Гренландия празнува разширената си автономия, предават световните агенции. Това е последният етап от пътя към независимостта на острова, който е под датско управление от близо 300 години.
Новият статут беше утвърден на референдум през ноември с гласовете на 75,5% от участвалите в него. Преговорите с датската метрополия бяха тежки продължиха години наред.
По-широката автономия влиза в сила днес, на 21 юни, когато е националният празник на Гренландия. Най-важният аспект от нея е достъпът на гренландците до собствените им природни богатства - петрол, газ, злато, диаманти, уран, цинк и олово.
Според американски експерти островът има големи залежи на въглеводороди, особено на северния полюс. Затоплянето на климата би могло да улесни изследването и експлоатацията им и увеличава апетитите към тях.
Гренландия, където се намират 10% от световните запаси на сладки води, е най-силно застрашената територия от затоплянето в Арктика. Риболовът, който е основният поминък на местното население, е засегнат изключително тежко.
Ръководителите на Гренландия са задължени да разнообразят икономиката й, възлагайки големи надежди на подземните ресурси, които досега бяха под контрола на Копенхаген, отбелязва АФП.
Реалната независимост на острова зависи от способността му самостоятелно да гарантира икономическото съществуване на населението от близо 57 хил. души - 50 хил. ескимоси и 7000 датчани. Засега те зависят изцяло от датските субсидии от близо 700 млн. долара годишно, които островът ще продължи да получава въпреки новия статут.
Дания запазва контрола върху външната и отбранителната политика на Гренландия, официална валута остава датската крона, а официален държавен глава на острова ще остане кралица Маргрете Втора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!