Б ерлин и Париж дават лош пример за Европа със своята инертност, пише в „Ханделсблат“ Мориц Кох. Германия и Франция рискуват да пропуснат добър шанс за модернизиране на Европа поради липсата на ангажираност към реформи, a липсата на амбиция е заразна, предупреждава авторът, цитиран от „Фокус“.
Когато министрите на финансите на двете страни представиха своите национални инвестиционни планове и планове за реформи тази седмица, те прозвучаха като активна похвала, пише Кох. Посланието – съвсем в техен стил – бе, че „германско-френският мотор работи с пълна мощност“ и „движи цяла Европа“.
В действителност обаче всичко изглежда по различен начин, подчертава кореспондентът на германския вестник: „Германия и Франция образуват тандем на инертността“. Министърът на финансите на ФРГ Олаф Шолц и френският му колега Бруно Ле Мер не могат да предложат много нови неща и предпочитат да отложат трудни реформи. С тази липса на ентусиазъм и двете най-големи икономики на ЕС рискуват да пропуснат добър шанс за модернизиране на Европа.
Председателят на ЕС Шарл Мишел: Не спя добре заради това
Не би било пресилено въпросният проект да се нарече исторически, отбелязва авторът на статията. За първи път в историята на Европа ЕС може да разпределя средства в широк мащаб на страните-членки, отчасти като субсидии, отчасти под формата на заеми. Фондът за възстановяване на стойност 750 милиарда евро трябва да предотврати икономическото разслоение в Европа, защото без него икономически силният Север получава много по-благоприятни условия на пазарите от изтощения и слаб Юг.
Споделеното финансиране изравнява условията след кризата и предотвратява повтарянето на грешките от еврокризата, продължава авторът. Това е от полза не само за държави като Италия, Испания и Гърция, но и за Германия, която като страна износител трябва да поддържа покупателната способност на своите европейски партньори на ниво.
Именно Шолц и Ле Мер дадоха тласък на създаването на фонда за възстановяване. По този начин вицеканцлерът на Германия заслужи известни похвали, особено в настоящата предизборна кампания. Идеята за обвързване на плащанията с предварително поставени задачи също беше правилна: тя трябва да гарантира, че инвестициите се харчат разумно и че правителствата се включват в провеждането на структурни реформи.
Борисов: Няма други разумни предложения за Плана за възстановяване
Сега обаче Шолц и Ле Мер дават лош пример, подчертава журналистът. Германия ще финансира до 80% от проектите, които вече са били планирани със средства от ЕС. Допълнителният тласък за растеж, който МВФ изисква от Берлин, например, до голяма степен липсва. Подобно е положението и при французите.
Приликите между германския и френския финансов министър личат и при оттеглянето им от провеждането на реформи. Олаф Шолц се отказва от пенсионната реформа, за която Брюксел отдавна настоява и не либерализира регулираните професии. Това ще създаде резонанс в цяла Европа, предупреждава Кох: „Липсата на амбиция между Германия и Франция е за съжаление заразна - и следователно много разстройваща“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!