У нгария е дала убежище на Никола Груевски.
Бившият македонски премиер Никола Груевски съобщи на страницата си във Фейсбук, че е получил политическо убежище в Унгария.
"Днес Република Унгария, страна-членка на ЕС и НАТО, отговори положително на моето предварително подадено заявление за получаване на политическо убежище заради политическо преследване в Република Македония. В молбата за политическо убежище посочих, че го търся заради политическо преследване от новото правителство, ръководен от партията СДСМ. Посочих, че правителството иска да ми отнемат свободата, ползвайки недемократични стъпки и методи и злоупотребявайки с прокуратурата и съдебната система в Македония.“, пише той.
По-нататък Груевски дава своята гледна точка на скандала с незаконното подслушване. Описвайки положението си в Македония като нетърпимо и пълно със заплахи срещу живота му, той аргументира бягството си в Унгария.
Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто заяви пред "Дойче веле", че нито Унгария, нито бившият македонски премиер Никола Груевски са нарушили някой закон с тайното пристигане на Груевски в Будапеща.
Според Сиярто няма проблем в това, че Груевски е преминал четири държавни граници, придружаван от унгарски дипломати. Този факт не правел въпроса политически.
"Не е в това въпросът. Въпросът е дали е преминал границите съгласно международните и националните правила. И отговорът е: да, така го е направил. Откакто се явил в унгарското посолство е преминал през всичките граници до Унгария в съответствие с международните и националните правила. С изправни документи“, каза Сиярто.
Унгарският дипломат №1 твърди, че става дума за правен, а не за политически случай.
Той твърди, че решението по молбата на Груевски за убежище ще бъде взето от независим орган, върху който унгарското правителство няма влияние. "Става дума за правна процедура, която има методология, водена по унгарските и международните закони. Решението ще бъде взето от съответния орган, а той е независим и ние като правителство нямаме влияние върху него“, подчерта министърът.
Унгарски медии разкриват, че съответните органи вече са взели решение по искането за политическо убежище на бившия македонски премиер Никола Груевски,
без да уточняват дали отговорът е позитивен, или негативен. Но оценките на всички средства за масова информация са, че Груевски е получил положителен отговор, предава скопското електронно издание "МКД“, цитирано от "Фокус".
Медиите коментират, че бързината, с която е взето решението, говори, че е повече от сигурно, че Груевски ще получи политическо убежище.
Изданието отбелязва, че във вторник Министерството на правосъдието на Македония е информирало, че искането за екстрадиция на бившия премиер е подготвено и може да се очаква то да бъде изпратено още същия ден до унгарските власти, без значение какво ще бъде решението им по молбата на Груевски.
Заев пита дали Груевски е отвлечен
Тирана: Груевски избяга в Унгария през Албания
На вчерашното изслушване в парламента на Унгария относно Никола Груевски, представители на унгарското правителство заяви, че въпросът за убежище се разглежда и въз основа на оценките на ЕС за съдебната система в Македония и за условията в македонските затвори.
Вчера Груевски беше предмет на дискусия и на парламентарна сесия, посветена на парламентарните въпроси на опозицията. По време на обсъждането на фасадата на унгарския парламент бе спуснат огромен плакат с образа на Груевски с надпис "ВИП мигранта на Орбан".
От кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан вчера в парламента в Будапеща заявиха, че при вземането на решение за убежището на Груевски трябва да се вземат предвид и условията в македонските затвори, както и ситуацията с македонското правосъдие, които получават лоши оценки в докладите на Европейската комисия и Съвета на Европа. Те твърдят, че не са сигурни, че Груевски е бил изправен пред справедлив процес, при който е получил присъда от две години затвор.
Никола Груевски бе осъден на две години лишаване от свобода по делото "Тенк“ за закупуването на луксозен "Мерцедес“ от Министерството на вътрешните работи на Македония по времето, когато той беше премиер, като по същото производство тогавашният ресорен министър получи повече от шест години затвор. Това е само едно от общо петте дела, които образува македонската Специализирана прокуратура, в които фигурант е Никола Груевски.
След неколкократни искания на бившия премиер за отлагане на влизането му в изправителната институция в Шуто Оризари, които бяха отхвърлени от всички съдебни инстанции, на 13 ноември той пресича границата с Албания на неизвестно място и се явява в посолството на Унгария в Тирана, където подава молба за предоставяне на политическо убежище, на основание, че в родината му срещу него има политическо преследване.
От там Груевски се качва на автомобил, с който през Черна гора и Сърбия пристига в Будапеща, откъдето обяви местоположението си и разкри, че е поискал убежище.
Унгарските власти, включително премиерът Виктор Орбан и външният министър Петер Сиярто, заявиха, че молбата на бившия македонски премиер е чисто юридически, а не политически, въпрос и отказаха да коментират и сътрудничат.
В периода до вторник, 20 ноември, случаят около бившия македонски премиер беше съпътстван от множество спекулации за начина му на придвижване от Скопие до Будапеща и за това, дали той продължава да е в Унгария, или е заминал за Русия, Турция, Белиз, или друга дестинация.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!