А мериканският президент Доналд Тръмп бе посрещнат от вълна от критики в САЩ, след като защити Русия срещу обвиненията, че страната се е намесила в изборите през 2016 г., пише BBC.
На срещата на високо равнище с руския президент Владимир Путин във Финландия, Тръмп отрече твърденията на американските разузнавателни служби като заяви, че Русия няма причина да се намесва.
В същото време "вестниците по света са единни в своята оценка кой от двамата лидери е излязъл победител", пише британският ежедневник "Гардиън".
В САЩ всекидневникът "Ню Йорк дейли нюз" обвини Тръмп в предателство. Изданието публикува на първа страница илюстрация, на която Тръмп с едната ръка държи ръката на Путин, изобразен гол до кръста, а с другата застрелва с пистолет Чичо Сам в главата.
.@realdonaldtrump derides reports with which he disagrees as “fake news,” then buys the Russian narrative hook, line, sinker, pole and boat. https://t.co/TGHurpVDKy
— New York Daily News (@NYDailyNews) 16 July 2018
An early look at Tuesday's front... pic.twitter.com/BXsoZsIT4B
Във Финландия вестник "Каупалехти" без притеснение показа кой е победил на срещата, като написа в заглавие на първа страница: Тръмп 0 - Путин 1.
This morning’s paper here in Finland pic.twitter.com/Xg0wPJZsKR
— Jake Tapper (@jaketapper) 17 July 2018
Най-продаваният шведскоезичен вестник във Финландия "Хуфвудстадсбладет" публикува снимка, на която Путин се усмихва до Тръмп, със заглавие "Тръмп беше моят фаворит".
Във Великобритания вестник "Таймс" изтъкна, че Тръмп се е сблъскал с враждебна реакция след "продуктивната" по думите му среща с Путин.
"Гардиън" публикува снимка, показваща как Тръмп и Путин се ръкуват в Хелзинки, със заглавие "Нищо по-малко от предателство: Тръмп е обвинен заради разговорите с Путин".
Левият таблоид "Дейли мирър" нарече Тръмп "пудела на Путин", след като американският президент подкрепи твърдението на руския лидер, че Русия не се е намесвала в изборите в САЩ.
Десният "Дейли експрес" излезе със заглавие "Кимване и намигване . . . и Студената война приключва", след като Путин се срещна с "новото си най-добро приятелче".
Днес директорът на националното разузнаване на САЩ Дан Коутс потвърди оценката на разузнавателната общност, че Русия се е намесила в изборите в САЩ през 2016 г.
Коутс каза, че ролята на американското разузнаване е да осигурява "най-добрата информация и оценки, основани на факти, на президента и на политиците".
"Ние бяхме ясни в оценките си за руска намеса в изборите през 2016 г. и последвалите ги събития, за трайните усилия да бъде подкопана нашата демокрация. Ще продължим да даваме точна и обективна разузнавателна информация в подкрепа на националната ни сигурност", подчерта той.
А председателят на Камарата на представителите Пол Райън заяви, че Тръмп "трябва да разбере, че Русия не е наш съюзник“.
Републиканският сенатор Джон Маккейн определи думите на американския президент като "позорно изпълнение“.
От своя страна Путин отрече страната му да се е намесвала.
Американският и руският президенти около два часа разговаряха вчера при затворени врата във финландската столица Хелзинки.
Какво заяви президентът Тръмп?
На пресконференция след срещата на върха той бе попитан дали вярва на собствените си разузнавателни служби или на руския президент, когато става въпрос за твърдения за намеса в президентските избори.
"Президентът Путин каза, че Русия не стои зад това. Не виждам никаква причина, поради която страната да го прави“, отговори той.
Американският държавен глава също така обвини за слабите отношения с Русия предишните американски администрации, а не руските действия.
През 2016 г. разузнавателните служби на САЩ направиха заключението, че Русия е наклонила везните в ущърб на Хилари Клинтън при американските избори чрез серия от кибератаки и фалшиви новини, разпространени в социалните мрежи.
ФБР удари Хилари Клинтън дни преди изборите
На това обаче Тръмп отговори, че "има голямо доверие в моите хора по разузнаването“.
As I said today and many times before, “I have GREAT confidence in MY intelligence people.” However, I also recognize that in order to build a brighter future, we cannot exclusively focus on the past – as the world’s two largest nuclear powers, we must get along! #HELSINKI2018
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 16 July 2018
Каква беше реакцията на САЩ?
Бившият директор на ФБР Джеймс Коми осъди отношението на Тръмп към Путин. Той написа в Тwitter, че Тръмп е застанал на чужда земя до Путин и е "отказал да подкрепи собствената си страна". Коми нарече Путин "лъжец и гангстер, способен да убива".
Бившият шеф на ФБР: Тръмп е морално неспособен за президент
"Патриотите трябва да се изправят и да отхвърлят поведението на този президент", смята бившият шеф на ФБР. Той стана отявлен критик на Тръмп, след като бе уволнен от него през май 2017 г. и в мемоарите си го нарече "морално негоден" да бъде президент.
This was the day an American president stood on foreign soil next to a murderous lying thug and refused to back his own country. Patriots need to stand up and reject the behavior of this president.
— James Comey (@Comey) 16 July 2018
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл подкрепи заключението на американското разузнаване, че Русия се е намесила в изборите в САЩ през 2016 г., въпреки изявленията на Тръмп.
Бившият вицепрезидент-демократ Джо Байдън каза, че пресконференцията на Тръмп с Путин е под достойнството на президентския пост.
"Думите на Тръмп не изразяват онова, което мислят американците и това, което сме ние", каза Байдън, за когото се твърди, че обмисля да се кандидатира за Белия дом през 2020 г. Той прикани американците да "си кажат думата" и да покажат, че "ние вярваме в демокрацията, а не в диктатурата".
Сенаторът републиканец Боб Коркър, председател на сенатската комисия по външните работи, каза, че поведението на Тръмп на срещата с Путин "не е добър момент" за страната. Според Коркър няма съмнение, че Русия се е намесила в изборите в САЩ.
Лидерът на демократите в Сената на САЩ Чък Шумър нарече изявленията на Тръмп "безсмислени, опасни и слаби". Според него те са показали, че "Тръмп поставя себе си над нашата страна".
"Никога в историята на страната един американски президент не е подкрепял наш враг по начина, по който Тръмп подкрепи Путин", каза той.
Бившият директор на ЦРУ Джон Бренан нарече изявленията на Тръмп "предателство".
"Поведението на Тръмп на пресконференцията в Хелзинки далеч надхвърля рамките на особено тежките престъпления. Това беше предателство. Изказванията на Тръмп бяха не само идиотски, той е изцяло под контрола на Путин. Къде сте, патриоти републиканци", попита риторично Бренан.
А според бившия директор на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър, който говори по Си Ен Ен, Тръмп "призна своето поражение пред Путин".
Сенаторът републиканец Линдзи Греъм, цитиран от Ройтерс, каза, че в Хелзинки Тръмп е изпратил на Москва сигнал за "слабост".
"Това бе пропусната възможност от президента Тръмп да стовари върху Русия отговорността за намесата в изборите през 2016 г... Отговорът, даден от Тръмп, ще бъде сметнат от Русия за знак за слабост и ще създаде повече проблеми, отколкото решава", посочи той. Греъм дори препоръча на Тръмп да провери дали в подарената му от Путин днес футболна топка, която бе официалната, с която се играха мачовете на току-що завършилото световно първенство в Русия, не са поставени подслушващи устройства. Той посъветва президента да не внася топката в Белия дом.
Друг сенатор републиканец - Джеф Флейк, нарече в Туитър думите на Тръмп "позорни". "Никога не съм си помислял, че ще дочакам деня, когато нашият американски президент ще застане на една сцена с руския президент и ще обвини САЩ за руската агресия.
Междувременно вицепрезидентът Майк Пенс в речта си пред Търговското министерство на САЩ защити и похвали президента Тръмп.
Какво заяви Путин?
По време на общата им пресконференция Путин предложи на американските следователи да посетят Русия, за да разпитат длъжностните лица.
Той подчерта обаче, че в замяна Русия би поискала подробен достъп до хора в САЩ, които подозира в извършване на престъпна дейност.
По-късно в интервю Путин заяви, че е "абсолютно смешно“ как някои хора смятат, че Русия би могла да повлияе на изборите в САЩ.
Той каза още, че американско-руските отношения не трябва да бъдат "държани като заложници“ на вътрешната политическа борба в САЩ.
А днес премиерът на Австралия Майкъл Търнбул каза, че оценката на американското разузнаване за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г. е много убедителна и изрази мнение, че президентът Доналд Тръмп не бива да се доверява на руския си колега.
На въпрос на мелбърнско радио трябва ли Тръмп да се доверява на Путин, Търнбул отвърна: "Самият президент Путин каза, че човек не бива да се доверява на никого. Това е може би е добър съвет".
"Аз със сигурност не вярвам на президента Путин, когато той твърди, че не е отговорен за свалянето на полет MH17", продължи Търнбул, говорейки за малайзийския Боинг 777, свален от ракета над Украйна преди четири години. Тогава загинаха всичките 298 пътници и екипаж.
"Според мен доказателствата, събрани от американското разузнаване за руска намеса в изборите са много убедителни, но очевидно има различни мнения в Америка", добави австралийският премиер.
Как ФБР се прицели в Тръмп и улучи Хилари
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!