Г ермански политици предупредиха, че депутати от крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) може да шпионират в полза на Русия, предаде ДПА.
"За АзГ примерът за промяна на Германия е автократична Русия", заяви Константин фон Ноц, заместник-председател на "Съюз 90/Зелените". "За нас трябва да бъде заплаха фактът, че близостта на депутатите от АзГ до диктатурите в Русия, Китай, Сирия и Северна Корея не е само идеологическа", допълни той.
Депутатите в германския парламент имат право на достъп до засекретена информация, дори и без да бъдат подлагани на проверки за сигурност, посочи Фон Ноц, който е председател на контролната комисия в Бундестага. Това важи както за комисията по отбраната, така и за други комисии и органи в Бундестага, "което също предполага възможни шпионски дейности", отбеляза той.
Родерих Кизеветер, депутат от опозиционния Християндемократически съюз, каза, че АзГ действа "като придатък на Русия в Германия" и като инструмент на хибридна война. "Не можем да изключим вероятността депутати или техни сътрудници, които имат достъп до информация, засягаща националната сигурност, да изнасят тази информация", заявява Кизеветер.
Освен това има признаци, че руското посолство в Германия разпространява информация на АзГ, отбелязва ДПА. "В това отношение можем да допуснем руски шпионаж и той може да бъде предотвратен или пресечен със защита и проверка на разузнавателните служби", добави Кизеветер.
Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) може да удвои дела на гласовете си на изборите за Европейски парламент този юни според проучване, обхванало 2101 пълнолетни германци и публикувано вчера от социологическия институт ИНСА по поръчка на германския уебсайт T-online. Според ДПА подобни тенденции се наблюдават и в други страни от Европейския съюз. Агенцията припомня, че на последните избори за ЕП през 2019 г. АзГ спечели 11% от гласовете, излизайки на четвърто място.
Сега „Алтернатива за Германия“ може да спечели 22%, което ще я постави на второ място след консервативните християндемократи, сочи проучването. Ако прогнозите се изпълнят през юни, АзГ ще получи повече гласове от която и да е от трите партии в управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц. Проучването, проведено между 8 и 12 февруари, показва, че Зелените, които бяха втората по големина партия през 2019 година, може да отбележат двойно падане на гласовете.
Второ проучване - на британската агенция за политически консултации и връзки с обществеността „Портланд Комюникейшънс“, дава подобни резултати в сравнение с това на ИНСА и T-online. АзГ би получила второ място на изборите за ЕП, макар и с по-нисък резултат от 17 на сто.
Ръстът на влиянието на крайната десница не се ограничава единствено до Германия, както показват резултатите от проучването на „Портланд Комюникейшънс“, обхванало 5124 участници от пет държави – освен Бундесрепубликата и Франция, Италия, Нидерландия и Полша.
Във Франция националистическата партия „Национален сбор“ води в проучването. В Италия партията на премиера Джорджа Мелони „Италиански братя“ е отбелязана като фаворит. Нидерландската антиислямска Партия на свободата, водена от Герт Вилдерс води в проучването там.
От петте изследвани страни Полша е единствената, където начело излиза лявоцентристка партия. „Гражданската коалиция“ на премиера Доналд Туск би спечелила 35% от гласовете според проучването, проведено през януари.
Ръстът на АзГ в проучванията в Германия предизвика ожесточен дебат в обществото. През последната седмица десетки хиляди души се присъединиха към демонстрации против екстремизма по цялата страна.
Видеото е архивно: "Възрастни жени в Германия се обединиха срещу десния екстремизъм (ВИДЕО)"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!