П ортланд, неформалната столица на американския Северозапад, все повече се утвърждава като град на свободния дух, неповторимите вкусове и необикновените хора. Тук рядко минава ден без дъжд, пейзажът е дом на най-много минипивоварни и вегетариански ресторанти в САЩ, а кафето и велосипедите са неизменна част от всекидневието, предава Voice of America (VOA).
Мястото привлича хора от всякакви краища и житейски пътища, които идват, за да живеят така, както винаги са мечтали. Неслучайно го наричат „градът, където младите излизат в пенсия“ – не буквално, а със свободата да следваш желанията си, без да се интересуваш от чуждото мнение.
Толерантност и ексцентричност
„Който и да си – тук можеш да бъдеш себе си“, казва Боливия Кармайклс, местна знаменитост. Жителите посрещат различното с отворени обятия, докато само на няколко километра от града нагласите често са обратни.
В миналото градът се е прославил и с колоритни обществени фигури – като бившия кмет Бад Кларк, известен с нестандартните си артистични прояви. Днес в Портланд новите идеи са на почит – пример за това е ресторантът Noble Rot, чийто покрив е превърнат в зеленчукова градина. „Нашата зеленина е уникална. Тя учи младите готвачи на уважение към продуктите“, разказва шеф-готвачът Ледер Сторс.
Легализация, екология и уникална сцена
Портланд беше първият град в САЩ, който декриминализира малките количества марихуана, а от 2015 г. тя е напълно легална за възрастни. В града работят над 250 магазина за продажба на канабис. Ледер експериментира в кухнята с канабис, но подчертава: „тази кухня не е за всеки и изисква отговорност.“
Екологичното мислене е вкоренено в портландската култура. В града има 146 парка, а още през 70-те години на ХХ век е премахната една от главните магистрали, за да се даде път на планове за чист въздух. Велосипедите са основно средство за придвижване в едно общество, фокусирано върху устойчивостта.
Сред символите на града е най-малкият парк в света – Mill Ends, създаден през 1948 година и останал в сърцата на всички като място с магическа история.
Кафе, пчелен мед и крафт пиво
Портланд се гордее с кафените си традиции – тук има близо 1500 кафенета. Баристите смятат, че дори обикновеното лате може да изненада, а нощните кафета като Rimsky-Korsakofee са като извадени от романите – защото всеки детайл тук е част от общата творческа атмосфера.
Един от знаковите продукти е медът, отлежал в бурета от уиски, задължително приготвен от местни пчелари-концептуалисти като Ли Хеджмон. Крафт пивото също има специално място – в града и околностите има над 100 пивоварни, които експериментират със смели вкусове: тиква, малина, дори „зелено“ пиво с брокат.
Кулинарни куриози и социална подкрепа
Всеки уважаващ себе си лакомник трябва да опита щурите понички на Voodoo Doughnuts – с необичайни съставки и шеговити имена. Пекарната е част от портландския културен пейзаж, а от 2008 г. един от нейните сладкиши е признат за почетна поничка на града.
Местната предприемаческа енергия се усеща навсякъде – малки фирми, креативни панаири, подкрепа за етнически малцинства и каузи за екологична, справедлива търговия и по-добро бъдеще.
Общност от мечтатели и креативни таланти
Можете да разгледате най-голямата книжарница в света Powells City Books, да посетите уникалния музей на марионетките или да се вдъхновите от мотивиращи истории като тази на Блейк Шели – писател и лектор с церебрална парализа.
Град на чудаци или град на щастливите хора?
„Тук можеш да си позволиш да си различен. Никой не те съди – това е Портланд“, обобщава местен жител. Градът е пълен с малки, на пръв поглед странни, но истински съкровища – хора, които творят, подкрепят се и вярват, че светът може да бъде по-добър.
В Портланд всеки може да бъде себе си – с креативните си идеи, страсти и мечти. Независимо дали вали или пече слънце, градът остава любим дом за всички свои обитатели.