М акедонският въпрос може да бъде затворен, само когато това е в интерес на Македония и македонския народ и само това ще донесе траен мир и стабилност на Балканите, противно на стремежите на някои съседи. И докато това се случи, той не само ще остане отворен, но ще предизвика много междудържавни проблеми, инциденти сред хората и много други нежелани ситуации.
Това написа във Facebook профила си бившият премиер на Република Северна Македония Никола Груевски, който има няколко присъди в страната и живее в Унгария.
По думите му, колкото и да е искало да няма пречки по пътя на страната към ЕС, неговото правителство дълго време не е постигнало съгласие с България по текста на Договора за приятелство и не е приело съвместното отбелязване на исторически личности, който България още тогава е предлагала.
„Намеренията и клопките бяха толкова очевидни, че всеки, който дори и малко разбира от политика и история, можеше да ги види. Правителството, което ръководех, се противопостави на приемането на израза „обща история“. Беше ясно, че имайки силата на членството в ЕС, България ще я използва, за да представи македонската история като българска и македонските революционери като български и ние трябва да приемем това. От този договор произтичат днешните проблеми, новите изисквания и условия на съседна България с промените в конституцията, общото отбелязване и др., от които произтичат нежелани инциденти, негативна енергия и допълнително влошаване на междудържавните отношения”, пише Груевски.
Посланикът на ЕС изясни нещата за РС Македония
Според него правителството на Северна Македония (на Зоран Заев) „безразсъдно и прибързано” е влязло „в авантюрата да подпише договора с България” само за два месеца, след като е дошло на власт, а последиците от това се виждат.
„Тогава беше важно да се покаже някакъв уж бърз успех и да се каже, че ние (ВМРО-ДПМНЕ) сме виновни за всичко и проблемът не е в България и техните неадекватни изисквания и условия”, пише Груевски.
Османи: Различните исторически интерпретации не бива да са причина за език на омразата
Бившият премиер, който напусна тайно страната, заради заведените срещу него дела, пише, че когато са обсъждали текста на договора с България е заявил, че най-големият (макар и не единственият) проблем в договора е съвместната историческа комисия. Аргументите му за това също са свързани с „асиметричните сили” , заради членството на България в ЕС, а Република Северна Македония не е и „тази комисия ще се превърне в ключов инквизиторски инструмент за изнудване под научно прикритие, което няма да има нищо общо с историческата наука, а ще бъде политически инструмент на България за постигане на нейните вековни цели македонската история, език, идентичност и нация да придобият български характер”.
"Само Слънцето е по-старо от Македония"
„Най-интересното е, че СДСМ, дори и в този си състав, смята подписването на договора с България, както и договора с Гърция, който е също толкова пагубен и класическа капитулация (за Северна Македония), като огромен и невероятен успех, а нас (ВМРО-ДПМНЕ и правителството на Груевски) все още ни представят като спирачка за добросъседските отношения и към членството в НАТО и ЕС.
Груевски: България планира да създаде от РСМ втора българска държава на Балканите
В подкрепа на твърденията си Груевски публикува интервю с преподавателя по история Никола Жежов, според когото съвместно отбелязване на Гоце Делчев не трябва да има, защото "революционната дейност на Гоце Делчев няма допирни точки с българската история, освен понякога физическото му присъствие в София и в някои по-малки градове в България".
Според последното проучване на Международния републикански институт (ИРИ) в Северна Македония Никола Груевски е политикът с най-голямо доверие в страната - 7 процента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!