О ткакто се върна на поста през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп удвои използването на търговски мерки, най-вече мита, за да преоформи световната търговия. Във вторник той наложи безпрецедентен обем от нови мита на повечето страни по света, обявявайки го за "Ден на освобождението".
Администрацията на Тръмп твърди, че американските производители са изправени пред по-високи мита и повече ограничения в чужбина, отколкото чуждестранните производители, когато изнасят за САЩ, пише "Конверсейшън".
Тя също така смята, в повечето случаи погрешно, че данъчни системи като данъка върху добавената стойност в Европа и австралийския му еквивалент, регламентите за внос и други фактори, поставят американския бизнес в несправедливо неравностойно положение и допринасят за търговския дефицит на САЩ.
Мексико обяви отговора си на митата на Тръмп
Новите мита на Тръмп всъщност не са реципрочни, както твърди той. Таблицата, която Тръмп показа по време на обявяването им, разкри, че процентът на митата е изчислен като половината от съотношението между дефицита и износа при държавите, с които САЩ имат търговски дефицит, и 10% при останалите, пише "Икономик Таймс".
Миналата седмица Тръмп обяви 25% мита върху автомобилите от чужбина. През уикенда той каза, че "не може да се интересува по-малко", ако това направи автомобилите по-скъпи за американските потребители.
Президентът на САЩ повдигна безброй озадачаващи аргументи в полза на митата. Те до голяма степен попадат в три категории, посочва "Конверсейшън":
Първата е използването на митата като инструмент за принуда срещу други държави. По време на първия президентски мандат на Тръмп търговските партньори на САЩ бяха подложени на натиск да предоговорят редица споразумения за свободна търговия.
Администрацията на Тръмп използва заплахата от мита, за да получат САЩ достъп до пазари, по-добри търговски условия или като форма на оръжие, за постигане на външнополитически цели.
Миналата седмица Тръмп намекна, че ще обмисли намаляване на митата за Китай в замяна на продажба на социалната платформа ТикТок от китайския ѝ собственик.
Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?
Втората категория е използването на митата като източник на приходи. Администрацията на Тръмп предвижда те да бъдат събирани от все още несъществуващата служба за външни приходи, антипод на действащата данъчна служба, с която президентът на САЩ често е имал проблеми в миналото.
Тръмп твърди, че митата ще бъдат платени от страните износителки и така ще служат за финансиране на бъдещи данъчни облекчения в САЩ. Реално обаче митата се плащат от компаниите вносителки, които в крайна сметка обикновено натоварват с допълнителния разход крайните потребители.
Нещо повече, изглежда администрацията на Тръмп иска да направи поне някои мита постоянни. Но така те ще са безполезни като средство за външна политика, посочва "Конверсейшън".
Крайната категория цели да се насърчат компаниите да "върнат" производствата си в САЩ, за да избегнат митата и така да подкрепят създаването на работни места за американци.
Реално производствата наистина могат да се върнат в САЩ, но това е малко вероятно заради високите разходи за изграждане на нови фабрики и за пренасочването на веригите за доставки, и неконкурентните разходи за труд.
Търговските ходове на администрацията на Тръмп могат да се разглеждат като част от по-голяма стратегия за преоформяне на вътрешната и глобалната икономическа система, пише "Конверсейшън".
В неотдавнашна реч вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс говори за структурно преоформяне на американската икономика, за да се увеличи капацитетът за вътрешни иновации.
Как реагира светът на новите мита на САЩ
Ванс предупреди, че "дииндустриализацията крие рискове както за националната ни сигурност, така и за нашата работна сила" и характеризира митата като "необходим инструмент за защита на нашите работни места и нашите индустрии".
Реално митата водят до по-високи цени за потребителите. Без валутна корекция, инфлационното въздействие ще навреди най-вече на хората с по-ниски доходи. Същото ще се случи и в страните, които отговорят на политиките на Тръмп със свои мита върху вноса от САЩ, както вече прави Канада.
Американските фермери и други експортно ориентирани индустрии ще бъдат силно засегнати от котрамерките. От стратегическа гледна точка позицията на САЩ като глобален лидер ще понесе тежък удар. Някои държави вече открито се преориентират към основния геополитически и икономически съперник на САЩ - Китай.
Оттеглянето на САЩ от интегрираната международна търговска система може да заприлича на по-хаотична версия на т, нар. "Брекзит" - излизането на Великобритания от единния европейски пазар, смята "Конверсейшън".
Изглежда ерата на либерализираната търговия, която последва края на Студената война през 1990 г., приключва. Страните ще се обърнат към себе си, като дадат приоритет на икономическата си сигурност и устойчивост. Цената на това отвръщане от мултилатерализма и международните институции обаче няма да е само икономическа.
Тясната икономическа интеграция, на която станахме свидетели след 1990 г., доведе до намаляване на несигурността в международните отношения, повишаване на глобалната сигурност и по-голям просперитет за всички хора по света.
Завръщането на политиките на икономически национализъм за сметка на другите от 30-те години на миналия век би повело света по опасен път. "Денят на освобождението" може да тласне Земята към пропастта, предупреждава "Конверсейшън".