П лощта на загубата на лед в Гренландия през последните три десетилетия е приблизително 36 пъти по-голяма от Ню Йорк - земя, която бързо отстъпва място на влажни зони и храсти, показва ново проучване, цитирано от CNN.
Количеството растителност в Гренландия се е удвоило между средата на 1980-те и средата на 2010-те години, тъй като части от страната, които някога са били покрити с лед и сняг, са били трансформирани в безплодни скали, влажни зони и храстови площи. Само влажните зони са се учетворили през това време.
Анализирайки сателитни изображения, учените са установили, че Гренландия е загубила 28 707 квадратни километра лед през периода от три десетилетия. Те предупреждават за въздействия, които могат да имат сериозни последици за изменението на климата и морското равнище.
Uummannaq, North #Greenland 🇬🇱
— Orla Joelsen (@OJoelsen) February 13, 2024
📸: thomaschuphoto pic.twitter.com/giLVoKGsmJ
По-високите температури на въздуха са довели до загуба на лед, което от своя страна е повишило температурите на сушата. Това е причинило топенето на вечната замръзналост, слой точно под повърхността на Земята и намиращ се в голяма част от Арктика. Това топене освобождава затоплящите планетата въглероден диоксид и метан, допринасяйки за глобално затопляне. Топенето на вечната замръзналост също причинява нестабилност на земята, което може да повлияе на инфраструктурата и сградите.
„Видяхме признаци, че загубата на лед предизвиква други реакции, които ще доведат до по-нататъшна загуба на лед и по-нататъшно „озеленяване“ на Гренландия, където свиващият се лед разкрива голи скали, които след това се колонизират от тундра и в крайна сметка храсти,“ казва един от авторите на доклада, Джонатан Каривик. „В същото време водата, освободена от топящия се лед, премества утайки и тиня, което в крайна сметка образува влажни и блатисти зони“, допълва той.
Загубата на лед създава това, което е известно като обратна връзка. Снегът и ледът обикновено отразяват слънчевата енергия обратно в космоса, предотвратявайки прекомерното нагряване в части от Земята. Но тъй като ледът изчезва, тези области поглъщат повече слънчева енергия, повишавайки температурите на земната повърхност, което може да причини допълнително топене и други отрицателни въздействия.
Icebergs at sunset in Greenland
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) February 12, 2024
📹 Luke Stackpoole/withluke
pic.twitter.com/8yd0sPZvkn
Топенето на лед също така увеличава количеството вода в езерата, където водата абсорбира повече топлина от снега, което повишава температурите на земната повърхност.
Гренландия се затопля с два пъти по-голяма скорост от 70-те години на миналия век и авторите на изследването предупреждават, че в бъдеще са вероятни по-екстремни температури.
Гренландия е най-големият остров в света и е покрит предимно с лед. Около 57 000 души живеят в страната, която е автономна държава в рамките на Кралство Дания. Голяма част от населението е местно и много хора там разчитат на естествените екосистеми за оцеляването си.
Climate experts sound alarm over thriving plant life at Greenland ice sheet https://t.co/8co2xgu2p2
— #StopClimateCoverUp (@Andrew9Boswell) February 13, 2024
Майкъл Граймс, водещият автор на доклада, казва, че потокът от седименти и хранителни вещества в крайбрежните води е особено проблематичен за местните общности, които разчитат на риболова, както и за ловците в други части на острова.
„Тези промени са критични, особено за местното население, чиито традиционни ловни практики за препитание разчитат на стабилността на тези деликатни екосистеми“, казва той.
„Освен това загубата на ледена маса в Гренландия се отразява на глобалното покачване на морското равнище, тенденция, която поставя значителни предизвикателства както сега, така и в бъдеще.“
* Видеото е архивно: ЗА ПЪРВИ ПЪТ: Дъжд заваля на най-високата точка в Гренландия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!