А ктивистът и писател Ели Визел, оцелял в лагерите на смъртта от Втората световна война, който спечели Нобелова награда за мир, защото през целия си живот беше гласът на жертвите на Холокоста, почина в събота вечерта, предаде агенция Ройтерс.
Смъртта го застигна на 87 години. Той беше философ, оратор, драматург и професор, който водеше кампания срещу тероризираните и забравените по целия свят. Визел е починал в дома си в Ню Йорк.
Визел е бивш концлагерист от „Освиенцим“ и „Бухенвалд“. Той стана разобличител на Холокоста и
получи широка известност с романа си „Нощ“ за масовото изтребване на евреите през Втората световна война.
Роденият в Румъния Ели Визел живееше живота си воден от кредото: „да забравя мъртвите би означавало да ги убия за втори път“.
BREAKING: Elie Wiesel, Auschwitz survivor who kept Holocaust memory alive, dead at 87. @PeterAlexander reports.https://t.co/8nwaW4ghGe
— NBC Nightly News (@NBCNightlyNews) July 2, 2016
При награждаването му с Нобеловата награда за мир през 1986 г. Нобеловият комитет го хвали като „пратеник на човечеството“ и „един от най-важните духовни водачи, който води в една епоха, когато насилието, репресиите и расизма продължават да характеризират света“.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху определи Визел като лъч светлина и каза, че неговата невероятна личност и незабравими книги са демонстрация на триумфа на човешкия дух над най-невъобразимо зло.
„От тъмнината на Холокоста Ели се превърна в мощен проводник на светлина, истина и достойнство“,
каза Нетаняху.
Визел не се колебаеше изобщо в кампанията си, която имаше за цел никога да не позволи на света да забрави за ужаса на Холокоста. Докато е в Белия дом, за да получи Златния медал на Конгреса през 1985 г. той дори мъмри президента на САЩ Роналд Рейгън.
Президентът е планирал да положи венец на германски гробища, където са били погребани някои от известните войски СС на Хитлер. „Не отивайте в Битбург. Това не е вашето място. Вашето място е с жертвите на СС“, казал Ели Визел.
По повод кончината му германският канцлер Ангела Меркел заяви, че „гласът на морала и човечността е замлъкнал“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!