Газопроводът "Северен поток", който променя европейския геополитически баланс, ще започне да подава сибирски газ към германското крайбрежие от днес, когато няколко европейски лидери ще "отворят кранчето", предаде ДПА.
Стоманената тръба с диаметър 1,2 м по дъното на Балтийско море заобикаля съществуващата сухопътна газопреносна мрежа в Украйна и Беларус.
Страховете от нестабилност и в двете страни в преход, както и опасенията от повторение на спиране на газа през зимата заради споровете между Украйна и Русия, убеди западноевропейските лидери, че подводното прокарване на газопровода най-добре защитава интересите им.
Варшава обаче критикува проекта, когато бе одобрен през 2005 г., като се безпокоеше, че Полша ще бъде губеща страна. За собствените си газови нужди тя трябва да разчита на по-стария тръбопровод по суша.
Други критици изразиха опасения от почти монополната позиция на руската газова компания "Газпром", която контролира газопровода
Москва е ясният победител, сега когато тръбопроводът се пуска в действие.
Европейските газови компании са миноритарни партньори в консорциума, който похарчи 7,4 млрд. евро за първата линия на газопровода, ако се включат и разходите за удовлетворяване на безпокойството на природозащитниците за животинския свят на дъното на морето.
Работата по втората линия напредва.
Когато през септември започна пълненето на газопровода, което отнема седмици, Русия направи своя собствена церемония.
Руският президент Дмитрий Медведев и германският канцлер Ангела Меркел заедно с други видни представители на европейската политика днес символично ще "отворят кранчето" на първата линия на газопровода с дължина 1224 км.
За церемонията в германския град Лубмин се очакват и френският премиер Франсоа Фийон, холандският му колега Марк Руте и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Сред гостите ще бъде и председателят на акционерната комисия на консорциума "Норд стрийм" и бивш канцлер на Германия Герхард Шрьодер.
През 2005 г. Шрьодер заедно с Владимир Путин, който тогава бе президент на Русия, започна газопроводния проект, силно критикуван в Полша и балтийските страни.
Пускането в експлоатация на "Северен поток" ще придаде допълнителен импулс на развитието на сътрудничеството в енергийния сектор между Русия и Евросъюза, заяви помощникът на руския президент Сергей Приходко, коментирайки официалното посещение на Медведев в Германия.
По първата от двете линии на газопровода от утре трябва да започне доставката на до 27,5 млрд. куб. метра газ годишно.
С пускането в експлоатация и на втората линия през есента на 2012 г. общият капацитет на "Северен поток" ще достигне 55 млрд. куб. метра годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!