П о време на откриването на климатичната конференция, която трябва да определи нови мерки за ограничаването на глобалното затопляне, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изпрати категорично послание към света.
"Ние копаем собствените си гробове",
каза той, визирайки пристрастяването към изкопаемите горива, което заплашва да изтласка човечеството и планетата до ръба на пропастта.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза още на световните лидери,
събрали се в Глазгоу за международната конференция за климата, че евентуалният неин провал би означавал, че ще те трябва се връщат с по-сериозни обещания всяка година, а не както се предвижда сега - на всеки пет, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Ако в края на тази среща се окаже, че ангажиментите не са достатъчни,
държавите ще трябва да преработват своите национални климатични планове и политики не на всеки 5 години, (а) всяка година и във всеки един момент", каза Гутериш на церемонията по откриването на КОП26 в Глазгоу. Той заяви, че често има "дефицит на достоверност и прекалено много обърканост около целите за намаляване на (парниковите) емисии и постигане на нетни нулеви емисии". ООН ще сформира експертна група, която ще проверява и анализира ангажиментите за постигане на нетни нулеви емисии на недържавни актьори, каза Гутериш.
We must keep the goal of 1.5 degrees Celsius warming alive.
— António Guterres (@antonioguterres) November 1, 2021
This requires greater action on mitigation and immediate concrete steps to reduce global emissions by 45 per cent by 2030.
We need maximum ambition – from all countries on all fronts – to make #COP26 a success. pic.twitter.com/mb9d8djQS6
Генералният секретар на ООН призова развитите и развиващите се държави
да създадат коалиция за декарбонизация и постепенно да се откажат от използването на въглищата за производство на електричество, предаде ТАСС.
Според Гутериш развиващите се икономики трябва и да предприемат повече мерки за ефективно намаление на емисиите. "Необходима ни е максимална амбиция от всички държави и по всички направления, за да бъде успешна конференцията в Глазгоу", отбеляза той.
"Планетата ни се променя пред очите ни - от дълбините на океаните
до планинските върхове, от топящите се ледници до неумолимите екстремни метеорологични явления", каза той.
Глобалната среща на високо равнище за климата СОР26 беше открита от британския
министър-председател Борис Джонсън. Той предупреди, че светът е завързан за "взривно устройство, което може да доведе до Деня на Страшния съд", предаде Асошиейтед прес.
While @COP26 will not be the end of climate change, it can and it must mark the beginning of the end.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) November 1, 2021
My address at the World Leaders Summit Opening Ceremony: https://t.co/PfUoLhM9im#COP26 | #TogetherForOurPlanet pic.twitter.com/sSVZMdg9nE
Джонсън сравни положението на Земята с това на литературния и филмов герой, тайния агент Джеймс Бонд,
който в една от книгите за него е привързан към бомба, която ще унищожи планетата, и той се опитва да измисли как да я обезвреди. "Ние сме приблизително в същото положение", само че сега тиктакащото устройство е истинско, а не измислено, подчерта той.
Британският премиер даде началото на политическата част
от конференцията на високо равнище на ООН за климата, чиято цел е постигане на споразумение за ограничаване на въглеродните емисии достатъчно бързо, за да се сдържи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) под нивото от прединдустриалната ера. Той постави мрачен акцент върху това, че в навечерието на КОП26, на срещата си на върха в Рим през уикенда, групата на най-развитите световни икономики Г-20 постигна скромен напредък.
"Необходими са пари от частния сектор,
за да се помогне на развиващите се държави да освободят своите икономики от въглерода", призова Джонсън. Той повтори, че вярва, че срещата СОР26 в Глазгоу, може да е успешна. Длъжни сме да намерим тези средства, подчерта британският премиер, визирайки обещанието за 100 милиарда долара годишно, дадено от развитите държави през 2020 г., което обаче сега се очаква да бъде изпълнено през 2023 г.
"Не можем и няма да успеем само с правителствени средства,
ние, които сме в тази зала можем да отделим стотици милиарди, но пазарът има стотици трилиони и задачата сега е да работим заедно, за да помогнем на нашите приятели да се освободят от въглерода", каза той.
Джонсън предупреди също, че провал на СОР26 ще отприщи неконтролируем гняв
и загуба на търпение по света. Всички обещания не са нищо повече от празни приказки в случай на провал, заяви той, перифразирайки екоактивистката Грета Тунберг - лидер на световното младежко движение срещу климатичните промени, предаде Франс прес.
"Да, ще бъде тежко. Но можем да го направим,
така че да се залавяме за работа", призова Джонсън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!