В бедняшките квартали на Делхи в Чанакяпури няма прясна вода. Температурата е 49,9 градуса по Целзий, или 121 градуса по Фаренхайт - най-горещата температура, регистрирана в историята.
(Във видеото може да научите повече за: Неистови горещини: Жегите в Индия взеха жертви)
Слънцето се отразява на ламаринените покриви на колибите. Отчаяните хора чакат да им бъде доставена питейна вода.
Когато тя пристига, настъпва хаос.
Десетки хора тичат към камиона, някои дори се качват върху него, за да хвърлят тръби, бутат се, за да напълнят контейнерите си с вода. Всеки идва пръв и много хора пропускат да се възползват.
Майката на шест деца Пунам Шах е една от тези хора.
„В семейството ми има 10 души - шест деца, аз и съпругът ми, свекърва ми, понякога идват роднини - можем ли всички да се изкъпем в една кофа с вода?“, пита тя.
Днес семейството ѝ може да няма дори една кофа. Поонам работи на сергията си за улична храна, когато пристига камионът с вода. Тя се опитва да изтича за него, но вече е късно, водата е свършила.
„Какво трябва да направим? Няма вода. Аз работя в магазин, там няма вода. Но забравете за магазина, нямаме вода за децата си.“
Сега тя ще търси да купи вода - това ще й струва до половината от 3 долара, които обикновено печели за ден, продавайки самоса и други закуски.
Тъй като рекордни горещини обхващат Северна Индия, правителството на Делхи е принудено да разпредели тези безплатни доставки на вода. Преди кварталът на Пунам получаваше по две-три доставки с цистерни на ден. Сега е само една.
През последната седмица температурите в Делхи се движат над 40 градуса по Целзий, а във вторник достигнаха рекордните 49,9 градуса по Целзий в един от районите на столицата по данни на индийското метеорологично управление.
Досега в града е регистриран поне един смъртен случай, а в цялата страна - десетки други.
В болницата Рам Манохар Лохия (RML) в Делхи в отделението за топлинен удар с резервоари за студено потапяне се лекуват все повече пациенти с екстремен топлинен удар, изтощение и дехидратация.
Ледените вани и климатикът на болницата могат да помогнат на шепа от милионите хора, които нямат друг избор, освен да се борят смело с горещините в Делхи, за да изкарват прехраната си, но само ако стигнат бързо до болницата.
„Смъртността при топлинен удар е много, много висока, близо 60-80 %. Хората могат да оцелеят, ако получат незабавна и много ранна медицинска помощ, която включва бързо охлаждане на тялото“, казва д-р Аджай Шукла, медицински управител на болницата, пред CNN.
India’s scorching heat and lack of water leave Delhi’s poor to suffer worst of climate crisis
— John (@haaaqq87) June 1, 2024
There’s no fresh water in the slums of Delhi’s Chanakyapuri neighborhood. It’s 49.9 degrees Celsius, or 121 Fahrenheit – the hottest temperature on record.
The sun belts off the tin… pic.twitter.com/QLFChKJ3i0
„Ако хората получат това бързо охлаждане, те се стабилизират и оцеляват. Но ако попаднат в болницата късно и интервенцията е закъсняла, смъртността е толкова висока. Не сме в състояние да ги спасим, ако дойдат при нас късно“, каза още Шукла.
Пациентът, който е починал в Делхи, е бил приет в болницата RML. Той е бил 40-годишен работник мигрант и подобно на много други, работещи на открито под силното слънце, се е поддал на горещината.
„Работеше във фабрика... работеше в район, където нямаше охлаждане, много малка пренаселена зона с ламаринен навес, така че вътре имаше много работници“, каза д-р Шукла и добави, че е било твърде късно, когато е пристигнал в болницата.
Името на мъжа не се съобщава от съображения за поверителност.
Повечето от пациентите с топлинен удар в болницата са от по-бедни общности, където работещите нямат друг избор, освен да прекарват дълги часове на открито под лятното слънце.
Кали Прасад продава вода и лимонов сок пред Индийската порта. Всеки ден той бута количката си с вода до прочутото място от дома си на около осем километра.
„Жегата се повиши драстично през последните пет до десет дни, много е горещо, хората дори не идват тук заради това“, казва той.
Казва, че няма друг избор, освен да стои по цял ден под палещото слънце, тъй като няма кой друг да осигури прехраната на съпругата, децата и родителите му.
През последните години летните горещини настъпват по-рано, температурите се повишават все повече, а горещите вълни се удължават.
По данни на индийския метеорологичен департамент в Северозападна и Централна Индия максималните температури надхвърлят 42 градуса по Целзий, а в някои градове дори преминават границата от 50 градуса.
Тенденцията е „ясна проява на засилващите се последици от изменението на климата“, казва Фарва Аамер, директор на инициативите за Южна Азия в Института за политика на Азиатското общество.
„Този тревожен скок на температурите подчертава спешната необходимост от стабилни стратегии за адаптация и проактивни мерки в Индия и региона, за да се защитят животът и поминъкът, особено сред уязвимите групи от населението, от опустошителните последици за здравето от такива силни горещини“, казва Аамер, която изследва уязвимостта на климата в Южна Азия.
За много хора в Делхи климатичната криза вече е направила живота през лятото непоносим.
„Трябва да се справяме, така че се справяме, ние сме бедни хора, така че трябва да умираме, трябва да работим, независимо колко е горещо“, казва Кали Прасад.
„Нямаме друга възможност“, заключи Прасад.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!