Китайски съд осъди Гу Кайлай на смърт за убийството на британския бизнесмен Нийл Хейуд. Смъртната присъда е с двегодишно отлагане на изпълнението.
Това значи, че Гу най-вероятно ще прекара остатъка от живота си в затвора, ако до две години не извърши друго престъпление, предаде Ройтерс.
Агенцията се позовава на източник, присъствал на произнасянето на присъдата, тъй като в съдебната зала не са били допуснати неофициални медии.
Според Асошиейтед прес в Китай такава смъртна присъда бива
заменена след няколко години с доживотен затвор
Съдът призна Гу - съпруга на доскоро много влиятелния висш функционер на Китайската компартия Бо Силай - за виновна в убийството на британеца.
На процеса Гу призна, че през ноември миналата година е отровила Хейуд след бизнес спор, заради който той заплашил сина й.
Скандалът сложи край на кариерата на съпруга й, който управляваше югозападния град Чунцин и бе смятан за един от бъдещите ръководители на комунистическата партия.
Прислужникът на семейството, който също бе подсъдим по делото за убийството на британеца, получи девет години затвор.
Решението на съда бе деликатно от политическа гледна точка
Китайските лидери може би са решили да изберат продължително лишаване от свобода вместо смъртно наказание, опасявайки се, че по-суровото наказание може да породи недоволство или да превърне Гу в изкупителна жертва за провиненията на съпруга й, предаде Асошиейтед прес.
Бо Силай бе отстранен от поста си заради нарушения, които останаха неуточнени за широката публика.
Арестът на Гу и отстраняването на съпруга й предизвикаха най-големите политически сътресения в Китай от кървавото потушаване на продемократичните протести на площад "Тянанмън" през 1989 г.
Официалната китайска осведомителна агенция Синхуа описа Гу като депресирана жена, която е пиела лекарства.
Присъдата на известната китайска адвокатка Гу Кайлай, съпруга на изпадналия в немилост китайски партиен лидер Бо Силай, е сред водещите теми за чуждите издания.
Доказателствата, представени в подкрепа на вината на Гу Кайлай, пораждат скептицизъм сред много китайски наблюдатели, посочва британският в. "Дейли телеграф".
Изданието цитира Ху Шули, издател на едно от водещите китайски списания - "Цайсин". Анализаторът
подлага на съмнение официалната версия, че Гу е убила британския бизнесмен,
когато той започнал да заплашва живота на сина й.
Тези заплахи се съдържали в имейл от британеца до сина на Гу Кайлай, но там се използвала не думата "убивам", а "унищожавам", което навежда на мисълта, че става дума просто за заплаха за съсипване на репутацията на младежа, твърди Ху Шули.
А фактът, че британецът е искал да пие чай с Гу Кайлай показва също, че той не е бил на път да убие сина й, както се твърдеше в съда.
Анализаторът обръща също внимание, че версията за икономически спор между Гу Кайлай, съпруга й Бо Силай и британеца също поражда много въпроси, защото икономическите проблеми по-скоро щяха да се изяснят с икономически средства или гражданско дело, а не чрез убийство.
Вестникът цитира и преподавателя по право в Пекинския университет Хъ Вейфан, според когото делото е породило повече въпроси, отколкото отговори.
На него се твърдеше, че основният мотив на Гу да убие британеца е заплахата за живота на сина й, но действително ли е имало такава заплаха, пита преподавателят.
Британският вестник "Гардиън" посочва, че присъдата на Гу не слага край на случая.
Засега съдбата на самия Бо Силай остава неясна
Той също е обект на преследване, но по този случай досега не са направени никакви коментари. Бо беше арестуван още през април за "дисциплинарни нарушения".
Бившият полицейски началник на Чунцин Ван Лидзюн, който пръв разкри аферата с убийството на британеца, когато избяга в американското консулство в Чънду, малко след като се скара с Бо Силай, на когото беше приближен, също в скоро време ще бъде даден под съд, въпреки че не е ясно какви обвинения ще му бъдат повдигнати, допълва вестникът.
По случая Гу Кайлай китайските власти бяха изправени като цяло пред дилема. Ако бяха проявили прекалено голяма снизходителност, те щяха да бъдат обвинени, че щадят влиятелните персони. Но прекомерно строга присъда би била сметната за наказателна операция срещу семейството на популярен китайски представител, подета от неговите противници, допълва британският вестник.
В. "Вашингтон пост" припомня, че в съда не са били изслушани писмените показания на сина на Гу Кайлай, в които той защитава майка си и твърди, че в последните години той лично не е имал нищо общо с Нийл Хейуд.
В. "Ню Йорк таймс" посочва, че смъртната присъда с отложено изпълнение на Гу Кайлай
е била така замислена, че да удовлетвори
китайското общество, британското правителство, привържениците на Бо Силай, както и някои фракции сред китайските лидери, които бяха очаровани от кампанията на Бо Силай срещу организираната престъпност.
Вестникът припомня, че по време на делото срещу Гу жертвата е била набедена в даден момент за виновник. В съда британецът е бил представен като мерзавец, който е държал под ключ сина на Гу в жилището си във Великобритания.
Подробности за това предполагаемо престъпление така и не бяха предоставени в съда, посочва вестникът.
Изданията посочват също, че четирима китайски полицаи са били осъдени днес на между 5 и 11 години затвор, защото са се опитали да попречат на разследването на убийството на британския бизнесмен и по този начин да предпазят от съдебно преследване Гу Кайлай.
Става дума за високопоставени полицейски представители от Чунцин, бастиона на семейството на Бо Силай, които са фалшифицирали някои документи, свързани с разследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!