К ой ще е следващият президент на Румъния? Това ще се реши очевидно на балотаж, който ще се проведе на 8 декември. На първия тур, провел се на 24 ноември, настоящият премиер Марсел Чолаку и десният хардлайнер Калин Джорджеску заеха първите позиции - като при над 90% преброени бюлетини, Джорджеску води пред социалдемократа Чолаку. Това посочва Deutsche Welle.
Според румънската централна избирателна комисия Джорджеску е получил около 22 процента от гласовете, а Чолаку - 20. Рано сутринта в понеделник бяха преброени едва половината от гласовете на румънската диаспора, така че финалният резултат се очаква по-късно през деня.
Президентските избори в Румъния: Калин Джорджеску води на първия тур
Проруски позиции, възхваляване на националсоциалистите
За мнозина този резултат е повече от изненадващ, пише германската обществена телевизия АРД. Социологическите проучвания преди изборите изобщо не предвиждаха, че безпартийният Джорджеску може да стигне до балотаж. Той е смятан за крайно религиозен и националистически настроен. През 2022 година срещу него е заведено дело за възхваляване на виновниците в Холокоста. Той е с проруски позиции и критикува членството на Румъния в НАТО.
Калин Джорджеску в голяма степен беше игнориран от опонентите си и традиционните медии. Той обаче е особено успешен в ТикТок, обяснява германската обществена телевизия. Коментаторите в румънските телевизии в изборната нощ разкритикуваха традиционните медии и утвърдените политици за това, че не са обърнали достатъчно внимание на политическата пропаганда на Джорджеску в социалните медии. Но и проучванията на общественото мнение не успяха да предвидят успеха на хардлайнера. Дори и допитванията в изборния ден не отгатнаха реалния резултат.
Calin Georgescu takes shock lead in Romania’s presidential election #romania #presidential #elections #polls https://t.co/uP1KggOwDK pic.twitter.com/QxYYT0Sa9T
— DHNDE (@dhndecom) November 25, 2024
"Румънците се събудиха"
В изборната нощ Джорджеску държа пресконференция, която се излъчи през Фейсбук. Той каза, че румънците са се "събудили" и са изразили желанието си "повече да не са на колене, под окупация и подложени на унижения". По думите му една от причините за този резултат е икономическата несигурност. "Тази вечер румънците изкрещяха, че искат мир", каза още Джорджеску, вероятно имайки предвид руската агресивна война в съседна Украйна.
Румъния, която се намира в най-източната част на ЕС, има около 19 милиона жители и е смятана за една от най-бедните страни в Европа, информира АРД и добавя, че страната граничи на север с Украйна, която вече почти три години се защитава от руската инвазия. Ако Джорджеску спечели втория тур на изборите на 8 декември, това може да промени външната политика на Румъния, която досега е била стриктно съобразена с ЕС и НАТО. В Румъния президентът определя външната политика и отговаря за отбраната на страната, като също участва в контролирането на тайните служби. Румънският президент има повече власт от германския, но по-малко от френския държавен глава.
Това са кандидатите за президент на Румъния
Важен геополитически избор
Джордже Симион, кандидатът от крайнодясната парламентарно представена партия Алианс за обединение на румънците (АОР), остана на четвърто място с 14 процента подкрепа. Симион обяви, че ще подкрепи Джорджеску в балотажа. На трето място пък се класира Елена Ласкони от консервативно-либералната Реформистка партия с малко под 19 на сто от гласовете. Засега тя не е изказвала подкрепата си за нито един от кандидатите.
Тази ситуация не е напълно нова за Румъния - пред подобен избор страната беше изправена и при президентските избори през 2000 година. Тогава балотажът се проведе между социалдемократа Йон Илиеску и крайнодесния екстремист Корнелиу Вадим Тудор. Тогава демократичните партии обединиха силите си и благодарение на стабилната подкрепа на европейските им съюзници, успяха да предотвратят победа на екстремисткия кандидат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!