Швейцарска левичарска групировка пое отговорността за малката експлозия, която стана днес в хотел в швейцарския курорт Давос близо до мястото, където се провежда Световният икономически форум, предадоха ИТАР-ТАСС и Ройтерс.
Представители на групировката Революционна перспектива заявили в съобщение до медиите, че избрали луксозния "Постхотел" за това, че в него били настанени членове на Федералния съвет (швейцарското правителство), участващи във форума.
Те пояснили, че сипали захар във варелите с мазут, за да развалят отоплителната система, така че "хладен вятър да задуха рано или късно в ушите на федералните съветници".
Слабата експлозия стана в хотел в швейцарския курорт Давос, където продължава ежегодният Световен икономически форум (weforum.org).
"Малка експлозия с неясен произход" е избухнала в мазето на "Моросани Постхотел", заяви по-рано днес говорител на полицията в кантона Граубюнден. "Никой не е пострадал, материалните щети са незначителни. Федералната прокуратура ще разследва причините за експлозията", добави той.
На местопроизшествието бяха пристигнали представители на органите на реда.
Около 2500 представители на световния елит са се събрали в прочутия алпийски курорт, който до неделя е домакин на Световния икономически форум.
Милиардерът финансист Джордж Сорос предупреди,
че има опасност Старият континент да се разпадне заради "двускоростната Европа" на богати и бедни, която се утвърждава с реформата на разклатеното евро.
На пресконференция извън официалната програма Сорос отбеляза, че валутата, използвана от 17 страни в ЕС, е в процес на реформиране заради опасенията около дълговата криза, обхванала Гърция и Ирландия, а застрашаваща и други страни.
Според Сорос еврозоната иска да се справи с недостатъка си, че има обща централна банка, но не и общо финансово министерство, създавайки постоянен Европейски фонд за финансова стабилност, за да бъдат спасени затъналите в дългове страни.
Само че, отбеляза известният финансист, реформите не решават реалния проблем на еврото, който е в това, че валутата раздели по-богатите страни от по-бедните.
"Никога няма да се откажем от еврото" въпреки кризите,
породени от твърде големите държавни дългове, заяви по-късно днес френският президент Никола Саркози.
Пред участници в Световния икономически форум Саркози каза, че "изчезването на еврото би било толкова голям катаклизъм, че не можем дори да помислим за тази идея".
"Уверявам ви, че заедно с германския канцлер Ангела Меркел никога няма да се откажем от еврото", заяви Саркози пред група участници в 41-ото издание на Икономическия форум.
Френският президент призна, че има опасения около бъдещето на общата валута, откакто се наложи Европейският съюз и Международният валутен фонд (МВФ) да спасят обременените с дългове Гърция и Ирландия. Само че, "еврото продължава да съществува", подчерта Саркози.
Опасенията около дълговата криза в еврозоната привличат най-сериозно вниманието на срещата на лидери от бизнеса и политиката от цял свят. Европейският съюз има право, когато се опитва да разреши кризата около еврото без преструктуриране на дълговете, което би принудило банките да отчетат загуби, заяви днес главният изпълнителен директор на Джей Пи Морган Чейс (JP Morgan Chase) Джейми Даймън.
Ръководители на европейски компании, присъстващи на форума, изразиха умерен оптимизъм, че кризата в еврозоната може да бъде разрешена без да стига до заплаха и за Испания или инвеститорите да бъдат принудени да поемат "непоносими" загуби.
Очаква се на форума по-късно днес лидери от САЩ, Европейския съюз и финансовия сектор да се съсредоточат върху дълговите проблеми в еврозоната при серия от частни срещи и заседания за обсъждане на проблема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!