С тотици мъже и жени стоят подредени в редици, разделени по националност, в двора на комплекс с бели стени, ограден от въоръжена охрана в униформи, предаде CNN.
“Искате ли да се приберете?” – глас крещи във видеото, получено от CNN. Ръцете се вдигат. “Да,” отговарят те в един глас.
Групата е част от около 7000 души, наскоро освободени от измамни центрове, управлявани от престъпни банди и военачалници, действащи по границата между Мианмар и Тайланд. Мнозина от тях са държани против волята си и принудени да участват в схеми за измама, чрез които се ограбват обикновени хора, включително и американски граждани, от техните спестявания.
Някои са се присъединили доброволно, но мнозина са били примамени с обещания за добре платена работа или други изгодни възможности, преди да бъдат трафикирани през границата в Мианмар и въвлечени в измамни инвестиционни схеми и романтични измами.
През годините тези центрове – много от тях управлявани от китайски престъпни синдикати – се разраснаха в планинските райони, генерирайки милиарди долари от измами, пране на пари и други незаконни дейности. Китай и Тайланд най-накрая започнаха широкомащабни репресии срещу тях през февруари.
🚨 Global scam industry booming despite crackdowns! 7,000 freed from Myanmar-Thai border compounds—but 100,000+ still trapped. Victims forced to run investment/romance scams. 'They will not stop,' warns expert. #ScamAlert #HumanTrafficking #CyberCrime #Myanmar #StopScams pic.twitter.com/HDHXSlNNf1
— Global News Wire (@Global_NewsWire) April 2, 2025
Въпреки това, според експерти и анализатори, индустрията ще се върне по-силна.
“В този бизнес се инвестират милиарди долари,” каза Канави Суебсанг, тайландски депутат, който ръководи усилията за освобождаване на задържаните в измамните центрове. “Престъпните синдикати няма да спрат.”
Престъпният свят на онлайн измамите е адаптивен и професионален. Операциите за киберизмами бързо се разширяват чрез нелегални онлайн пазари, насочени към нови групи жертви. Синдикатите възприемат криптовалутите и инвестират в авангардни технологии, за да улеснят паричните потоци и да направят измамите още по-ефективни.
Престъпните групи използват изкуствен интелект, за да създават убедителни сценарии за измама, както и все по-усъвършенствана технология за дълбоки фалшификати, с която създават фалшиви самоличности, представят се за романтични партньори и прикриват истинската си идентичност.
“Регионът никога досега не се е сблъсквал с подобна ситуация”, казва Джон Войчик, анализатор по организираната престъпност в Службата на ООН по наркотиците и престъпността. “Ако не бъде овладяна, ситуацията може да се развие в нещо много по-опасно.”
Азиатските престъпни синдикати разширяват мрежите си и в други части на света, включително Африка, Южна Азия, Персийския залив и Тихия океан, според UNODC.
“Тези синдикати се превръщат в сложни киберпрестъпници, способни да разпространяват зловреден софтуер и дълбоки фалшификати, използвайки незаконни онлайн пазари и криптовалутни услуги за пране на пари,” предупреждава Войчик.
Проблемът е твърде мащабен, за да бъде решен от едно правителство или агенция. Според експертите е необходим координиран глобален отговор.
Град на измамите
On a Lawless Tropical Border, the Global Scam Industry Thrives: A China-led crackdown on online fraud rescued thousands from Myanmar this month; But this massive business of grift keeps growing (NYT) https://t.co/SZDxBIC0gV
— Candice Rose (@CandiceRose) April 3, 2025
Измамните комплекси в Myawaddy се намират на територия, контролирана от две етнически милиционерски групи – Силите за гранична охрана на Карен и Демократичната благотворителна армия на Карен (DKBA).
Един от най-известните е KK Park – огромен, специално построен град, посветен на киберизмамите. Разположен сред планини и царевични полета, този строго охраняван комплекс от многоетажни сгради и телекомуникационни кули изглежда като законен бизнес район, със свои хотели, павирани улици, зелени площи и билбордове, рекламиращи сайтове за залагания.
Но зад фасадата му десетки мъже са събрани в малки варосани стаи, седящи или легнали на пода. В двора още десетки души – мъже и жени – седят приклекнали в редици, повечето с маски на лицата, за да скрият самоличността си.
Журналисти са били поканени на строго контролирано посещение, придружени от въоръжени войници, носещи полуавтоматични пушки и гранатомети. Според Силите за гранична охрана, тези хора са наскоро освободени жертви и работници на измамния комплекс.
“Те измамиха хора от Южна и Северна Америка, Африка и арабските държави”, казва Канави.
Китайски натиск
Global scam industry evolving at ‘unprecedented scale’ despite recent crackdownhttps://t.co/od8G7KPpEB
— Peter Cook (@peakDecisions) April 3, 2025
През годините тези престъпни комплекси функционираха под закрилата на корупцията и беззаконието, характерни за граничните райони на Мианмар. Но натискът от страна на Китай и Тайланд доведе до първите мащабни действия срещу тях.
След военния преврат през 2021 г. Мианмар е обхванат от гражданска война, а престъпните групи се възползват от хаоса, за да разширят бизнеса си. Те използват приходите си, за да купуват оръжия и наемат нови бойци, задълбочавайки конфликта.
Според изчисления, всяка година престъпните групи в региона генерират над 43 милиарда долара от измами – сума, равняваща се на близо 40% от комбинирания БВП на Лаос, Камбоджа и Мианмар.
Въпреки репресиите, измамните синдикати просто преместват операциите си на нови локации. “Вече има индикации за разселване в други центрове в региона,” казва Войчик.
Докато Мианмар остава разкъсан от война, без легитимно правителство, което да контролира ситуацията, измамната индустрия няма да изчезне.
“Докато мирът не стане реалност в Мианмар,” казва Канави, “измамите ще продължат.”