О тношенията между САЩ и Китай достигнаха своята кулминация с разговорите между лидерите на страните в кулоарите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АПЕК) в Сан Франциско през ноември. Там Си Дзинпин заяви пред президента Джо Байдън, че Тайван е най-чувствителният въпрос в двустранните им отношения.
Това съобщи ръководителят на бюрото на Държавния департамент на Voice of America (VOA), Нике Чинг в своя репортаж. Той разказва как островът се отразява на отношенията между свръхдържавите.
Кадри показват, как Чинг се разхожда в имението и градините на Филоли.
Президентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Китай Си Дзинпин проведоха четиричасови разговори на четири очи миналия месец в рамките на срещата на върха на АПЕК, коментира журналистът.
Двамата лидери се споразумяха да възобновят комуникацията между тях и да подновят преговорите за справяне с кризата с опасното наркотично вещество - фентанил, което се разпространява в Америка, припомня VOA.
Осигуряването на мир и стабилност в Тайванския проток също беше сред основните теми в дневния ред. Според високопоставен американски служител Си е дал сигнал, че Китай не се готви за масирано нахлуване в Тайван.
Въпреки това обещание Китай засилва военните си действия в близост до Тайванския проток.
Съединените щати изразиха загриженост от евентуална китайска намеса чрез военна принуда, тъй като Тайван се подготвя за президентски избори през януари 2024 г., съобщи VOA.
Байдън заяви пред репортери след разговора си със Си, че ще се "довери, но ще провери" казаното по време на срещата.
"Дадох да се разбере, че не очаквам никаква намеса, никаква. Знаете ли, "доверявам се, но проверявам казаното", както гласи стара поговорка", коментира президентът на САЩ.
Китайската комунистическа партия никога не е управлявала Тайван, но претендира за самоуправляващата се демокрация, която през 1949 г. става дом на победеното националистическо ръководство на Китай. Пекин се заклева да постави острова под свой контрол дори със сила. Той също така се противопоставя на това, Вашингтон да предоставя отбранително оборудване на Тайпе, съобщава VOA.
"Сигурността на Тайван зависи от мирното развитие на отношенията между двете страни, а не от няколко оръжия, произведени в САЩ", коментира У Циен, говорител на Министерството на националната отбрана на Китай.
Откакто през 1979 г. САЩ промениха дипломатическото си признаване от правителството на Тайпе към това на Пекин, Вашингтон настоява двете страни да решат политическите си спорове по мирен път.
Анализаторите смятат, че и Съединените щати, и Китай искат да намалят напрежението, но предизвикателства продължават да съществуват.
"Това е така, защото нито един от трудните въпроси на националната сигурност или най-трудните предизвикателни въпроси между двете страни не е решен, нито пък сме свидетели на някакви големи отстъпки или промени от двете страни. Това включва случващото се в Южнокитайското море. Включва и някои от основните търговски въпроси, които двете страни имат помежду си", посочва Бони Лин, директор на проекта "Китайска власт" в Центъра за стратегически и международни изследвания.
След срещата между лидерите на САЩ и Китай, Тайван прецени, че понастоящем мащабна китайска инвазия изглежда малко вероятна. Според Лин и други анализатори Китай смята, че не е изчерпал мирните варианти за обединение и изчаква резултатите от изборите в Тайван през януари, преди да вземе решение за следващия си ход, коментира журналистът на VOA.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!