Миналия месец Антигуа и Барбуда обявиха, че предлагат на заможни чужденци гражданство срещу инвестиции в размер на 250 хил. долара плюс всички такси за обработване на молбите и проучване, предаде Ройтерс.
Чуждестранните инвеститори, които станат граждани на Антигуа и Барбуда, ще имат право да гласуват, да развиват бизнес и след време да се кандидатират за изборни длъжности.
За потенциалните нови граждани на малката островна страна - предимно от Китай, Русия и Близкия изток - е привлекателен и фактът, че
с паспорт, издаден от Антигуа и Барбуда те ще имат правото да пътуват без визи
в 140 страни по света.
Според официални източници властите в Антигуа и Барбуда се отнасяли изключително сериозно към проучването на кандидатите за гражданство. Кандидати от Иран, Северна Корeя и Сирия няма да се допускат.
През следващите три години по тази програма в хазната на Антигуа и Барбуда - страна с население едва 90 хил. души и БВП от 1,1 млрд. долара - се очаква да постъпят поне 185 млн. долара, заявил за Ройтерс официален източник.
След началото на финансовата криза през 2008 г. страните с икономически проблеми започнаха активно да прилагат
програми от типа "пари срещу гражданство"
и разрешителни за продължителен престой на инвеститори, посочва Ройтерс.
В момента българският парламент също прави преглед на закон, приет миналия месец, на който президентът на страната наложи вето, и който би позволил на чужденци, инвестирали най-малко 650 хил. долара в местни компании да станат български граждани, пише Ройтерс.
Съседна Македония обяви сходни намерения само няколко седмици след България.
Пак през ноември Австралия също обяви, че през следващите месеци ще обяви програма за привличане на инвестиции, насочена предимно към бизнесмени от Индия.
Потъналата в дългове Испания неотдавна обяви плановете си да предложи постоянно разрешително за престой на инвеститори, закупили имот на стойност над 160 хил. евро.
В момента четири страни предлагат гражданство срещу инвестиции,
пише Ройтерс. Освен Антигуа и Барбуда, това са островната държава Сейнт Китс и Невис, Доминиканската общност и в по-ограничен вариант - Австрия.
Най-малко още 20 държави, в това число Канада, САЩ и Ирландия, предлагат статут на постоянно пребиваващи на чужденци - и евентуално гражданство - в замяна на значителни инвестиции в местната икономика.
Условията понякога са свързани с броя на разкритите работни места от чуждестранния инвеститор.
Канада вече депортира няколко китайски граждани,
влезли в страната с паспорти от Доминиканската общност. Сред депортираните е бил и човек, който в продължение на десет години е бил в списъка на най-търсените от китайските власти престъпници заради борсови измами, предаде Ройтерс.
Гранада закри програмата си за "икономическо гражданство" веднага след терористичните нападения на 11 септември 2001 г.
Ирландия прекрати своята програма за издаване на ирландски паспорти срещу инвестиции през 1998 г. и сега предлага само разрешителни за постоянен престой.
Черна гора за кратко време също прилагаше сходна схема, но тя бе прекратена през 2010 г., когато стана ясно, че сваленият от власт заради нарушаване на човешките права и корупция бивш тайландски премиер Таксин Шинаватра е сред хората получили паспорт тази балканска страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!