Д нес руският президент Владимир Путин подписа закона, с който страната му излиза от договора със САЩ „Нов СТАРТ” за ограничаване на ядрените оръжия.
Досега, въпреки рекламираните тестове на нови ракети и торпеда, способни да носят ядрени бойни глави, Руската федерация не е извършавала изпитания на ядрени оръжия от разпадането на СССР насам.
Спенсър Уорън пише в „Нешънъл интерест”, че това е на път да се промени. Нещо повече, подобно на Северна Корея, Русия може да използва ядрените опит като инструмент за политически шантаж, предава „Фокус”.
При ядрен взрив стойте далеч от врати и коридори
Договорът „Нов СТАРТ” ограничаваше размера на ядрените арсенали на САЩ и Руската федерация до 1550 ядрени бойни глави, разположени в 700 стратегически системи - комбинация от междуконтинентални балистични ракети, балистични ракети, изстрелвани от подводници и бомбардировачи с голям обсег. Той също така предвиждаше процедури за взаимни проверки.
Руският президент Владимир Путин спомена възможността за ядрени опити в посланието си до Федералното събрание, нареждайки на „Росатом”, руската държавна компания за ядрена енергия - да започне подготовка за такива изпитания.
Путин: Засилваме ядрената триада
Подобни опити ще имат две цели, смята Уорън. Първо, Русия ще ги използва като инструмент на принудителната дипломация. Тестовете ще бъдат насрочени така, че да съвпаднат със събития от политическо или военно значение – като например преди нови офанзиви в Украйна или разширяване на руските атаки срещу гражданска инфраструктура. Отвъд Украйна ядрените опити може да предшестват усилията за дестабилизиране на други руски съседи, като потенциалния заговор за сваляне на молдовското правителство.
Тези ядрени опити биха послужили като сигнали, че Москва е готова да използва своя арсенал в случай на операции на САЩ или НАТО срещу Русия. А в случай на руски военни операции – независимо дали текущата война в Украйна или бъдещи такива другаде – тези тестове може да бъдат част от руска стратегия за предотвратяване на ескалацията. Това управление на ескалацията е централна точка в руската военна доктрина.
Русия вече е използва „ядрен шантаж” на думи за тези цели. Путин и други руски лидери отправяха ядрени заплахи многократно по време и преди войната в Украйна. Хиперзвукови оръжия с ядрени бойни глави бяха разположени в Калининград и в Сирия, откъдето потенциално биха достигнали столиците в Западна Европа и Средиземноморието. Ядрените опити биха добавили друго средство за плахи.
Медведев: Това може да предизвика ядрен конфликт
Тази стратегия не е руска. Северна Корея също свързва ядрените опити с политически цели. Тестовете на Пхенян често съвпадат със съвместни американско-южнокорейски военни учения, встъпването в длъжност на нови президенти на САЩ или Южна Корея или важни събития в отношенията на САЩ с Южна Корея, Япония и дори Китай.
Втората цел на подновените ядрени опити може да е подобряването на руския ядрен арсенал. В момента Русия е ангажирана с голяма програма за модернизацията. Тя засяга и трите стълба на ядрената триада на Русия с междуконтиненталната балистична ракета „Сармат”, стратегическата атомна подводница „Борей-А” и хиперзвуковата ракетна система „Авангард”.
Както Русия, така и САЩ работят върху нови ядрени бойни глави и системи без практически тестове през последните няколко десетилетия. Компютърното моделиране позволи на двете страни да проектират нови оръжия.
Руските програми за поддръжка и модернизация на военните не са толкова надеждни, колкото техните американски еквиваленти. Русия претърпя многократни военни провали в Украйна, въпреки всеобхватната и скъпа програма за конвенционална модернизация след друго шокиращо лошо представяне по време на руско-грузинската война през 2008 г.
Провалът на конвенционалната модернизация на руската армия доведе до спекулации относно състоянието на нейния ядрен арсенал. Корупцията и некадърността на ръководството на отбранителната промишленост и военното ръководство в Москва може да влоши надеждността на руските оръжия. Тестването може да позволи на руските лидери да потвърдят възможностите на новите системи по-добре от компютърното моделиране, успокоявайки страховете за ненадеждно ядрено възпиране. Опитите също така ще покажат на противниците на Русия, че тези оръжия работят.
Ако се проведат тестове, те най-вероятно ще се случат на Нова Земя. Арктическият архипелаг е силно милитаризиран и бе едно от основните места за ядрени опити на Съветския съюз. „Цар Бомба”, най-голямото проектирано и взривено ядрено устройство, бе изпробвано именно там.
Регионът се възприема като критичен за руската сигурност и възобновяването на ядрените опити би увеличило стратегическата му стойност за Москва. Това може да доведе до по-нататъшна милитаризация на руската част от Арктика.
Русия разшири претенциите си към шелфа на Арктика през последните няколко години в конфликт с Канада и Норвегия. Русия и Норвегия също са ангажирани в напрегнат спор по своите сухопътни и морски граници в Арктика. Тези спорове стават все по-милитаризирани.
Като се има предвид вероятният провал на дипломатическите предложения към Москва, САЩ и НАТО трябва да са готови да се справят с подновяването на руските ядрени опити.
Това също увеличава спешността на присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО. И двете страни са арктически сили. И двете добавят значителни военни способности в уязвим район. Те също така разполагат със средствата и географията, за да предоставят важна разузнавателна информация за руската дейност в Нова Земя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!