Нарасналата популярност на традиционната медицина в Азия доведе до бум в бизнеса с... гекони, а дребното гущерче се превърна в сериозен източник на доходи за обеднялото селско население в Индонезия.
В страната тези издаващи характерен звук влечуги с дискретна окраска и мека кожа са в изобилие. Поклонниците на китайската и корейската традиционна медицина пък вярват, че те помагат за лекуването на рак, кожни и респираторни заболявания.
Мизерстващите жители на село Банджарсауах, в източната част но остров Ява, установили, че геконите могат да бъдат изненадващо доходоносни.
Тохасиим, 32-годишен ратай, който припечелва 10 хил. рупии (около долар) на ден, като храни чужд добитък - сега печели месечно по 1 млн. рупии (към 110 долара) от лова на гекони в местната гора.
Започнах да ходя на лов за гекони вечер, след като свърша другата си работа. Обикновено се занимавам с това между 6 ч. вечерта и 5 ч. сутринта, казва Тохасиим, който, като много индонезийци, има само едно име.
Бизнесът се
зародил преди четири години,
когато друг човек от селото, Абдурахман, започнал да суши гекони в дома си и да ги продава на износител.
Сега над 100 ловци сноват из гората всяка нощ в преследване на пъргавите гущери, после ги предават на 40-годишния Абдурахман, който пък ги доставя на износителя.
Днес повечето от жителите на Банджарсауах участват в "производството" на изсушени гекони.
Ловците влизат в гората на групи от по четирима-петима души с челник и хващат гущерите с ръце.
Десетина работници, предимно жени, прекарват дни наред в разпъване, сушене и опаковане на гущерите. Те често работят от 7 ч. сутринта до 4 ч. следобед в мрачната бамбукова къща на собственика на бизнеса. При повишено търсене се трудят и по-дълго като заработват по около 20 хил. рупии дневно.
"Задачата ми е да разпъвам геконите. Печеля по 525 хил. рупии на месец. Смятам, че това е достатъчно за покриване на ежедневните нужди", казва Хобия - бременна с второто си дете фермерска съпруга, която върши тази работа от около шест месеца.
Разгарът на лова
на гекони е през дъждовния период в Индонезия - от декември до февруари.
Абдурахман, баща на две деца, казва, че не може да разкрие колко печели от геконовия бизнес, но е доволен от това, което получава. "Средно на всеки три дни ловците ни носят между 5000 и 10 хил. гекона, а произвеждаме максимум 1600 изсушени гекона на ден", казва той.
Абдурахман продава геконите по два броя. Двойка гущери в добро състояние струва 4000 рупии, а чифт повредени, с липсваща опашка, докарва 2000 рупии.
Ловът на гекони
обаче
тревожи природозащитниците
Ар Три Праюдхи, представител на базираната в Източна Ява природозащитна организация "ПроФауна" казва, че когато животните не били застрашени, играели важна роля в екосистемата и трябва да си останат в гората.
"Геконът е същество от дивата природа и с него не бива да се търгува. Проблемът е, че тези животни не са защитени в Индонезия. Нашето правило е, че мястото на дивото животно е сред природата", допълва Праюдхи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!