11

Г ърция и Турция си разменят нападки няколко часа преди срещата за ситуацията в Либия. Турският президент Реджеп Ердоган отново се отдаде на агресивни забележки, преди да замине за Берлин, коментира в. „Катимерини“.

Той заяви, че Гърция се е побъркала, че не е поканена на срещата в Берлин, и каза, че гръцкият премиер Кириакос Мицотакис предприема „грешни стъпки“, като покани за преговори в Атина фелдмаршал Халифа Хафтар, който се бори срещу признатото от ООН правителство на Либия начело на Либийската национална армия.

Според Ердоган Мицотакис поема в грешна посока в двустранните отношения с Турция, въпреки че самият той е разговарял с него на неотдавнашната среща на върха в НАТО.

Гръцкото министерство на външните работи отговори малко след Ердоган.

"Що се отнася до правилните стъпки, най-малко парадоксално е, че обичайният нарушител на международното право в нашия регион се опитва да дава уроци. Постоянна грижа за Гърция е предприемането на стъпки, които гарантират сигурността и стабилността в региона, а не разработването на политика чрез безпочвени и провокативни забележки", добавят от външното министерство, цитирано от БГНЕС.

Мирът в Либия - жизненоважен за Европейския съюз

По-рано днес пък, часове преди да бъде открита международната конференция за Либия на високо равнище в Берлин, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че мирът в Либия е жизнено важен за Европейския съюз.

"Време е да се укрепи примирието, спазването на оръжейното ембарго на ООН и да се започне отново политически процес", написа той в Twitter. 

"Именно от това се нуждае народът на Либия и то е жизнено важно за сигурността и стабилността на ЕС", добави Мишел. В текста той благодари на германския канцлер Ангела Меркел за организирането на форума.

Шарл Мишел ще участва в конференцията заедно с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и първия дипломат на ЕС Жозеп Борел.

Световните лидери се събират в Берлин, за да направят нов опит за тласък към мир в Либия, в отчайваща стремеж да се предотврати превръщането на обхванатата от конфликт нация във "втора Сирия". 

В преговорите участват представители на над 10 страни.

Основната цел на срещата е да накара чуждестранните сили, които имат влияние в региона, да спрат да се намесват във войната - било то чрез оръжие, войски или финансиране.

На първото подобно събитие от 2018 г., свързано със съдбата на либия, се очакват се и лидерите на двете враждуващи фракции – командващия Либийската национална армия Халифа Хафтар и ръководителят на признатото от ООН правителство на Триполи Файез ал Сарадж.

В реч пред репортери преди да замине от Истанбул за Берлин, турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че срещата на върха може да бъде "важна стъпка по пътя към укрепване на примирието и политическо решение" в Либия.

Но силите на Хафтар преди преговорите блокираха износа на петрол от ключовите пристанища на Либия, осакатявайки основния източник на доходи на страната в знак на протест срещу решението на Турция да изпрати войски, за да стабилизира базираното в Триполи правителство на националното споразумение (ПНС).

Този ход подчерта опустошителното въздействие на чуждестранното влияние в кризата.

"Либия се нуждае спирането на всяка чужда намеса ", каза специалният пратеник на Организацията на обединените нации Гасан Саламе пред АФП.

ООН се надява всички страни да подпишат план за въздържане от намеса и да се ангажират с примирие, което да доведе до трайно прекратяване на военните действия, според проект на окончателно комюнике, предаде АФП.

Този документ също така призовава всички страни да се ангажират отново с многократно нарушаваното ембарго на ООН за оръжие и отваря възможност за вътрешнолибийски политически преговори в Женева в края на месеца.

Ако всичко върви по план, участниците в Берлин ще проведат вечерна пресконференция.

Но срещата на върха вече предизвика шумотевица, като няколко страни в региона се разпалват, защото не присъстват, включително Гърция, Мароко и Тунис.

Втора Сирия

Либия беше разкъсана от битки между враждуващи въоръжени фракции след въстанието, подкрепено от НАТО през 2011 г., в резултат на което беше убит диктаторът Муамар Кадафи.

От април миналата година войските на Сарадж в Триполи са подложени на атаки от силите на Хафтар.

При сблъсъците загинаха повече от 280 цивилни и 2000 бойци и разселиха десетки хиляди, докато на 12 януари не бе приложено крехко примирие, подкрепено както от Анкара, така и от Москва.

На последващи преговори в Москва, Сарадж се съгласи на трайно примирие, но Хафтер се оттегли без да подпише споразумението.

Въпреки че правителството на Сарадж е признато от ООН, мощни играчи застанаха зад Хафтар - превръщайки вътрешния конфликт във фактически прокси война, в която международните сили се бутат, за да осигурят собствените си интереси.

Притеснението се засили в международен план, след като Ердоган изпрати войски в Либия в началото на януари, за да подкрепи Сарадж.

Подчертавайки засегнатите залози, германският външен министър Хайко Маас заяви, че "трябва да направим така, че Либия да не стане втора Сирия".

Междувременно Сарадж отправи призив за международни "вйски за защита", ако Хафтар продължи да настъпва.

"Подобни сили за защита трябва да действат под егидата на Организацията на обединените нации. Експертите ще трябва да дадат съвет кой трябва да участва, като ЕС или Африканския съюз или Арабската лига", каза той пред в. "Ди Велт" в неделя.

Той също разкритикува ЕС, като заяви, че съюзът не е достатъчно активен по отношение на Либия.

"За съжаление ролята на ЕС досега беше много скромна ... въпреки че някои държави от ЕС имат специални отношения с Либия, ние сме съседи и имаме много общи интереси", каза той.

Съпричастност само на думи

Ердоган многократно призова Европа да застане обединена зад правителството на Сарадж, предупреждавайки, че падането на Триполи може да позволи на джихадистки групи като Ислямска държава или Ал Кайда да се прегрупират.

Той също предупреди, че по-нататъшните вълнения могат да подтикнат нова вълна от мигранти да се отправят към Европа.

За Турция падането на ПНС на Сарадж може да застраши споразумение за морска граница, подписано от двете страни. То дава на Анкара широки права над източното Средиземноморие, където неотдавнашното откриване на залежи от газ предизвика боричкания между крайбрежните държави.

Но Хафтар е подкрепен от най-отявлените регионални съперници на Турция - Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Ердоган също обвини Русия, че изпраща наемници в помощ на Хафтар, тъй като Москва се стреми да разшири влиянието си в региона.

Експертът по Либия в Международната кризисна група Клаудия Гацини заяви, че Берлинската конференция "може да бъде скромна стъпка напред" по пътя към мира.

"И все пак остава рискът, че някои участници просто ще говорят на дипломатическата инициатива, дори и да продължат да подклаждат война, от която имат полза.

Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 34 минути

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 47 минути

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 13 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 14 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 14 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Свят Преди 14 часа

Тя нарече "некомпетентни и фалшиви" твърденията, че обаждането е било режисирано

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 15 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 15 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 16 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 16 часа

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати