Н АСА загуби контакт със сондата "Вояджър" 2 на милиарди километри от Земята, след като изпрати грешна команда, разкри космическата агенция, цитирана от Би Би Си.
Миналия месец космическият кораб, изследващ космоса от 1977 г., е наклонил антената си така, че да сочи на два градуса от Земята, след което е била направена грешката.
В резултат на това сондата е спряла да получава команди или да изпраща данни.
От НАСА обявиха, че се надяват комуникацията да се възобнови, тъй като сондата трябва да се рестартира автоматично през октомври.
НАСА загуби връзка с Международната космическа станция
"Вояджър" 2 се намира на около 20 милиарда километра от Земята, и лети с приблизително 55 346 км/ч през междузвездното пространство.
Необходими са повече от 18 часа, за да достигне сигнал до Земята от толкова далеч.
"Вояджър" 2 и нейният близнак "Вояджър" 1 са единствените космически кораби, които някога са излизали извън хелиосферата, защитния балон от частици и магнитни полета, генерирани от Слънцето.
Те достигнаха междузвездното пространство съответно през 2018 г. и 2012 г. Сондите са проектирани да се възползват от рядко подреждане на външните планети в Слънчевата система, което се случва на всеки 176 години, за да изследват Юпитер и Сатурн.
Учени откриха гигантска структура под повърхността на Луната
"Вояджър" 2 е единственият космически кораб, летял някога над Нептун и Уран, докато "Вояджър" 1 сега е на почти 24 милиарда километра от Земята, което го прави най-отдалечения космически кораб на човечеството.
Всеки от двата космически кораба носи златна плоча със звуци, снимки и съобщения от Земята, включително българската народна песен "Излел е Дельо хайдутин", предназначени да предадат история на нашия свят на евентуална извънземна цивилизация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!