Н юпорт в северната част на щата Върмонт. Зимата тук може да е много сурова. А до границата с Канада се стига за по-малко от 15 минути, пише германската обществена медия АРД в обширен репортаж от региона, съобщи Deutsche Welle.
Зак Томас е мениджър на местен супермаркет. Напоследък той е доста угрижен. Защото както вкъщи, така и в магазина отоплението работи с нафта, а ако търговските мита на Доналд Тръмп вдигнат цените, неговите разходи също ще се увеличат. Още отсега той се опитва да обясни на клиентите си какво ги очаква в случай на търговски конфликт между САЩ и Канада.
Канада - 51 щат? "Това е смехотворна идея."
Според 30-годишния мениджър идеята на Тръмп да направи от Канада нов американски щат, е смехотворна.
"Би трябвало да зачитаме суверенитета на другата страна. Нелепо и глупаво е, че това изобщо се превърна в тема", казва той пред АРД.
В кафенето в съседното помещение е седнал Тим Тиърни, който поддържа контакт с фирми в чужбина и е успял да привлече компании от Канада, които да инвестират и създадат работни места във Върмонт. Съседна Канада е важен търговски партньор на американския щат. Задаващата се търговска война обаче няма как да помогне за създаването на нови работни места, а Тръмп беше обещал тъкмо това.
Голям проблем, според Тиърни, ще има с дървения материал. Тръмп твърдеше, че САЩ не са принудени да разчитат на дървесина от Мексико или Канада. Истината обаче е, че канадското дърво е сред 10-те най-важни вносни артикула във Върмонт.
"Строежът на изгодни къщи за възрастните хора и за работната ръка в региона има приоритетно значение за американския щат Върмонт, а за това е необходим много дървен материал", казва Тиърни. Евентуалното му поскъпване тревожи мнозина, с които той е разговарял.
АРД разказва за още един американски предприемач, който се тревожи от задаващите се трудности. Неговата фамилна фирма произвежда снегорини – съвместен проект със съседна Канада. Там произвеждат шасито, моторът се прави в САЩ, а части за него идват от Мексико. Седалището на фирмата е в Канада, а клиентите идват и от двете страни на границата.
Само че непредвидимата търговска политика на Тръмп поставя и неговата фирма пред сериозни проблеми, пише АРД и пояснява, че предприемачът има намерение вече да сглобява част от снегорините в САЩ. Това би отменило нуждата различните машинни части по няколко пъти да преминават границите между Канада и САЩ.
Тази промяна във фирмената политика ще създаде нови работни места в САЩ, но снегорините ще поскъпнат, защото предприемачът ще е принуден да създава двойни структури - и в САЩ, и в Канада. Последната сметка ще платят данъкоплатците, защото те ще трябвад а плащат повече за неговите снегорини.
Тук хората живеят сплотено и се страхуват от идеите на Тръмп
Колко тясна е връзката между САЩ и Канада, може да се види в малкото населено място Дерби Лайн. Тамошната библиотека съществува от 120 години, а по дървения под на помещението преминава лента, която маркира границата между двете страни.
Входът на библиотеката е откъм САЩ, а част от лавиците с книги – в Канада. Хората, които напускат САЩ и Канада, всъщност са длъжни да се регистрират на границата, но не и посетителите на библиотеката, за която е в сила специално изключение. Библиотеката обаче не е само туристическа атракция. Хора от двете страни на границата идват на това място, четат, използват компютрите. Идват и много млади майки с децата си, които разглеждат детските книжки на английски и френски, атмосферата е много приятна.
Малката американско-канадска община живее сплотено, отбелязва АРД. Хората тук не искат да се изолират едни от други, затова дискусиите за търговски мита и повече граничен контрол ги тревожат и гневят.
"Само като си помисля, ми иде да заплача", казва една възрастна дама от Дерби Лайн.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase