М ерките на администрацията на американския президент Тръмп срещу китайската компания „Хуауей” разтърсиха технологичния сектор. Изведнъж вторият по големина производител на мобилни телефони в света се оказа извън закона. Президентът на САЩ се възползва от възможността си да обявява извънредно положение и нареди на американските компании да прекратят взаимоотношенията си с китайски технологичен гигант.
Така „Хуауей” загуби достъпа си до „Андроид” и чиповете на „Куалком” за мобилните си телефони. И тъй като китайската компания произвежда също лаптопи и друго оборудване, също толкова сериозен удар за нея е прекратяването на доставките на процесори от „Интел”.
Това не е първият случай, в който Тръмп нанася удар срещу китайска компания. Подобна забрана беше наложена и на ZTE – друг водещ производител на мобилни телефони. Това стана през май 2018 г. През юни забраната беше вдигната, след като ZTE се съгласи да плати 1 млрд. долара и да приеме представители на американското правителство в надзорния си съвет. Въпреки това разследването срещу ZTE не беше спряно и натискът върху нея продължава, като бизнесът ѝ в САЩ беше съсипан.
Разликата с „Хуауей” е в размера и патентите. Китайският гигант отбеляза огромен ръст в продажбите на мобилните телефони в последните години, измествайки „Епъл” от второто място на пазара в глобален мащаб.
Но най-притеснителни според Тръмп са патентите на „Хуауей” за технологията 5G. Новият стандарт трябва да вдигне скоростта на интернета за мобилни устройства стократно. А китайската компания държи над половината от патентите за 5G. Така тя стана безспорен лидер на пазара, след като инвестира милиарди долари в разработки и изследвания. Нещо повече, „Хуауей” предлага и най-ниската цена за изграждане на 5G мрежи.
Оттук започнаха проблемите на китайския гигант. През 2018 г. Австралия, а след това и Нова Зеландия отказаха на „Хуауей” да изгражда 5G мрежи на тяхна територия. Официалната причина беше, че не съществуват достатъчно контролни механизми за ефективно овладяване на риска от шпионаж от Китай.
САЩ обаче стигнаха много по-далеч. Те обвиниха „Хуауей” и в кражба на интелектуална собственост. Всъщност подобни случаи се разрешават в съда, ако разбира се има доказателства. „Т-Мобайл” подаде иск за 500 млн. долара срещу китайската компания през 2014 г., като делото приключи с обезщетение за американския мобилен оператор от 4,8 млн. долара.
Доказателствата са основният проблем в действията на САЩ. Канада също започна разследване срещу „Хуауей” и не откри никакви доказателства, че китайската компания допуска рискове за сигурността в устройствата си или осъществява шпионска дейност. Разследващите във Великобритания получиха достъп до основния код на софтуера на „Хуауей”, но не намериха доказателства, че той се използва за шпионаж. Със същия резултат приключи и разследването срещу китайската компания в Германия.
На този фон в САЩ повдигнаха 23 обвинения срещу„Хуауей”. Поразително е, че едно от тях е за кражба на интелектуална собственост от „Т-Мобайл” – случаят, приключил вече със съдебно решение.
Тръмп от своя страна обвърза политиката на САЩ спрямо „Хуауей” с търговските преговори с Китай.
Основното обвинение срещу китайската компания е, че тя работи с китайската Народна освободителна армия. Абсурдното в това обвинение е, че практически всяка голяма технологична корпорация в САЩ осъществява сделки с Пентагона.
Друг факт е, че голяма част от продаваните на американския пазар мобилни телефони и мрежови устройства се произвеждат в Китай.
Наистина много големи американски компании нямат достъп до китайския потребителски пазар, така че мерките на САЩ могат да се тълкуват като ответна реакция.
Но изглежда, че забраната срещу „Хуауей” има повече цели. Тя е силен коз в преговорите на Тръмп с Китай за по-изгодни търговски условия. Освен това, така САЩ получават време да развият собствена 5G технология, отстранявайки най-големия външен конкурент от пазара си.
Губещи са потребителите, конкуренцията и свободата на пазара. Тъй като бизнесът на една от водещите технологични компании в света беше ударен с политически средства.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!