К атерина и съпругът ѝ Олег понасят това, което всеки жител на Киев - дълги прекъсвания на електрозахранването, часове без интернет връзка и постоянни опасения за следващия ракетен обстрел.
Но когато започват 2023 г., те се подготвят и за появата на момчета близнаци. Катерина, която е на 34 години, е бременна в осмия месец. CNN споделя за тяхната история.
Тя не си почива много преди големия ден. Сирените за въздушно нападение бият почти всеки ден, трясъкът на експлозиите е твърде познат. Животът им се определя от планираните прекъсвания на електрозахранването, тъй като електроенергията се разпределя между регионите, за да се смекчи въздействието на руските удари върху енергийната инфраструктура на Украйна.
"В навечерието на Нова година се опитах да подремна", разказва тя пред CNN от къщата си в покрайнините на Киев. "Но се събудих от звука на експлозиите, които продължиха през цялата нощ. Сирените бяха включени през по-голямата част от нощта, до 4:30 ч. сутринта", каза тя.
За жителите е трудно да разграничат звука от действащата противовъздушна отбрана от ударите на руските крилати ракети и безпилотни самолети.
"Нямам нищо против прекъсванията на тока - каза Катерина, - но се притесняваме от следващата вълна руски ракети. Дали това ще бъдем ние? Това е като постоянна игра."
Преди месец беше ударен близък район - Вишгород, а безразборният характер на ударите означава, че жилищните квартали са изложени на същия риск, както електроцентралите и железопътните линии. От началото на конфликта са ударени десетки здравни заведения в цяла Украйна, включително родилни и детски болници.
Когато сирените не вият, Катерина казва, че има и друг шум, който е нов за нейния квартал: бръмченето на генераторите, тъй като домовете и фирмите се опитват да компенсират липсата на електричество до 12 часа на ден.
"Те са дрънкащите камбанки на тази Коледа", казва тя.
Въпреки риска и предстоящото раждане на близнаците, Катерина продължава да пътува до центъра на Киев два пъти седмично, за да използва някое от работните места, които са се появили в украинската столица.
Тези пространства са се превърнали в доста професионални, с мебели, отопление, осветление и надежден интернет, осигурен чрез терминалите Starlink, закупени от компанията, собственост на Илон Мъск.
Катерина работи в областта на логистиката, като помага за вноса на големи контейнери в Украйна. Това е нещо повече от средство за препитание. Това е и начин да допринесе за военните усилия.
Катерина и Олег имат по-голям късмет от повечето украинци, тъй като разполагат с малък генератор у дома, но го използват пестеливо. Винаги съществува риск да свърши дизеловото гориво за захранването му - той изразходва по литър гориво на всеки час и трябва да се охлажда на всеки четири часа. Те трябва да избират кои уреди да пуснат: дали осветлението или пералнята, казват те.
Напълно очакват, че ще имат нужда от него дълго след раждането на близнаците.
Да живееш в Киев по време на войната на Русия срещу Украйна означава да си подготвен. Катерина и Олег имат шкафове, пълни с батерии, захранващи банки и фенерчета. Ако руската ракетна кампания срещу украинската инфраструктура продължи, както повечето хора очакват, планираните прекъсвания на електрозахранването може да станат по-малко предсказуеми и да има повече аварийни прекъсвания.
В магазините има достатъчно храна, "но понякога ми се налага да пазарувам с фенерче", казва Катерина. В къщата им се съхраняват хранителни запаси за около два месеца, в случай че ситуацията се влоши.
Подобно на много хора от Киев, Катерина и Олег се преместват от столицата в по-безопасен район в Западна Украйна, когато инвазията започва през февруари миналата година. Но те никога не са искали да напуснат страната. И скоро усещат как притегателната сила на дома ги привлича обратно в града.
"Аз имам работа тук, Олег има работа тук и не може да работи дистанционно. Имаме много приятели тук, това е нашият дом. За мен е кошмар да се преместя някъде другаде", казва Катерина.
Катерина смята, че и двамата участват в усилията за осигуряване на бъдещето на Украйна. През първите месеци на бременността си тя помага на украински доброволчески организации с набирането на средства за топли дрехи и оборудване за украинската армия, казва тя.
"Компанията, в която работи съпругът ми, има фонд и помага на украинските бойци, които са на фронтовата линия, с оборудване като дронове и пикапи. Ние помогнахме да се съберат пари за такова оборудване", каза тя.
Подобно на много други украинци, те са помогнали на семейство, което е избягало от фронтовата линия по-рано по време на войната. Майката е родила в разгара на руския обстрел на родния им град в източната част на Луганска област. Когато семейството се установява в предградие на Киев, Олег и Катерина им помагат с топли дрехи и храна.
Катерина казва, че не се страхува от това, че е станала майка по време на война. Двамата с Олег искат синовете им да растат в среда, която да е противоположна на живота при руска окупация.
"Наистина искам децата ми да живеят в свободна Украйна, искам да са в безопасност. Те имат право на безопасност и защита, както всички останали деца по света. Не искам да живеят в страх, че ще умрат от руска ракета, те трябва да са щастливи и безгрижни", каза тя.
Единственото ѝ притеснение - освен раждането на здрави деца - е, че може да се окаже в болница сред нова вълна от ракетни атаки. В този момент тя ще се моли много усилено, казва самата Катерина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!