Г ерманският новоизбран канцлер Фридрих Мерц не чака окончателните резултати от изборите, преди да заяви, че ще има нова ера в Европа и да направи гръмки призиви.
Мерц обяви САЩ за безразличен към съдбата на континента, постави под въпрос бъдещето на НАТО и настоя Европа да поеме сигурността си в свои ръце - бързо.
Този тон, идващ от страна, която е традиционен съюзник на Вашингтон – и от човек, известен като страстен атлантик – беше немислим дори преди няколко месеца.
Разрив с Вашингтон
Това е истинска геополитическа промяна. Може да звучи като хипербола, но в трансатлантическите отношения в момента се случва нещо безпрецедентно за последните 80 години, пише ВВС.
Големите европейски сили бяха разтърсени от администрацията на Доналд Тръмп, която намекна, че може да отмени гаранциите за сигурност на Европа, действащи още от 1945 г.
В неделя вечерта на 23 февруари Фридрих Мерц постави новата администрация на САЩ наравно с Русия – страна, която в Европа широко се възприема като заплаха.
Европа, каза той, е притисната от двете страни и трябва да действа незабавно.
Британският премиер Кийр Стармър се подготвя за посещение във Вашингтон в четвъртък, 27 февруари, а френският президент Еманюел Макрон вече беше там в понеделник. Германия също трябваше да бъде там тази седмица, отбеляза Мерц. Берлин е една от трите големи сили на континента, заедно с Лондон и Париж.
А тъй като както САЩ, така и Русия колебливо договарят позициите си – макар и без участието на Украйна – това напомня за завръщане към глобалната политика на великите сили, предаде ВВС.
Германия обаче отсъства от тази сцена от известно време. Отслабено и раздирано от вътрешни борби, досегашното правителство не можа да се фокусира върху ключови международни въпроси. Това разгневи както германските избиратели, които искат повече фокус върху икономиката и миграцията, така и европейските партньори, настояващи Берлин да действа по-решително по отношение на сигурността и Русия.
Берлин се завръща на световната сцена
Мерц заяви, че ключов приоритет за Германия ще бъде по-активната ѝ роля на международната сцена.
BREAKING: Elon Musk’s ultra-far-right AfD party got completely destroyed in German elections. Musk is being rejected worldwide. This is awesome. pic.twitter.com/F8WvAGzbbk
— Democratic Wins Media (@DemocraticWins) February 23, 2025
Германия вече е вторият по големина донор на военна помощ за Украйна след САЩ, и Мерц възнамерява да запази този курс на действие. Въпреки това, за разлика от Франция и Обединеното кралство, той е по-скептичен относно идеята за изпращане на войски в Украйна с цел осигуряване на евентуално примирие.
Но германската история показва, че първоначалното твърдо „не“ не винаги остава категорично. Страната се колебаеше на всеки етап от военната подкрепа за Украйна, но в крайна сметка предостави повече помощ от който и да било европейски съсед. Това може да означава, че и сегашното „не“ сега не изключва бъдещо участие под някаква форма – например в рамките на евентуални европейски „сили за успокоение“.
Обичайно външната политика не играе основна роля в предизборни кампании, но този път ситуацията е различна. Заедно с икономиката и миграцията, германските избиратели този уикенд заявиха, че най-много се тревожат за мира в Европа.
Дори през ноември германското вътрешно министерство започна да прави списък с бункери, които могат да осигурят защита за цивилното население.
Опасенията на Германия за Русия
Украйна може да е далеч, но германците усещат, че са изложени на сериозен риск от Русия. Две основни причини подхранват тези страхове.
Първо, военната помощ, която Германия изпрати на Украйна. Дясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), използвайки лозунга „Германия на първо място“, настоява страната да прекрати подкрепата си за Киев и да възстанови връзките си с Русия – стратегия, която съвпада с реториката на Доналд Тръмп, както AfD с готовност подчертава.
Второ, Германия не е ядрена сила, за разлика от Франция и Обединеното кралство. Освен това германската армия е слабо финансирана и с недостатъчен капацитет – нещо, което дразни европейските ѝ партньори. Това прави страната особено уязвима.
Ще остане ли Германия без американски войски?
Още по-голяма е заплахата, ако Тръмп изпълни обещанието си да изтегли 35 000-те американски войски от Германия. Той вече заяви намерението си да намали значително военното присъствие на САЩ в Европа като цяло.
Тези притеснения доведоха до идеята на Фридрих Мерц за създаване на европейски ядрен чадър, базиран на френския и британския арсенал, който да компенсира евентуално оттегляне на ядрените гаранции на САЩ.
Но това е лесна концепция за предизборни речи и изключително трудна за реализация. Изисква детайлно договаряне по въпроси като капацитет, политическа ангажираност и команден контрол.
Реалността е, че Мерц ще се нуждае от огромни средства, за да изпълни амбициите си за укрепване на Германия и Европа. А германската икономика в момента е в стагнация.
Освен това той трябва да постигне споразумение с евентуалните си коалиционни партньори, както и с ключови европейски държави като Обединеното кралство. А те може да не желаят рязко да влошават тона към САЩ.
Тези избори може да поставят началото на едно по-активно германско лидерство. Но дали останалата част от Европа е готова за това?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!