Г рупа висши габонски военни се появиха по националната телевизия в ранните часове на сряда и обявиха, че са поели властта, минути след като изборният орган на страната обяви, че президентът Али Бонго е спечелил трети мандат, съобщава Reuters.
Те твърдят, че президентът е под домашен арест.
Как Москва прогони Франция от Африка
Офицерите заявиха, че представляват всички сили за сигурност и отбрана в централноафриканската държава. Те обявиха, че резултатите от изборите са отменени, всички граници са затворени до второ нареждане и държавните институции са разпуснати.
След телевизионното изявление в столицата Либервил са се чули звуци от стрелба, съобщава кореспондент на Reuters.
Няма незабавен коментар от правителството на страната-членка на ОПЕК, нито съобщения за местонахождението на Бонго, който за последно беше видян публично, когато гласува на изборите в събота.
Германски министър: Русия дестабилизира африкански региони
"В името на габонския народ решихме да защитим мира, като сложим край на сегашния режим", се казва в изявлението на военните.
Военнослужещите се представиха като членове на Комитета за преход и възстановяване на институциите.
Държавните институции, които те обявиха за разпуснати, включват правителството, сената, националното събрание, конституционния съд и избирателния орган.
Ако успее, превратът ще бъде осмият в Западна и Централна Африка от 2020 г. насам след Мали, Гвинея, Буркина Фасо, Чад и Нигер.
Миналия месец военните грабнаха властта в Нигер, изпращайки ударни вълни в Сахел и засмуквайки глобални сили със заложени стратегически интереси.
Какво постигна Лавров с дипломатическата си обиколка в Ирак и Африка
Напрежението в Габон беше високо на фона на опасения от безредици след съботния президентски, парламентарен и законодателен вот, при който Бонго се опитваше да удължи 56-годишната власт на семейството си, докато опозицията настояваше за промяна в богатата на петрол и какао, но бедна държава.
Липсата на международни наблюдатели, спирането на някои чуждестранни предавания и решението на властите да спрат интернет услугите и да наложат вечерен час в цялата страна след гласуването породиха опасения относно прозрачността на изборния процес.
Габон осуети опит за военен преврат през януари 2019 г., след като войници превзеха за кратко държавната радиостанция и излъчиха съобщение, в което се казва, че Бонго, който е получил инсулт месеци по-рано, вече не е годен за служба.
Ситуацията беше възстановена часове по-късно, след като двама от заподозрените заговорници бяха убити, а други арестувани.
Габонският избирателен център съобщи по-рано в сряда, че Бонго е спечелил изборите с 64,27% от гласовете и че основният му съперник Алберт Ондо Оса е на второ място с 30,77%.
Глобалната игра на Русия и Китай тревожи Запада
64-годишният Бонго, който наследи баща си Омар като президент през 2009 г., се състезаваше срещу 18 претенденти, шестима от които подкрепиха Ондо Оса в опит да стеснят надпреварата.
Правителството обяви, че спирането на мрежата и комендантският час са необходими за предотвратяване на разпространението на фалшиви новини и за защита на обществената безопасност. Оспорваната победа на Бонго на изборите през 2016 г. провокира бурни протести, които доведоха до опожаряване на сградата на парламента.
Неговият екип отхвърли обвиненията в измама от страна на Ондо Оса и неговия опозиционен съюз.
Европейският съюз не беше поканен да наблюдава тези избори. Наблюдатели от ЕС преди това поставиха под съмнение валидността на малката победа на Бонго на президентските избори през 2016 г.
В понеделник организацията за наблюдение на медиите "Репортери без граници“ изрази загриженост относно блокирането на интернет и временното спиране в Габон на излъчвания на френските международни новинарски канали RFI, France 24 и TV5 Monde.
"RSF осъжда поредицата от атаки срещу свободата на пресата и информационния плурализъм, факти, които вероятно ще компрометират прозрачността (на) общите избори“, се казва в публикация онлайн.
Опозицията оспори и двете предишни изборни победи на Бонго. Той дойде на власт за първи път през 2009 г. след смъртта на баща си Омар Бонго, преди да бъде преизбран през 2016 г.
Глобалната игра на Русия и Китай тревожи Запада
Международните реакции по повод случващото се в Габон не закъсняха
Върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че министрите на отбраната на страните членки на ЕС би трябвало да обсъдят ситуацията, предаде Ройтерс.
Ръководителят на европейската дипломация допълни, че ако военният преврат в африканската страна бъде потвърден, това ще направи региона още по-нестабилен.
"Ако се получи потвърждение, че е осъществен военен преврат, то това е поредният случай, който повишава нестабилността в целия регион", заяви Борел на неформалната среща на министрите на отбраната на държавите членки на ЕС в Толедо, Испания.
Франция следи събитията в Габон "с най-голямо внимание", каза премиерът Елизабет Борн.
Коментарът на Борн беше първата реакция от Франция, бившата колониална сила в Габон, чието влияние в Африка е подкопано от поредица от скорошни преврати, които свалиха приятелски правителства.
Френската минна група Eramet също обяви, че е спряла дейността си в Габон, след като армейски офицери там заявиха, че са свалили президента Али Бонго.
Eramet каза, че "за безопасността на персонала и сигурността на операциите" е "спрял" работа и следи събитията отблизо.
Компанията дава работа на 8 000 души в богатата на петрол и минерали западноафриканска държава, а нейното местно дъщерно дружество добива манганова руда, минерал, използван в производството на стомана и батерии, от мините Moanda, най-големите манганови мини в света.
Китай призова "всички страни" в Габон да гарантират безопасността на президента Али Бонго Ондимба.
"Призоваваме всички страни в Габон да изхождат от основните интереси на страната и народа, да разрешат различията чрез диалог и да възстановят нормалния ред възможно най-скоро", каза говорителят на външното министерство Ван Уенбин.
Уенбин също призова за "гарантиране на личната безопасност на президента Бонго и поддържане на националния мир и стабилност".
Интернетът в Габон също беше възстановен след 3 дни прекъсване.
Национално спиране на интернет беше наложено от правителството на Бонго, тъй като изборите наближаваха края на събота късно, 26 август, на основание, че това ще предотврати разпространението на "фалшиви новини" и възможно насилие.
Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Москва "следи отблизо" обстановката в африканската страна.
"В Москва бяха приети със загриженост съобщенията за рязко влошаване на вътрешната обстановка в приятелската африканска страна. Продължаваме отблизо да следим развитието на обстановката и се надяваме тя бързо да се стабилизира", заяви пред журналисти говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова.
Репортери на АФП съобщават, че по улиците на столицата Либревил може да се чуе стрелба.
Организаторите на военния преврат казаха също , че затварят границите на страната "до второ нареждане".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!