С ветът не беше и продължава да не бъде подготвен за пандемия, заяви днес генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус. Той призова за подкрепа на всеобщо здравеопазване и други мерки за реформи.
Гебрейесус представи визията си за следващите пет години на откриващата сесия на 75-ата Световната здравна асамблея.
Тя в основен орган за вземане на решения на СЗО. Асамблеята прие като първа точка от дневния ред резолюция за невключване на Тайван като наблюдател, след като при откриването Китай направи енергично възражение.
СЗО с нови указания за маймунската шарка
"Тайванските власти се занимават с политически манипулации с цената на нарушаване на работата на СЗО. Истинската им цел е да търси независимост чрез пандемията. Истинската им цел е да се противопоставят на Китай чрез тайванския въпрос," заяви представителят на Китай.
В речта си Гебрейесус каза, че пандемията от COVID-19 далеч не е приключила.
"И докато продължаваме да се борим с нея, сме изправени пред задачата да възстановим основните здравни услуги, тъй като 90% от държавите членки съобщават за прекъсване на една или повече от тях", посочи Гебрейесус.
"Пандемията показа защо светът се нуждае от СЗО, както и защо светът се нуждае от по-силна, овластена и устойчиво финансирана СЗО," заяви Гебрейесус.
Мистериозният хепатит при деца: СЗО с теория за произхода му
Той подчерта, че Световната здравна организация би искала до 2023 г. още 1 милиард души да се възползват от универсално здравеопазване, но напредъкът към тази цел е по-малък от една четвърт от необходимия за постигането ѝ.
"Ясно е, че светът беше и продължава да бъде неподготвен за пандемия", подчерта Гебрейесус.
"През последните пет години СЗО е реагирала на повече от 120 извънредни ситуации - циклони, вулкани, земетресения, епидемии, войни и една пандемия. Някои от тях продължават няколко месеца, други - с години", отчете генералният директор.
"Понастоящем разходите за здравеопазване в повечето страни са небалансирани в посока на вторични и третични грижи, като се харчат огромни суми за скъпо оборудване и лекарства, които често носят скромни ползи за здравето", поясни Гебрейесус.
" 90% от основните здравни услуги могат да бъдат предоставени чрез първични здравни грижи. И според нашите оценки до 2030 г. инвестирането в първични здравни грижи може да увеличи продължителността на живота в световен мащаб с цели шест-седем години", каза Гебрейесус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!