Е дин от репортажите на германската обществена телевизия започва с описание на атмосферата, в която по улиците на Белград се чуват скандирания „Пумпай“ и подсвирквания. Телевизия ARD обяснява, че „Пумпай“ е добре познат боен вик на студентските протести /б.р шега, появила се по време на демонстрациите, която няма буквален превод, но може да се използва като за помпане на гуми/. На 15 март, по време на най-голямото шествие в Сърбия с над 300 000 души, независимата телевизия N1 направи нещо необичайно за сръбските условия – предаваше на живо цели девет часа, съобщи NOVA.
"Днес се навършват 111 дни, откакто студентите от Факултета по драматични изкуства окупираха своя факултет в Белград. Почти всички студенти от всеки университетски център в Сърбия се присъединиха към тях. Те изминаха километри из страната, за да участват в демонстрации в различни градове. И не са сами. Сръбските граждани се изправиха и застанаха на тяхна страна. Сега те пристигнаха в Белград и днес очакваме най-големия протест в сръбската история", съобщава ARD във въведението си за начина, по който телевизия N1 е отразила протестите.
N1 предава обективно, понякога с лека симпатия към студентите, но в съответствие с журналистическите стандарти, се посочва в репортажа. Това е рядкост в Сърбия, се казва още в материала.
"Според данни от Асоциацията на независимите журналисти на Сърбия, базирана в Белград, само около три процента от всички медии отразяват критично авторитарното правителство. N1 и неговата партньорска телевизия Nova S са независими от сръбската държава. Тяхната компания-майка United Group е базирана в Люксембург. Нейният основател и съсобственик е Драган Шолак, сръбски бизнесмен, живеещ в чужбина. За сръбския президент Александър Вучич, Шолак и неговите медии са врагове на държавата, целящи да тласне страната в хаос. Затова Вучич води пълномащабна медийна война срещу тях, като същевременно ги представя публично като тези, които са му обявили война“, съобщава ARD.

Снимка: N1
"Тяхната идея е да започнат революция и да ме убият. За престъпния магнат Драган Шолак и неговите политически слуги това е единственият начин да завземат властта. Защото те никога няма да ме победят на избори. Хората никога не са ги искали и никога няма да ги искат", ARD цитира изказванията на Вучич за N1 и Nova S.
Демонизирането на Драган Шолак прилича на кампаниите, водени от унгарския премиер Виктор Орбан срещу милиардера от унгарско-американски произход Джордж Сорос, се отбелязва в репортажа. За около 97% от сръбските медии Александър Вучич е или недосегаем, или герой, коментира ARD. Проправителственият частен канал Informer TV съобщи за големия протест в Белград, като излъчи фолклорен концерт.
Каналът излъчи странно представление под съпровод на сръбска народна музика, се посочва в статията. Заглавието гласи: „Терористична банда планира кръвопролитие в Белград днес“. Кадри показаха ареста на двама студенти и една студентка. Твърди се, че те, заедно с още трима студенти, са планирали да нахлуят в сградата на RTS (Радио телевизия на Сърбия), за да поискат сформирането на преходно правителство. План, който изглежда напълно нереалистичен, но за Informer TV се превърна в новина, заела първа страница. В студиото седят двама водещи и редакторът на Informer, бизнесменът Драган Вучичевич. Той вдига ръце и ръкопляскайки отпразнува арестите, съобщава ARD.

"Боже, колко красиво звучи тази сръбска музика по време на ареста на тези терористи, тези усташки терористи. Арестувайте ги всички, един по един. А ние едва започнахме", каза Вучичевич, докато гледаше предаването, според репортажа.
Усташите са били, отбелязва ARD, хърватски фашисти, които са убили много сърби, евреи и роми по време на Втората световна война. За управляващата в Сърбия партия Сръбска прогресивна партия /СПП/ е обичайна практика да се клеветят политически опоненти с епитета „усташи“, се обяснява в репортажа. Такива агресивни атаки, обвити в небрежни телевизионни предавания — това е нова форма на пропаганда, която все пак заимства много от старата, коментира Желко Бодрожич, президент на Асоциацията на независимите журналисти на Сърбия.
"Тази пропаганда е мутант - отчасти югославска комунистическа пропаганда, отчасти пропаганда на Социалистическата партия на Сърбия на Слободан Милошевич и отчасти съветска тактика на КГБ. Става въпрос за промиване на мозъци и демонизиране на опонентите. След това се използват новите медии и технологии, за да се представи по-умело. И работи - Вучич успя да остане на власт в продължение на 13 години, въпреки необузданата корупция и ниво на държавна криминализация, невиждано досега", заяви Бодрожич пред германския телевизионен канал.
В края на март зад оградата на редакцията на таблоида и телевизионния канал Informer в Белград се събраха близо 10 000 студенти и други демонстранти, за да протестират, посочва ARD. На един от плакатите беше написано „Дезинформатор“. Организатор на протеста беше Факултетът по политически науки на Белградския университет. Студентката Алекса, която посочва само първото си име от съображения за сигурност, заявява пред ARD, че студентите са обявили символична война на Informer.
"Обявихме медийна война на Informer, защото те не разследват и не следват журналистическите стандарти. Informer е машина, създадена да трови обществото ни. Когато отида на уебсайта им, виждам толкова отвратителни лъжи, че е трудно да се повярва", казва Алекса пред германската телевизия. Тя обяснява още и конкретния повод за протестните действия: "Разпространиха ужасяващи лъжи за майката на една наша състудентка. Това беше последната капка. Трябваше да реагираме", казва тя.

Сръбски студент – мюсюлманин разкритикува факта, че голяма част от политическия елит в Сърбия отрича геноцида над босненското население в мюсюлманския анклав Сребреница, продължава репортажът на ARD. Informer отговори с клеветническа кампания срещу студента, определяйки го като платен от чужбина предател. Таблоидът публикува и лична информация за здравословното състояние на майка му, съобщава ARD.
Освен Informer, най-агресивните про-Вучич медии включват два национални телевизионни канала Pink и Happy, както и таблоиди като Alo, Kurir, Vecernje novosti и Srpski telegraf. Според Желко Бодрожич, сръбският медиен пейзаж до голяма степен функционира като властови апарат, съобразен с нуждите на Вучич.
"Вучич намери благодатна почва. След падането на Милошевич през 2000 г. ние никога не сме реформирали напълно медийната система. Вучич и неговата партия просто изградиха собствена медийна империя - започвайки със стотици портали на местно ниво до около десет национални телевизионни канала, разпространявани чрез държавния доставчик Telekom. Тези канали са основният източник на новини за около 85% от населението. Informer представлява едно ново ниво на безмилостност и бруталност към критиците на режима. И е ясно, че инструкциите идват директно от кабинета на президента и централата на Сръбската прогресивна партия, а зад всеки ход и всяка атака има координация“, твърди Бодрожич.
Подобна старателно дирижирана медийна манипулация трудно може да се срещне в друга европейска страна, пише ARD. Според Бодрожич, това също е свързано с биографията на Вучич. Преди да стане политик, самият президент на Сърбия е бил военен кореспондент – по време на конфликта през 90-те години в Босна, за пропагандни издания, управлявани от босненските сърби.
"През 1993 г. Вучич се присъедини към Сръбската радикална партия, ръководена от Воислав Шешел. Менторът на Вучич, Шешел, е смятан за политически лидер на движението на четниците и прекара 12 години в затвора за военни престъпления. През 1998 г., по време на войната в Косово, Вучич става министър на информацията при Слободан Милошевич. Той става известен с цензурирането на медии, критични към режима, и налагането на драконовски глоби. През това време независимият журналист Славко Чурувия е убит пред дома си в Белград. „Има сериозни подозрения, че сръбските служби за сигурност са зад убийството“, коментира ARD.
"Политическото развитие на Вучич се случва в ултранационалистически свят, където се смята за законно да се лъже и заблуждава за по-висша кауза - защитата на Сърбия и сърбизма. Сръбската радикална партия винаги е била против свободата на медиите и в полза на авторитарния контрол. Те манипулират медиите и изграждат свои собствени", заявява Бодрожич пред германската телевизия.
След падането на режима на Милошевич през 2000 г. Сърбия първоначално преминава през фаза на демократизация - до 2003 г., когато тогавашният премиер Зоран Джинджич е убит от снайперист. Александър Вучич, човек от старата епоха на Милошевич, сега отново е на власт от 13 години, се посочва в репортажа. Някои експерти твърдят, че Вучич е превзел сръбската държава. Той е изградил захранващ апарат, изцяло оформен, за да отговаря на неговите нужди.
По време на студентските протести много участници призовават за нова медийна система в Сърбия. Сред тях е и Теодора, студентка по немски език в Белградския университет, която участва в блокадата на над 60 от 80-те факултета в Сърбия. Говорейки от окупирания Филологически факултет, тя изразява разочарование от обществената телевизия RTS. Въпреки че RTS не подбужда омраза към протестиращите студенти подобно на Informer, Pink или Happy, медията все още остава под контрола на правителството. Теодора смята, че RTS до голяма степен игнорира протестите и почти не отразява студентите, съобщава ARD.
"През първите три месеца получихме само едно искане за интервю като студенти и мисля, че това е ужасно. Хората просто не можеха да ни видят", каза тя пред германската телевизия.
На 15 март световните медии широко отразиха масовия протест, който събра над 300 000 души в Белград. Но сръбската обществена телевизия първоначално запази мълчание с часове, а по-късно само накратко спомена протеста в своя новинарски сегмент, се посочва в репортажа.
"В 16 часа, когато градът беше пълен с хора, те излъчиха концерт, след това телевизионен сериал или нещо подобно. Това показва, че протестите не са важни за тях - или че не искат да покажат колко хора са дошли в Белград", казва Теодора.
Пореден протест се проведе пред медия — този път пред независимата телевизия N1. Около стотина демонстранти, почти всички мъже, се събраха и викаха "Сърбия, Сърбия" и "Предатели!" Те бяха разделени от полицейски кордон от стотици контрадемонстранти, съобщава ARD.
"Сред протестиращите срещу N1 бяха представители на Социалистическото движение, проруската партия на вицепремиера Александър Вулин. Той вече се оттегли от поста си, тъй като цялото правителство подаде оставка по време на протестите. Критиците казват, че Вучич просто размества шахматните си фигури", се добавя в репортажа.
Социалистическото движение е коалиционен партньор на управляващата партия на Вучич. Така че това далеч не е граждански протест, казва програмният директор на N1 Игор Божич в интервю за ARD.
"Отдавна предупреждаваме, че сме подложени на натиск от страна на властите. Но след големия протест в Белград забелязахме радикализация. За първи път партия от управляващата коалиция открито протестира срещу свободните медии. Докараха представителите си в автобуси и блокираха входа ни. Искаха да отклонят вниманието от протестите срещу проправителствените медии. Те просто имитират всичко", казва Божич.
По лоялните на Вучич телевизионни канали се води кампания срещу N1 и Nova S, дирижирана от Центъра за социална стабилност – организация, вероятно подкрепяна от сръбското правителство, съобщава ARD. Единият от клиповете показва откъси от предаванията на N1 и Nova S и директно атакува срещу двете телевизии.
"Всеки ден се измислят нови лъжи: Вучич напада, Вучич наема бандити, Вучич защитава престъпници. Той е срам за Европа". Всяка тяхна лъжа е краткотрайна, но те са посели омраза. Така че събудете се! Скоро - мирно, демократично, обединени в Белград", се казва във видеото. Това е призив на президента Вучич за контрамитинг срещу студентските протести. Събитието обаче е отложено. Въпреки това правителството продължава да използва остра реторика срещу N1 и партньорската му телевизия Nova S. Вучич описва критично настроените създатели на медийно съдържание като части от мрежа, насочена към него и към Сърбия, се казва в репортажа.

"Може би могат да ме убият. Те искат да спечелят в Сърбия и да организират революция тук чрез лъжи и измами. Те искат да премахнат Сърбия като държава. Но никога няма да успеят", заявява Вучич, добавя германската обществена телевизия.
Атаките се повтарят и от съпартийката на Вучич и председател на парламента Ана Бърнабич. Когато United Group, компанията-майка на N1 със седалище в Люксембург, трябваше да продаде своя сръбски кабелен оператор SBB, Бърнабич беше открито доволна. Тя вярва, че това ще изтласка N1 от сръбския пазар, съобщава ARD.
„Мордор падна“, каза Бърнабич, сравнявайки United Group с империята на злото от „Властелинът на пръстените“, според германската медия.
Но United Group остава твърдо в Сърбия, продължава репортажът. Има споразумение с новия собственик на бившия си кабелен оператор, което гарантира, че каналите N1 и Nova S остават част от кабелния пакет. Сръбското правителство обаче предприе стъпки за ограничаване на разширяването на мрежата на SBB в много градове. В резултат на това N1 може да се гледа само в около 40% от кабелната мрежа на страната. Държавата също силно подкрепя Telekom, за да затрудни пазарната позиция на N1, се посочва в репортажа.
Кампаниите на правителството оказват влияние. Журналистите от N1 го усещат по улиците, казва програмният директор на N1 Игор Божич.
"През последните четири месеца претърпяхме три сериозни инцидента. По време на контрапротест срещу студентските демонстрации една от нашите колежки беше нападната от маскиран нападател. Друг репортер беше следен и обиждан повече от час по време на предаване на живо. А трети репортер получи смъртна заплаха на митинг на Вучич", заявява Божич.
Атаките са видими онлайн. На един репортер на N1 беше казано „да се разкара“ и беше подложен на неприлични сексуални обиди, се добавя в репортажа.
По телевизия Informer президентът Вучич отново е представен като герой. Заглавието гласи: „Вучич прави всичко, за да спаси учебната година на студентите.“
На кадрите всъщност се вижда как Вучич изнася реч, заобиколен от студенти, развяващи знамена, съобщава ARD. Студентите го гледат с благоговение. Сдобрява ли се с тях, чуди се германската медия?
"Опитваме се да помогнем с каквото можем. Най-малкото като приемем lex specialis /б.р. от латински: когато специален закон отменя или замества общия/ , за да можем да удължим учебната година. Правим това за вас - защото просто искате да учите. Тези, които предизвикаха анархия, ще трябва да обясняват. Някой честен, рационален и който го е грижа за младите, никога не би им причинил подобно нещо", настоява Вучич.
„Студентите са с президента – за образование, срещу протестите и срещу анархистите“ – това е наративът, прокарван от про-Вучич медиите. Но при по-внимателно вглеждане, отбелязва ARD, Вучич е само с дузина студенти. Това са много специфични студенти, лоялни към правителството, които често са наричани пренебрежително в Сърбия „чаци“. Вучич е с тях в така наречения „Чачиленд“, протестен лагер, създаден в парк пред президентството – противотежест на мащабните студентски протести в Белград.
Критични журналисти бързо разкриха, че този лагер е организиран от управляващата партия и че някои от участниците са партийни служители или фалшиви студенти. За Желко Бодрожич, президент на Асоциацията на независимите журналисти на Сърбия, това е учебникарски ход на правителството.
"Това е техният начин на действие - да обърнат всичко с главата надолу. Ако има протест, те създават негово копие, своя собствена версия. Протестният лагер срещу студентското движение е театър - това е инсценирана паралелна реалност", казва Бодрожич.
Това, което най-много разочарова Бодрожич, е, че цялата тази манипулация се разгръща пред очите на ЕС, но въпреки това ЕС запазва мълчание.
"ЕС не прави нищо, за да подобри ситуацията. Всъщност не помага на сръбското общество да излезе от този медиен мрак. Така че, за съжаление, ЕС не е наш партньор за промяна", подчертава той.
От началото на протестите се забелязва, че студентите не носят знамена на ЕС. Разочарованието, пише ARD, изглежда твърде голямо. Все пак Бодрожич е убеден, че единственото истинско демократично бъдеще на Сърбия е в ЕС – и то само без авторитарния президент Александър Вучич.
"Сърбия се промени фундаментално през последните месеци. Няма връщане назад. Сега Вучич може да поддържа мира само чрез открита диктатура. Но той няма капацитета за това. Ето защо вярвам, че тази ситуация ще бъде разрешена - за него - до есента", каза Бодрожич в интервюто.
В действителност Сърбия в момента живее в състояние на непрекъснат протест. Въпреки това все още няма конкретни признаци, че Вучич и неговата партия, след 13 години на власт, са на ръба да я загубят - заключава репортажът на ARD.