С рещата на Тръмп и Путин предизвика истинско цунами от негодувание в американските и британските медии. На много места Тръмп беше наречен „предател“, поискаха оставката му, а един конгресмен от Демократите написа в Туитър „Къде е армията? Нашият главнокомандващ е в ръцете на врага!“
Щеше да е прекрасно, ако демократите бяха такива „ястреби“ когато Обама, Клинтън и Кери се подиграха на Мит Ромни през 2012, задето сериозно счита Русия за противник. „80-те се обаждат, искат си външната политика обратно“ смееше се Барак Обама на президентския дебат. Това се случи 4 години след окупацията на Южна Осетия и 2 години преди тази на Крим.
Бившият шеф на ФБР: Тръмп е морално неспособен за президент
Как ФБР се прицели в Тръмп и улучи Хилари
Путин: Русия и САЩ трябва да заемат лидерската позиция
Всичко това бе провокирано от думите на Тръмп по време на пресконференцията, на която той заяви, че вярва на Владимир Путин, че не се е месил в американските избори, а за лошите отношения между Вашингтон и Москва са виновни и двете страни.
Нека адресираме въпроса трезво. Имало ли е руска намеса в изборите в САЩ? Да, имало е, макар и не такава каквато демократите се опитват да я изкарат.
Малка сума пари е похарчена за реклами във Фейсбук и са организирани няколко активни мероприятия – рекламите и мероприятията са били насочени в подкрепа също на Бърни Сандърс и Джил Стайн, а не само на Доналд Тръмп.
Нещо повече, един от анти-Тръмп протестите в дните след изборите се оказа активно мероприятие на въпросните руски агенти. Не ни е нужен Владимир Путин, за да ни го каже. Разбира се, че той ще отрече, защото е държавен глава на Русия и негова работа е да защитава нейните интереси и нейния интегритет.
Иронията е, че никой нямаше да се разсърди на Доналд Тръмп, ако беше взел малко пример от Путин точно в това отношение и беше защитил безпрекословно страната си. Носи ли САЩ част от вината за влошените отношения? Със сигурност.
Вашингтон не е простил на нито един проруски режим досега – на Милошевич, на Янукович, на Асад. Може ли американският президент обаче да критикува собствената си страна пред руския си колега? Определено не. Тръмп не може да мисли за себе си като за нещо различно от своята администрация и още по-малко, от своята държава.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!