Д-р Зигрид Крусе е лекар педиатър, работи в Отделение по интегративна и рехабилитационна педиатрия в Детска болница „Д-р фон Хаунер“, към университета "Людвиг-Максимилиан", в Мюнхен, Германия. Д-р Крусе бе гост на Международния хомеопатичен симпозиум, който се състоя в София от 15 до 18 ноември т.г.
Разказва, че е започнала да се занимава с хомеопатия, тъй като целта й като лекар е била всеки пациент да получи най-доброто възможно лечение. Според д-р Зигрид Крусе хомеопатията има място в съвременната педиатрия именно, за да се намира най-добрата терапия за всяко дете във всяка болница.
В Университетската детска болница в Мюнхен се прилага хомеопатия като придружаващо лечение при тежко болни деца, при които възможностите на конвенционалното лечение са незадоволителни. Д-р Крусе разказа, че от началото на проекта досега и най-големите скептици в болницата са променили своята нагласа.
На практика във всяко отделение може да се предписва и предлага хомеопатично лекарство по принципите на класическата хомеопатия. Много често родителите сами искат за тяхното дете като съпътстващо лечение тази терапия. Повече от 1000 пациенти годишно получават допълващо хомеопатично лечение в болницата.
От 2002 г. Националната здравно-осигурителна система в Германия подкрепя финансово хомеопатията в тази университетска болница. Освен хомеопатичното лечение, там се правят и научни изследвания, които помагат да се определи ползата от допълващата хомеопатична терапия при енуреза, повтарящи се инфекции на пикочните пътища, мозъчни кръвоизливи при новородени, абстиненция при новородени (деца на майки, зависими от наркотични вещества) и др.
„Въпросът не е в това да зачеркнем конвенционалната медицина за сметка на хомеопатията или да спорим кой метод е по-добър. Въпросът е в това да изберем най-доброто и най-подходящото лечение за пациента – категорична е д-р Крусе. Трябва да имаме предвид, че хомеопатията е терапия, която предизвиква стимулиране и регулиране на процесите в организма, така че знаем къде са предимствата и къде ограниченията при прилагането на този метод. Като следваме тези принципи, ние получаваме много добри резултати в нашата болница, казва тя.
В болницата прилагали хомеопатия и при новородени, в случаи на засилено неспокойствие при бебетата, тъй като при тях не е добре да се използват успокоителни. Един от тези примери е Кевин. Когато е на 3 ни, той плаче безутешно, а трябва да му се направи енцефалограма. Майката е била пристрастена към хероин и детето се ражда с абстинентен синдром. След раждането Кевин получи епилептичен пристъп, след който е изключително неспокоен и не спира да плаче. "Реших да опитам с хомеопатия и приложих хомеопатичното лекарство Опиум във високо разреждане. Бебето се успокои и заспа на мига – сякаш го бяхме „изключили с бутон”, разказва педиатърът.
Германия е една от европейските страни, в които традиционно хомеопатията се радва на висока популярност. У нас около 3000 медици интегрират в практиката си различни алтернативни методи за лечение, включително хомеопатия. Близо 2500 от тях са преминали обучителен курс по хомеопатия. Лекарите хомеопати, които практикуват основно хомеопатична терапия, са около 200, по данни на Асоциацията на лекарите хомеопати в България.
Учен: Хомеопатията разглежда тялото като една черна кутия
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!