Д о края на ноември остават броени дни, но емблематичната японска планина Фуджи все още е без сняг, което е последният случай без снежна покривка от началото на записите преди 130 години, предаде CNN.
Върховете на най-високата японска планина обикновено са покрити със сняг в началото на октомври, но от вторник насам върхът остава гол - алармирайки за въздействието на климатичната криза върху една от най-обичаните забележителности в страната.
Първият сняг е сигнал за настъпването на зимата. То следва летния сезон за изкачване, който тази година приключи на 10 септември.
Снежните шапки започват да се образуват на Фуджи средно на 2 октомври, а миналата година по данни на Японската метеорологична агенция те са били регистрирани на 5 октомври - въпреки че обществената телевизия NHK съобщи, че по-голямата част от тях са се стопили в началото на ноември поради високите температури.
Местната метеорологична служба на Кофу в Япония, която всяка година от създаването си през 1894 г. обявява първия сняг на Фуджи, все още не е направила това тази година, като се позовава на необичайно топлото време.
Mount Fuji, Japan #mountfuji #japan #travel #X #destination #scenery #autumn #naturelovers pic.twitter.com/ML5qFWf1py
— Maria Jesús Galdos (@mjesusgz) October 27, 2024
„Високите температури в Япония продължават още от лятото“, казва пред CNN във вторник Шиничи Янаги, служител по метеорология в офиса в Кофу.
Липсата на сняг към 29 октомври надминава предишния рекорд от 26 октомври, поставен през 1955 г. и 2016 г., каза той.
Тази година Япония отбеляза най-топлото си лято от началото на статистиката през 1898 г., съобщи Метеорологичната агенция през септември.
Средната температура от юни до август е била с 1,76 градуса по Целзий по-висока от нормалната, като е надминала предишния рекорд от 1,08 градуса, поставен през 2010 г., съобщи агенцията.
Япония остана необичайно топла и през есента, като през първата седмица на октомври в поне 74 града бяха регистрирани температури от 30 градуса по Целзий (86 градуса по Фаренхайт) или по-високи, според анализ на изследователската група с нестопанска цел Climate Central.
Mount Fuji located in Central Japan and the main island of Honshu. Japan 🇯🇵 pic.twitter.com/9iZ2fQKBbb
— Thierry Gauthier (@gauthie74757302) April 29, 2020
Според Climate Central необичайната октомврийска жега в Япония е три пъти по-вероятна заради климатичната криза.
Екстремните летни горещини в Япония не са местно явление. Това лято счупи световните топлинни рекорди за втора поредна година, а 2024 г. е на път да бъде най-горещата година в историята.
Естественият климатичен модел Ел Ниньо е допринесъл за рязкото повишаване на температурите, както и причинените от човека фактори като изгарянето на изкопаеми горива - основният двигател на климатичната криза.
Учените отдавна предупреждават, че светът трябва да ограничи глобалното затопляне до 1,5 градуса над прединдустриалните нива, за да предотврати най-катастрофалните последици от изменението на климата.
Ново проучване от януари установи, че климатичната криза е намалила снежната покривка в повечето части на Северното полукълбо през последните 40 години.
Meteor over mount Fuji pic.twitter.com/6lpmSyousL
— Space Porn (@AstronomyPosts) October 16, 2024
По-късните снеговалежи на планината Фуджи могат да бъдат тревожен показател за това накъде върви светът, като по-топлите зими оказват влияние върху снега, туризма, местните икономики, хранителните и водните запаси и дори върху алергиите.
Разположена в японските префектури Яманаши и Шизуока, 3776-метровата планина Фуджи е обект на световното наследство на ЮНЕСКО и е символ на Япония.
Обикновено през по-голямата част от годината тя е покрита със сняг, докато през юли не се открие годишният сезон за катерене, който посреща милиони посетители, желаещи да се изкачат до върха или да наблюдават изгрева от прочутите й склонове.
През последните години планината страда от прекомерен туризъм, а японски официални лица вече заявиха пред CNN, че посетителите изхвърлят отпадъци и ходят с неподходяща екипировка, което води до инциденти и наранявания.
През юли властите въведоха туристическа такса и въведоха нови правила, за да се справят с тълпите. Сега алпинистите трябва да плащат по 2000 йени (12,40 долара) на човек, като дневният максимум е 4000 души на ден.
* Във видеото: Шокиращи истории около връх Еверест
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!