Р одителите на четири млади израелски заложнички, освободени от плен на Хамас в Газа, разказаха пред BBC за ужасяващите изпитания, през които дъщерите им са преминали. Те споделят, че младите жени са били подложени на малтретиране, включително гладуване, сплашване и заплахи от въоръжени мъже, както и принуда да готвят и чистят.
Разказите им разкриват, че заложниците са били държани в подземни тунели и сгради, където са ставали свидетели на физическо насилие и са били принуждавани да участват в пропагандни видеоклипове на Хамас. В един от случаите дори били заставени да инсценират собствената си смърт.
Въпреки всичко, жените намирали сили да продължат напред чрез споделяне на истории, рисуване и водене на дневници.
Нито една от освободените жени не е давала интервюта за медиите след освобождението си, а родителите им подчертават, че пълните подробности за преживяното от тях все още излизат наяве. Някои детайли остават неизказани от съображения за сигурност на заложниците, които все още се намират в Газа. Три от четирите жени, чиито родители говориха пред BBC, са били войници, отвлечени от армейската база Нахал Оз близо до Газа на 7 октомври 2023 г.
По време на 15-е месеца, прекарани в плен, достъпът на заложниците до храна и отношението към тях от страна на пазачите варирали. Те били премествани между различни локации, рядко виждали дневна светлина.
Starved, threatened and abused: Parents of freed Hamas hostages give details of ordeal https://t.co/cV3Obkd2DH
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 13, 2025
"Беше различно на различните места – можеше да бъде добър тунел или много лош тунел, добра или лоша къща", споделя Шломи Бергер, бащата на 20-годишната Агам Бергер, която е била в Нахал Оз. Той разказва, че някои от местата предлагали сравнително добра храна, докато на други било трудно дори да се оцелее.
„Те и техните похитители трябваше постоянно да сменят местоположението си, защото се намираха в активна военна зона. Беше изключително опасно“, разказва Орли Гилбоа, майката на Даниела, също отвлечена от Нахал Оз. Даниела споделила на майка си, че когато видяла освобождаването на трима заложници миналата седмица, осъзнала: "Ако бях освободена преди два месеца, вероятно щях да изглеждам като тях". Тя и останалите жени в плен значително отслабнали, но през последните месеци преди освобождаването им похитителите започнали да им дават повече храна, за да възстановят теглото си.
Майката на Роми, 24-годишна млада жена, отвлечена от музикалния фестивал Нова, споделя, че дъщеря ѝ е била освободена през първата седмица на примирието през януари, след като загубила 20% от телесното си тегло. Най-тежкото изпитание за Орли Гилбоа било да види видео, в което изглеждало, че дъщеря ѝ е убита. Похитителите хвърлили прах върху нея, за да изглежда така, сякаш е загинала при израелски въздушен удар. „Мисля, че всеки, който го видя, повярва, но аз просто не можех да приема, че това е истина“, разказва тя пред BBC.
Войната започна след атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., когато въоръжени бойци убиха около 1200 души и взеха 251 заложници. Оттогава над 60 000 души са загинали в Газа, според данни на контролираното от Хамас здравно министерство. Около две трети от сградите в Газа са разрушени или повредени, по данни на ООН. До момента 16 израелски и петима тайландски заложници са били разменени за над 600 палестински затворници в рамките на споразумението за прекратяване на огъня, започнало на 19 януари.
Шломи Бергер разказва, че дъщеря му Агам е била заплашвана и е ставала свидетел на изтезания над други жени-заложници, включително нападението над Амит Сусана, освободена през ноември 2023 г.
Пазачите постоянно са държали оръжията и гранатите в ръцете си и са играели с тях, разказва Бергер. С жените са се държали с "голямо неуважение" и са били принуждавани да чистят и готвят.
Агам, например, отказала да върши каквато и да е работа в събота – еврейския почивен ден – и похитителите ѝ приели това.
На момичетата е било забранено да говорят високо.
"Когато Агам се върна [в Израел], тя искаше да говори през цялото време... След един ден тя нямаше глас, защото беше говорила толкова много", казва г-н Бергер.
Йони Леви, бащата на 20-годишната Наама, също отвлечена от армейската база, споделя, че дъщеря му понякога е имала достъп до телевизия или радио. Един ден го е видяла да говори по телевизията, което ѝ дало надежда, че не е забравена и семейството ѝ се бори да я върне. Той обяснява, че за Наама самата атака срещу базата била далеч по-травматична от пленничеството ѝ.
Наама и други жени-войници бяха заснети в окървавени дрехи, заобиколени от въоръжени мъже, преди да бъдат качени в превозно средство и отведени в Газа. Трите жени, чиито родители разказаха историите им пред BBC, са сред петте освободени членове на женски военен отряд от Нахал Оз, известен на иврит като Tatzpitaniyot – наблюдателки, чиято задача била да следят границата с Газа за подозрителна активност.
Оцелели и роднини на някои от убитите казват, че са предупреждавали от месеци, че Хамас се е подготвял за нападение.
Няколко дни преди атаката на 7 октомври Даниела е била у дома в почивка от служба. Тогава тя е казала на майка си: "Мамо, когато се върна в армията, ще има война."
"Не мислех, че ще бъде такава война и разбира се, че дъщеря ми ще бъде взета за заложница", казва Гилбоа.
Семействата на освободените жени настояват за разследване на случилото се. Те споделят, че дъщерите им продължават да се тревожат за съдбата на останалите заложници и настояват за продължаване на примирието. Майката на Роми разказва, че дъщеря ѝ била простреляна на музикалния фестивал и не получила адекватно лечение, оставяйки я с "отворена рана, където се виждаше костта".
Докато били в плен, младите жени черпели сили от малки актове на съпротива и мечтаели за свободата си.
Даниела, например, нарисувала пеперуда с думата "свобода", а сега тази рисунка е татуирана на ръката ѝ. Семействата споделят, че възстановяването им е бавен и труден процес, но правят всичко възможно да ги подкрепят в прехода към нормалния живот.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!