Н а 14 април 1986 г. районът Гопалганж в Бангладеш е ударен от смъртоносна градушка, която убива 92 души. Според архива на Световната метеорологична организация за екстремни метеорологични и климатични явления ледените късове, паднали от небето в този ден, са тежали 1,02 кг, с което гигантските ледени топки са поставили мрачен световен рекорд.
(А какво ще е времето у нас, научете от нашето видео!)
Гигантски градушки падат и днес, а в бъдеще можем да очакваме още повече, тъй като изменението на климата води до по-чести екстремни метеорологични явления. За да помогне на света да се подготви за екстремни градушки в бъдеще, ново проучване разглежда гигантски ледени топки, паднали от небето по време на смъртоносна буря в Каталуния през 2022 г., за да види дали може да разбере как се развиват, за да бъдат толкова големи.
За щастие на науката, местните жители в Каталуния са съхранили някои от гигантските градушки във фризерите си. Най-големите от тези гиганти са били с диаметър до 12 см и са дали възможност на екипа да използва нова техника за изследване на градушките.
„Искахме да използваме техника, която да ни даде повече информация за вътрешните слоеве на градушката, но без да се налага да чупим пробите. Не очаквахме да получим толкова ясни изображения, колкото получихме“, казва в съобщение старшият автор професор Ксавие Убеда, изследовател от Университета в Барселона.
При новия подход се надникна във вътрешността на градушките чрез използване на компютърна томография (КТ) и преглед на получените изображения. По този начин се разкри, че дори идеално сферичните градушки имат неправилни вътрешни слоеве на развитие, като ядрото им, известно като ембрион, рядко се намира в центъра.
„Компютърната томография предоставя информация, свързана с плътността, която ни позволява да идентифицираме различните слоеве на камъните, свързани с етапите на растеж на градушката. Те също така ни помагат да разберем процесите, които са допринесли за нейното образуване“, допълва съавторът професор Хавиер Мартин-Виде, изследовател от Университета в Барселона.
Този неинвазивен подход е първият в науката и може да ни помогне да предвидим кога ще настъпят смъртоносни бури като тази, която разтърси Иберийския полуостров през 2022 г.
„Показваме, че техниката за компютърна томография позволява да се наблюдава вътрешната структура на градушките, без да се разкъсват пробите. За пръв път имаме възможност за пряко наблюдение на цялата вътрешна структура на градоносните камъни, което може да даде сведения за подобряване на прогнозирането на образуването на градушки“, заключава водещият автор Карме Фарнел Барке, изследовател в Метеорологичната служба на Каталуния.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!