15

П о-малко от два месеца остават до изборите за Европейски парламент, а един въпрос не спира да е обект на разпалени дебати – ще станем ли свидетели на триумф на популистките и националистически формации? Към днешна дата, експертите не са единодушни в своите прогнози, но в същото време подчертават, че въпросните партии далеч не споделят едни и същи възгледи. Нещо повече – те са дълбоко разделени във вижданията си за бъдещето на Евросъюза. Това се посочва в проучване, извършено от Европейския съвет за външна политика, резултатите от което бяха публикувани миналия месец. Според заключенията на авторите му, популистите нямат обща визия по теми като членството на техните страни в ЕС, миграцията и войната в Украйна. По тази причина, те трудно биха успели да намерят общ глас в следващия Европейски парламент. В същото време, обаче, в изследването се отправя и предупреждение към проевропейските партии – да се въздържат от подражаване на някои крайнодесни политики, тъй като това може да им изиграе лоша шега и да доведе до допълнително мобилизиране на избирателите с евроскептични възгледи.  

Противоречиви мнения 

През последните няколко месеца бяха проведени редица проучвания на общественото мнение, които разкриха, че подкрепата за популистките и националистическите формации расте. Очаква се те да спечелят изборите за ЕП в държави като Австрия, Франция, Италия, Холандия и Полша. Въпреки това, дори и да имат мнозинство в следващия Европарламент, тези партии ще се окажат неспособни да водят единна политика, прогнозират експертите. Причината е пределно ясна – те не споделят общи възгледи. Показателно е отношението им към войната в Украйна. Голяма част от крайнодесните избиратели на полската „Право и справедливост“ и „Шведски демократи“ подкрепят Киев, като съответно 58% и 52% от тях са убедени, че Европа трябва да продължи да подкрепя украинците. На противоположното мнение са 88% от гласоподавателите на унгарската „Фидес“, както и приблизително 70% от избирателите на австрийската „Партия на свободата“ и немската „Алтернатива за Германия“, които смятат, че Европа трябва да подтикне Украйна към постигането на споразумение с Русия. 

Статистиката е красноречива – мнозинството от електората на популистите и националистите само в Австрия (58%), Германия (55%), Холандия (63%) и Швеция (59%) вярва, че лидерът на партията, на която симпатизират, действително се стреми да я извади от ЕС. В същото време, обаче, голяма част от европейците изобщо не са доволни от действията на Общността по отношение на кризи като войната в Украйна и пандемията от COVID-19. Обект на растящо недоволство са и проблемите, пред които е изправена икономиката на ЕС. Едва 20% от избирателите са на мнение, че ролята на европейските лидери е положителна, а броят на хората, споделящи обратното мнение, е над два пъти по-голям. 

В проучването на Европейския съвет за външна политика се отбелязва още, че според близо 45% от европейците, лидерите на ЕС са твърдо решени да стимулират имиграцията. Освен това, 43% от избирателите смятат, че цените на електроенергията ще нараснат значително, причина за което е борбата с климатичните промени. Въпросната тема от дълги години е обект на ожесточени дебати. Безспорно, глобалното затопляне е проблем, който засяга все повече хора. Това, обаче, не променя факта, че близо една четвърт от жителите на ЕС са против постигането на т. нар. „зелени“ цели, ако това се отрази върху финансовото им благосъстояние. В резултат на всичко това, някои проевропейски партии се „изкушават“ да споделят определени крайнодесни възгледи. Това крие големи рискове, отбелязват авторите на изследването. Те призовават политиците да направят всичко по силите си, за да защитят идеята за една по-единна и силна Европа, която успешно да противодейства на евентуална нова руска агресия, както и на непредвидимите последици от предполагаемото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом. 

Политически сътресения

„Повечето прогнози сочат, че популистките партии ще получат около една трета от местата в Европейския парламент. Според мен, това е малко вероятно, но няма как да се отрече, че подобен сценарий е възможен“, заяви за Vesti.bg Антъни Месина, който е професор по политология от Тринити Колидж. Според него, предстоящият вот може да предизвика сериозни политически сътресения. „Проевропейските партии вероятно ще сформират широка коалиция, за да не позволят на популистите да доминират в ЕП. Дали подобна коалиция би била стабилна? Трудно е да се предвиди, но каквито и да са резултатите от предстоящите избори, едно нещо изглежда неизбежно – популистите ще имат голямо влияние в следващия парламент“, добавя проф. Месина. 

Преди дни, германският канцлер Олаф Шолц предупреди, че десните популисти подклаждат враждебността и застрашават просперитета на европейските граждани. „В предизборните си кампании те се противопоставят на нашата обединена Европа и нейните ценности. Те са готови да разрушат това, което сме изграждали в продължение на десетилетия“, заяви той на среща на лидерите на Партията на европейските социалисти, състояла се в румънската столица Букурещ. Показателни бяха думите му по отношение на войната в Украйна. Според Шолц, оказването на помощ на Киев е „ключът към възстановяването на мира в Европа“, а един стабилен ЕС, който е способен „да постигне своето“, е „възможно най-добрият отговор на популизма и автократите“. 

„Популистките партии несъмнено представляват опасност, особено като се има предвид, че растящата подкрепа, на която се радват в много страни, се случва в крайно неподходящ момент“, смята проф. Месина. „Войната в Украйна, перспективата Тръмп отново да стане президент на САЩ, както и икономическите проблеми пред ЕС изискват висока степен на политическо единство и съгласувани действия от страна на всички страни-членки. Средносрочното бъдеще на Европа ще бъде решено от начина, по който ЕС реагира на настоящите предизвикателства. В същото време, на всички е пределно ясно, че основните политически партии в ЕП няма как да получат помощ от популистките си колеги за справянето с тези предизвикателства“, заключава той.

Още от автора:

Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа

Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект

Кой се страхува от Доналд Тръмп?

Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин

Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп

„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ

Децата войници, които написаха историята на САЩ

Загадъчната история на Шотландия

Несбъднатите прогнози за живота през XXI век

Фалшивите новини, които застрашават здравето ни

Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия

Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света

Забравената история на нацисткото движение в САЩ

Скандалните тайни на Католическата църква

Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца

Сделките за един долар, които ще ви изумят

Избори от двете страни на Атлантическия океан

Великите учени, останали без Нобелова награда

Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

* Във видеото: Теодор Стойчев: Европейските избори ще предопределят накъде ще се придвижи ЕС

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

При израелски удари в ивицата Газа са убити поне 30 души

Свят Преди 36 минути

Израелските сили за отбрана наредиха затварянето на една от най-големите болници в северната част на Газа

,

Според Белия дом един отслабен Иран може да преследва сдобиване с ядрено оръжие

Свят Преди 1 час

Иран претърпя неуспехи в регионалното си влияние след нападенията на Израел срещу неговите съюзници

Снимката е илюстративна

Силни ветрове засегнаха плановете за коледни пътувания във Великобритания

Свят Преди 4 часа

Според уебсайта на летището от Хийтроу заминават около 650 полета дневно

,

Несигурност сред сирийците в Австрия с процедурата за отнемане правото на убежище

Свят Преди 4 часа

„Статутът на убежище естествено остава валиден, докато трае процедурата.“

.

Полет само за жени кацна за първи път в ирански свещен град

Свят Преди 4 часа

През последните години в иранската авиационна индустрия някои жени станаха пилоти, въпреки че това все още е рядкост

Страднер: Вучич се страхува от протестите, отново се опитва да запали Балканите

Страднер: Вучич се страхува от протестите, отново се опитва да запали Балканите

Свят Преди 5 часа

Огромна вълна от недоволство избухна след трагичния инцидент в Нови сад

.

Вълна от опити за палежи залива Русия

Свят Преди 6 часа

Обект на нападенията са банкомати на държавни банки, търговски центрове, пощенски клонове и др.

,

САЩ одобриха продажбата на оръжия за над пет милиарда долара на Египет

Свят Преди 6 часа

През септември т.г. САЩ отпуснаха за първи път пълния размер на ежегодната военна помощ за Египет

<p>Интензивен трафик&nbsp;на границата с Турция (СНИМКИ)</p>

Интензивен трафик на границата с Турция

България Преди 7 часа

Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“

Влекач с ремарке удари и уби 30-годишен мъж на АМ "Струма"

Влекач с ремарке удари и уби 30-годишен мъж на АМ "Струма"

България Преди 7 часа

Влекачът е управляван от 62-годишен гръцки гражданин

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

България Преди 7 часа

Тя подчерта, че има много случаи на деца с автоимунни заболявания

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

България Преди 9 часа

Момиченцето е с тежка ортопедична диагноза и трябва да премине през серия операции в чужбина, на стойност над 300 000 долара

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Свят Преди 9 часа

Турция, в която мнозинството от населението са мюсюлмани, отдавна поддържа силни връзки с Албания

<p>Фатална&nbsp;катастрофа с въздушна линейка, четирима души загинаха</p>

Фатална катастрофа с въздушна линейка в Турция, четирима души загинаха

Свят Преди 10 часа

На борда са били двамата пилоти, един лекар и друг медик

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Свят Преди 10 часа

Първият и вторият шпионски спътник на Южна Корея бяха изстреляни в САЩ през декември миналата година и април тази година

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

България Преди 10 часа

До момента няма открити обаче никакви следи от момчето