Т ри месеца преди изборите за Европейски парламент водещата политическа сила в ЕС има голям проблем – премиерът популист на Унгария Виктор Орбан.
Социологическите проучвания показват, че Европейската народна партия, която държеше властта досега, пак ще най-много депутати.
За наследник на Жан-Клод Юнкер начело на Европейската комисия пък се готви Манфред Вебер. Но той трябва да се справи с Орбан, чиито все по-резки атаки срещу институциите на ЕС и дори самия Юнкер, разкъсват ЕНП отвътре.
Партията и Вебер сега са изправени пред нарастващ натиск за изгонване на унгарския националист от онези, които твърдят, че авторитарните му действия противоречат на европейските ценности.
А битката в ЕНП отразява по-широката конфронтация на континента между основните утвърдени партии и нарастващата популистка вълна.
Вебер, германец от баварската консервативна партия ХСС, засега не показва, че смята да прогони Орбан и неговата политическа сила „Фидес” от редиците на ЕНП.
Но пряката атака на унгарското правителство срещу Юнкер и Европейската комисия - с лансирането на антиимигрантска, евроскептична кампания, започва да накланя везните.
„Вие също имате право да знаете какво се подготвя в Брюксел”, гласи текстът на постер с образите на Юнкер и либералния американски милиардер Джордж Сорос един до друг.
Говорителят на Европейската комисия определи кампанията като „необяснима” и я нарече „нелепа конспиративна теория”.
„Силно осъждам атаките на Унгария и неоснователните заговори срещу президента Юнкер, който е истински християнски демократ и истински европейски лидер”, коментира председателят на ЕНП Жозеф Дол.
Вебер сподели в Туитър позицията на Дол, но не призова за мерки срещу „Фидес”.
Позицията на самия Юнкер вече е известна. Още миналата година той заяви, че партията на Орбан няма място в ЕНП. Така Вебер е изправен през тежка дилема.
„Той е в капан. Ако започне дебата, той принуждава цялата партия да заеме позиция”, посочва Ерик Морис от мозъчния тръст Фондация „Шуман” в Брюксел.
За да прогони „Фидес”, най-малко седем национални партии от ЕНП ще трябва официално да поискат това.
Гунар Хокмарк, водачът на шведската група писа лично на Вебер, настоявайки проблемът с Орбан да бъде обсъден на партийна среща следващата седмица.
Отмар Карас от Австрийската народна партия директно призова „Фидес” да бъде изгонена от ЕНП.
Германците обаче не искат да рискуват. „Ако го избутаме, той ще падне в ръцете на Салвини”,заявява пред AFP германски евродепутат от партията ХДС на канцлера Ангела Меркел, говорейки при условие за анонимност.
Италианският вицепремиер Матео Салвини, лидер на крайнодясната „Лига”, не крие усилията си да сформира евроскептичен фронт в следващия европейски парламент.
Той е в близък контакт с Орбан и лидера на френската крайна десница Марин льо Пен. Тримата обаче все още не са съюзници.
Без „Фидес” ЕНП ще загуби 12 от сегашните си 217 места в парламента, в който ще има общо 705 депутата след „Брекзит”.
Амбицията на Вебер за президент на Европейската комисия обаче изисква мнозинство. Ето защо всеки депутат ще е важен, тъй като германският политик ще се нуждае от широка коалиция със зелените, социалдемократите и либералите, която да противопостави на социалистите.
„Всичко това увеличава шансовете на алтернативен кандидат”, смята Ерик Морис. В готовност е Мишел Барние, бивш френски министър, а сега главен преговарящият за „Брекзит” от страна на ЕС.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!