Г ерманският парламент гласува в подкрепа на изпращането на тежки оръжия за Украйна - символично решение, което отразява промяната на курса на правителството по този въпрос, предаде Асошиейтед прес.
Изнасят ли се български боеприпаси за Украйна?
Германия първоначално отказваше да изпраща всякакво нападателно оръжие на Украйна, а по-късно избягваше да изпраща тежко военно оборудване като бронирани машини.
Под натиск както в страната, така и от съюзниците, правителството на канцлера Олаф Шолц наскоро даде съгласие да се позволи на Украйна да закупи германски оръжия и подкрепи размяната на въоръжение със съюзници, които от своя страна изпращат тежки оръжия на Киев.
След коалиционния съвет: Без решение относно военната помощ за Украйна
Германия вече е изпратила на Украйна близо 2500 противовъздушни ракети, 900 гранатомета и милиони боеприпаси, включително ръчни гранати и мини, съобщи ДПА. Сега Берлин планира да даде бронирани машини на Словения за заместване на танковете от съветската епоха, които страната изпраща на Украйна, да изпрати минохвъргачки директно на Киев и да му позволи да закупи държани на склад самоходни бронирани зенитни оръдия от Германия.
Германски компании са поискали също да изпратят 88 танка "Леопард", 100 бронирани машини "Мардер" и 100 гаубици на Украйна, разрешение за което още не е дадено.
Лавров: НАТО е във война с Русия - може да стане ядрена
За днешното необвързващо решение гласуваха 586 депутати, 100 законодатели се обявиха против, а седем се въздържаха.
Решението получи подкрепата на управляващите партии и на основния опозиционен блок на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) на бившата канцлерка Ангела Меркел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!