Р ежисьорът Бернардо Бертолучи, чийто филм "Последният император" спечели девет награди "Оскар", почина на 77 години от рак, съобщи Варайъти.
Носител е на награди "Бодил", "Златна палма", "Сезар", "Златна камера", "БАФТА", две "Европейски филмови награди", 2 награди "Златен глобус" и 2 награди "Оскар". Има звезда на Холивудската алея на славата от 2013 г.
Роден е на 16 март 1940 година в Парма, Италия, в семейството на Нина и Атилио Бертолучи. Баща му е поет и филмов критик, майка му е учителка. Бертолучи започва да пише стихове още на 12 години и скоро печели няколко престижни награди.Завършва литература и философия.
Почина актрисата Мария Шнайдер
След това отива в Рим, където е помощник на Пиер Паоло Пазолини във филма "Безделник" през 1961 г. На 22 години заснема първия си филм "Сухата кумица".
Bernardo Bertolucci, Oscar-Winning Italian Director of 'The Last Emperor,' Dies at 77 https://t.co/1dWLTsfjfw pic.twitter.com/jJOmZwoefN
— Hollywood Reporter (@THR) November 26, 2018
Бертолучи повлия на поколения кинорежисьори с нетрадиционните си филми като "Конформистът" и "Последно танго в Париж", в които изследва политиката и сексуалността чрез личен поглед и новаторска операторска работа.
Бумът на италианското кино затихва през 70-те години на XX в., когато филмовата индустрия става жертва на голямата рецесия.
Италианските режисьори са все по-често принудени да работят по филмите си с американски, френски, шведски и други компании, за да могат да ги финансират. Бертолучи не прави изключение.
През 1972 г. заснема "Последно танго в Париж" с участието на чуждестранни актьори в главните роли (Марлон Брандо, Мария Шнайдер).
В ГАЛЕРИЯТА НАУЧЕТЕ ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА "ПОСЛЕДНО ТАНГО В ПАРИЖ"
Филмът се счита за скандален, с оглед на сексуалните сцени, които съдържа. След първата му прожекция в Ню Йорк е цензуриран както в САЩ, така и в Италия. От 1976 до 1981 г. е спрян от екрана.
По-нататък Бертолучи се връща към интимната тематика от по-рано. През 90-те г. заснема "Малкият Буда", "Открадната красота", последван от филма "Мечтатели".
Филмът му "Двадесети век (1900)" е признат за класика в родината му. "Последно танго в Париж" предизвиква скандал, но е и много успешен.
Незабравим е и филмът му "Открадната красота".
"Това беше последният император на италианското кино, господарят на всички фрески и номера. Празникът свърши: трябват двама за танго" - каза Жил Жакоб, бившият президент на кинофестивала в Кан, който връчи почетната награда "Златна палма" на Бернардо Бертолучи през 2011 г.
Бертолучи има звезда на Холивудската алея на славата от 2013 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!