Б ързото натрупване на стоки в Китай привлече вниманието на световната общественост и накара някои анализатори да предположат, че страната на президента Си Цзинпин се подготвя за война с Тайван, предава Newsweek.
„Изглежда, че Си е проучил наръчника със санкции, който Западът използва срещу Русия заради Украйна, и впоследствие е инициирал защитни мерки с дълъг срок на действие, за да затвори люковете на китайската икономика и да устои на подобен натиск“, заяви наскоро бившият ръководител на Службата за военноморско разузнаване Майкъл Студеман.
Китай твърди, че демократичен Тайван е негова територия, въпреки че управляващата в Пекин Китайска комунистическа партия никога не е управлявала там. Представители на САЩ смятат, че Си е инструктирал китайските сили да бъдат готови да нахлуят на острова до 2027 г., въпреки че мненията във Вашингтон са разделени относно тази заплаха.
Сред ресурсите, които се складират, е златото. Цените на златото достигнаха рекордно високи стойности през последните месеци, тъй като Китайската централна банка диверсифицира своите авоари, а потребителите се насочиха към сигурното убежище на фона на западащия фондов пазар и строгия капиталов контрол в страната.
През април Китайската народна банка увеличи златните си резерви за 18-ти пореден месец, като ги повиши с 5% в доларово изражение след 8% ръст през март.
"Магически оръжия, убиващи сепаратисти": Китай започна "наказателни" военни учения около Тайван
Златните резерви винаги са били важна част от диверсифицираните международни резерви на Китай.
Лиу Пенгю, говорител на китайското посолство в САЩ, коментира пред Newsweek дали натрупването на запаси е знак за подготовка за война. „От дългосрочна и стратегическа гледна точка Китай динамично коригира разпределението на портфейла си от международни резерви, когато е необходимо, за да гарантира сигурността, ликвидността, запазването и поскъпването на международните резерви“, добавя той.
Тайван не е коментирал публично натрупването на запаси от страна на Китай.
Китайските покупки се разпростират и върху петрола. Вече като най-голям вносител в света, през миналата година Китай купи рекордните 11,3 млн. барела на ден. Това 10-процентно увеличение обаче дойде на фона на повишеното търсене на горива след края на строгите ограничения в Китай от времето на пандемията.
„Китай също така работи за намаляване на излагането си на потенциално хранително и енергийно ембарго, изграждайки стратегическите си петролни резерви и строейки въглищни електроцентрали с подновена жар“, казва Студеман. Той допълва, че Си очаква силен международен отзвук във връзка с евентуално нахлуване в Тайван и подготвя Китай да го преодолее.
Is China stockpiling resources to prepare for war? https://t.co/me9QAEaRRS pic.twitter.com/rvWIdsH3iM
— Newsweek (@Newsweek) May 29, 2024
Нарастване на напрежението
Миналата седмица напрежението в Тайванския проток нарасна още повече. Китайските сили започнаха двудневни учения около Тайван, за да накажат острова заради встъпването в длъжност на президента Лай Чинг-те. Китай заяви, че ученията служат за проверка на способността на Народноосвободителната армия да „окупира и контролира ключови райони“.
Друга потенциална точка на напрежение е Южнокитайско море, където Китай е въвлечен в ескалиращ териториален спор с Филипините, които имат договор за взаимна отбрана със САЩ.
Други анализатори твърдят, че Китай може да е готов да използва това, което експертите наричат икономически „ядрен вариант“, или умишлена девалвация на валутата си, за да стимулира износа.
Други пък смятат, че натрупването на ресурси от страна на Китай не е непременно сигнал за предстояща война за Тайван, като твърдят, че увеличаването на автономията и намаляването на възможностите на Запада да използва тези ресурси като оръжие срещу Китай е стратегически ход сам по себе си.
„Това, което вероятно стимулира ускоряването на усилията на Пекин за подобряване на самостоятелността на Китай и потенциалната му устойчивост на санкции, не е толкова подготовка за военен авантюризъм, а по-скоро реакция на това колко бързо и колко единно действа Западът, за да накаже икономически Русия за нахлуването ѝ в Украйна“, казва Нейтън Атрил, анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика.
Дипломатическият ребус на Си Цзинпин
„Китай е много по-изложен на глобалната икономика, отколкото беше Русия, и това дава на Запада лостове за влияние върху Китай, които неговите лидери абсолютно не желаят“, добавя той.
Под ръководството на Си китайското правителство се стреми към по-голям контрол върху ресурсите, допринасящи за националната сигурност и просперитет, казва Атрил.
Теориите, че натрупването на запаси може да е признак за подготовка за война, не са нови, казва Винсент Делюар, директор на отдела „Глобална макростратегия“ в компанията за финансови услуги StoneX Group Inc.
Той сравнява ситуацията със създаването на стратегическия петролен резерв в САЩ, „когато Америка става зависима от петрола от Близкия изток и осъзнава, че той може да бъде загубен всеки момент“.
Автономията е „първостепенна стратегическа цел“ на Китай, смята той.
* Вижте и това видео от архива ни: Противник на Китай спечели президентските избори в Тайван
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!