С поред експерти по киберсигурност руски хакери се готвят да провалят Олимпийските игри в Париж, като потенциалните им цели варират от зрители на трибуните до държавни служители.
Ново проучване на Mandiant, фирма за киберсигурност и дъщерно дружество на Google, твърди, че организаторите и участниците в събитията трябва да останат нащрек, тъй като съществува значителен риск от киберпрестъпници с финансови и геополитически мотиви.
В доклад, озаглавен „Фишинг за злато“, Mandiant определи, че Олимпийските игри в Париж са изправени пред „повишен риск от киберзаплахи“.
Авторите, Мишел Кантос и Джейми Колиър, оценяват „с висока степен на сигурност“, че спонсорираните от руската държава участници представляват най-голям риск за игрите, а хакерите от Китай, Иран и Северна Корея също представляват умерена заплаха.
Колиър, водещ съветник по разузнаване на заплахите в Mandiant за Европа, говори пред Newsweek за уникалната уязвимост на Олимпийските игри.
„Като спортно събитие с голям обществен интерес и глобална аудитория Олимпийските игри са идеална сцена за разрушителни кибероперации, целящи да предизвикат негативни психологически ефекти и да навредят на репутацията. Това е така, защото въздействието на всяко смущение ще бъде значително увеличено“, казва Колиър.
В документа се очертават разнообразните киберрискове, пред които са изправени Игрите, включително кибершпионаж, „разрушителни и деструктивни“ атаки и финансово мотивирани хакерски атаки.
Тъй като това е международно събитие, на което присъстват правителствени служители и държавни глави, Колиър смята, че руските хакери ще се опитат да използват събитието за „събиране на информация“ за чуждестранни висши ръководители.
Участниците обаче също трябва да бъдат предпазливи, тъй като подобни големи събития са отлична възможност за киберпрестъпници от всякакъв вид да атакуват туристите с измами с билети и да се опитат да откраднат лични данни.
Според Колиър най-лошият сценарий би бил широкомащабна „разрушителна“ атака, като например "зловреден софтуер“, който изтрива данни от целевите мрежи и който би объркал Игрите в Париж.
Колиър твърди, че съвпадение на фактори прави тези олимпийски игри особено уязвими.
Международният олимпийски комитет забрани на Русия да участва в състезанията през февруари 2022 г. като незабавен отговор на нахлуването на страната в Украйна, което организацията определи като „грубо нарушение“ на Олимпийската харта. Руските и беларуските спортисти все още могат да се състезават под неутрален флаг.
Според Колиър това дава на Путин „ясна мотивация“ да се насочи към Игрите и заедно със сложните му възможности за кибершпионаж и опита му в предишни олимпиади го прави най-големия риск за състезанието.
По време на Игрите през 2016 г., 2018 г. и 2020 г. спонсорирани от държавата руски хакери са изтеглили данни на спортисти, нарушили са мрежите по време на церемониите по откриването и са извършили разузнаване на олимпийски служители, според Mandiant.
Пламенната подкрепа на Франция за Украйна след руската инвазия също прави тези игри идеална цел за геополитически мотивирани атаки, според Колиър, а Франция - най-вероятната цел за кибератаки.
Въпреки това Колиър заяви, че реакцията на доклада е била окуражаваща, откакто е бил публикуван за първи път през юни.
„Наистина сме окуражени от броя на организациите, участващи в Олимпийските игри, които са прочели нашия доклад и се стремят да реагират на заплахите, които са най-важни за тях. Сега повече организации от всякога разбират, че идентифицирането на съответните заплахи им помага да изградят по-проактивна позиция по отношение на сигурността“, каза Колиър.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!