запазва да упражнява в бъдеще и в други морски райони, право, което съседите ѝ вече са упражнили в съответствие с Конвенцията за морското право и прилагането на средна линия, където разстоянието между бреговете е по-малко от 24 мили.”
Криза Гърция-Турция, Франция изпраща изтребители и фрегата
Мицотакис обяви още, че гръцкият външен министър Никос Дендиас ще замине за Тирана за преговори с колегата му от Албания за демаркацията на морските граници между двете съседни страни - проект, разработен през последните няколко години.
По-рано днес Дендиас заяви по време на срещата с германския си колега Хайко Маас, че Турция трябва да деескалира напрежението в Източното Средиземноморие и Егейско море или да се изправи пред риска от санкции на Европейския съюз.
Анкара обаче отправи предизвикателство. След кратка среща с Маас турският външен министър Чавушоглу заяви, че Турция „ще направи всичко необходимо” и предупреди Гърция да не се „излага на риск”, изпълнявайки ролята на „примамка” – вероятно визирайки намесата на Франция, САЩ и Обединените арабски емирства.
Хайко Маас, който посети Анкара и Атина като част от усилията на Берлин да посредничи, подчерта, че по-нататъшната ескалация не би била добра за Гърция и Турция, както и за Европейския съюз като цяло.
Като част от инициативата за четиристранно сътрудничество Кипър, Гърция, Франция и Италия постигнаха споразумение за съвместно присъствие в Източното Средиземноморие, а първата дейност е учението „EUNOMIA”, което ще се проведе от днес до 28 август в морската част на юг от Кипър.
Конкретното учение предвижда участието на въздушни и морски средства от четирите страни.
По отношение на инициативата гръцкото министерство на отбраната заяви, че европейските държави са решили да засилят военноморското си и въздушно присъствие в Източното Средиземноморие, за да „подсилят сигурността и стабилността в по-широкия регион”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!