Г ермания и Бразилия внесоха в Общото събрание на ООН проекторезолюция срещу шпионирането на електронни комуникации като заявиха, че неприкосновеността на личния живот е основно човешко право и стълб на демокрацията.
В проекторезолюцията се призовава да се защити правото на личен живот в онлайн комуникациите, което по думите на авторите на документа е от съществено значение за защита на свободата на словото.
"Общото събрание заявява, че същите права, които хората имат в реалния живот, трябва да се защитят и онлайн, по-специално правото на неприкосновеност на личния живот.
Бързите развития в областта на технологиите увеличават способността за следене,
прехващане и събиране на данни, което може да наруши човешки права", се казва в проекторезолюцията.
Документът е внесен след редица разкрития, че САЩ са подслушвали чуждестранни лидери, включително германската канцлерка Ангела Меркел и президентката на Бразилия Дилма Русеф.
Резолюциите на Общото събрание на ООН не са правно обвързващи, но отразяват световното обществено мнение и носят морална и политическа тежест, отбелязва Асошиейтед прес.
Доверието на германците към САЩ осезаемо е намаляло след разкритията за американския шпионаж,
показват резултатите от изследване по поръчка на държавната телевизия А Ер Де, цитирани от Франс прес.
В момента едва 35 процента германците смятат САЩ за надежден партньор. Германската общественост е скептична и към американския президент Барак Обама, тъй като по-малко от половината запитани (43%) одобряват действията му. Сривът тук е с 32 процентни пункта в сравнение със септември 2012 г.
Мнозинството германци (60%) смятат, че бившият сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън, който изнесе документите за шпионските програми на САЩ, е герой.
Общественото мнение обаче е разделено по въпроса дали Сноудън да получи политическо убежище във Федералната република (46% "за" срещу 48% "против").
В сряда Берлин обяви, че е изключено Сноудън да бъде приет на територията на Германия въпреки настояването на опозицията за това. Под натиска на социалдемократите обаче правителството обмисля възможността да организира изслушване на Сноудън в Москва в рамките на разследването за предполагаемото подслушване на мобилния телефон на канцлера Ангела Меркел от американските служби.
В интервю за германския всекидневник "Билд", публикувано днес, американският държавен секретар Джон Кери призна, че има напрежение между САЩ и Германия заради разкритията за шпионажа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!