Г ермания се съгласи да предостави на Украйна допълнителни пускови установки и ракети за системата за противовъздушна отбрана "Пейтриът" (Patriot). Това заяви в "Телеграм" украинският президент Володимир Зеленски след разговор с германския канцлер Олаф Шолц.
"Това е изключително важно за опазването на живота на хората в Украйна от руския терор", добави Зеленски.
Продовжили розмову про гарантії безпеки для України на шляху в НАТО з канцлером Шольцом @Bundeskanzler. Дякую за підтримку!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 12, 2023
Є домовленість про додаткові пускові установки «Петріот» та ракети для них від Німеччини. Це дуже важливо для захисту життя в Україні від російського… pic.twitter.com/FDdO3FsYX2
Украинският президент се среща по-рано с лидери от държавите членки на НАТО във Вилнюс, след като те обявиха, че бъдещето на Украйна е в Алианса, но отхвърлиха призива му за ясен график за присъединяването на страната му.
По-рано Зеленски заяви, че приоритетите му във втория ден на разговори с лидерите от НАТО са нови пакети с военна помощ, покана за членство в НАТО и гаранции за сигурността на Киев, докато тече процесът по присъединяване, предаде Ройтерс.
"Трябва да сме наясно, че ще имаме покана за присъединяване към НАТО, в момента, в който ситуацията в сферата на сигурността го позволява", написа Зеленски в "Телеграм".
Норвегия също изясни естеството на допълнителната военна помощ, която планира да предостави през 2023 г. на Украйна, включително свръхлеки дронове, елементи на системи за противовъздушна отбрана и хранителни дажби за украинските военнослужещи, предаде Франс прес.
Норвежкото правителство обяви във вторник, че ще увеличи военната си подкрепа за украинската армия, отделяйки за тази година допълнителни 2,5 млрд. норвежки крони (около 220 млн. евро) от многогодишния пакет, предвиден за тази цел.
Това ще увеличи военната помощ на Норвегия за Украйна до 10 млрд. крони, спрямо първоначално предвидените за тази година 7,5 млрд. крони, в допълнение към 7,5 млрд. крони хуманитарна помощ.
До днес Осло не беше уточнил естеството на оборудването, което ще бъде изпратено на Украйна.
То ще включва 1000 свръхлеки дрона от типа "Блек хорнет", елементи от ракетни системи за противовъздушна отбрана "НЕЙСАМС", които ще допълнят системите от същия тип, които Литва планира да достави на Украйна, както и десетки хиляди хранителни дажби за украинските войници, каза днес норвежкият министър на отбраната Бьорн Арилд Грам.
Цялото това оборудване се произвежда в Норвегия.
Скандинавската страна е заделила многогодишен пакет от 75 млрд. крони, предназначени за гражданска и военна помощ за Украйна за периода 2023-2027 година.
Първоначалната цел беше тази помощ да се изплаща в размер на 15 млрд. крони годишно. Но вчера в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, норвежкият министър-председател Юнас Гар Стьоре обяви, че помощта ще бъде увеличена до 17,5 млрд. крони (гражданска и военна) тази година, аргументирайки се, че „сега това наистина е необходимо“.
След като се превърна в основния доставчик на природен газ за Европа миналата година, Норвегия до голяма степен се възползва от скока в цените на въглеводородите след началото на конфликта в Украйна, посочва АФП.
А полският президент Анджей Дуда, цитиран от ДПА, заяви, че Украйна ще подсили НАТО и ще подобри полската сигурност.
"Украйна ще даде своя принос към НАТО с "калени в битки войски", както и с огромни територии, които вече действат като буфер, отделящ Полша и други срани от алианса от заплахата от страна на Русия", каза Дуда.
"Днес ние сме флангът на НАТО, но след като Украйна, както се надявам, бъде приета в НАТО, този фланг ще се премести поне частично на изток.", добави полският президент, който е в литовската столица Вилнюс за срещата на върха на НАТО.
Дуда подчерта, че определянето на точна дата за приемането на Украйна в НАТО не е възможно докато там продължават сраженията срещу нахлулите руски войски.
Украинският президент Володимир Зеленски от месеци се опитва да получи официална покана за присъединяване към алианса. Той изрази разочарование от приетата вчера декларация на НАТО, в която се казва, че Украйна ще бъде поканена, когато "страните членки се съгласят, че условията (за това) са изпълнени"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!