Страните от Г-8 и петте най-бързо развиващите се пазарни икономики (Бразилия, Мексико, Китай, Индия, ЮАР) плюс Египет, Австралия, Индонезия и Южна Корея одобриха "Световен дневен ред".
Документът се приема за първи път в историята на Г-8,
предаде ИТАР-ТАСС.
"Световният дневен ред" извежда на преден план борбата с икономическата криза, помощта за бедните страни и възобновяването на преговорите от Доха под егидата на Световната търговска организация.
Последното решение се обявяваше като една от целите на срещата в Акуила.
По отношение на най-голямото предизвикателство на съвремието - климатичните промени, страните с най-развитите икономики признаха за справедливо предупреждението на учените, че температурата на повърхността на Земята не трябва да превишава 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалния период.Ние създаваме глобално партньорство за разпространение на зелени и екологични технологии, се посочва в документа.
Световните лидери се задължават да
увеличат инвестициите в сферата на изследванията и развитието
на такива технологии с намерението до 2015 г. тези инвестиции да бъдат удвоени.
По-подробното обсъждане на въпросите на климата ще продължи на специализираната конференция в Копенхаген, където трябва да бъдат определени окончателно сроковете и обемите за съкращаване на вредните газове, заявиха участниците във форума.
Участниците в срещата на върха на Г-8 в излязоха и с обща декларация.
Лидерите на осемте най-развити страни потвърдиха пълната си подкрепа за разрешаването на близкоизточния конфликт чрез създаване на палестинска държава, за да могат израелците и палестинците да живеят в мир и безопасност.
Те приветстваха първите стъпки, които двете страни предприеха през последната седмица в тази посока и ги призоваха възможно най-скоро да възобновят преките преговори по всички неразрешени въпроси, в съответствие с Пътната карта за мир, резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и мадридските принципи, така че да се постигнат решения на всички проблеми и да се сложи край на претенциите на двете страни.
Делегатите призоваха за незабавното освобождаване на пленения от Хамас израелски войник Гилад Шалит, както и за незабавно отваряне на граничните пропускателни пунктове за доставки на хуманитарни помощи, търговски товари и за придвижване на хора към ивицата Газа по начин, който не застрашава безопасността на Израел.
В декларацията се посочва, че
Афганистан и Пакистан остават основен приоритет за групата на осемте
Делегатите отбелязват, че тези две държави са изправени пред сериозни заплахи от страна на агресивни екстремисти и терористи, в съчетание с тежки проблеми като наркотрафика, бедността и ниското ниво на икономическо развитие.
Те приветстваха подобряването на отношенията между Кабул и Исламабад и продължаващото укрепване на доверието и сътрудничеството, както и преговорите за сключване на споразумение за транзитна търговия до края на годината.
В контекста на предстоящия президентски вот в Афганистан "голямата осморка" призова афганистанските власти да осигурят заслужаващи доверие, представителни и безопасни избори, които да отразят действителната воля на афганистанския народ.
Делегатите изразиха подкрепа за афганистанското правителство и готовност да му помагат за укрепването на демократичните ценности и практики, правата на човека, борбата с корупцията, наркотрафика и тероризма, и икономическото възстановяване на страната.
Г-8 се обяви в подкрепа и на борбата на Пакистан срещу терористите и агресивните екстремисти, и обеща да работи в тясно сътрудничество с Исламабад, ООН и хуманитарните организации в рамките на обща стратегия за предоставяне на помощ и облекчаване на положението на населението, принудено да напусне родните си места заради въоръжения конфликт между пакистанските сили за сигурност и талибаните.
Лидерите на Г-8 изразиха безпокойство от
връзката между международния тероризъм и организираната престъпност
и подчертаха, че е необходима по-добра координация в борбата с тези две заплахи.
В декларацията се отбелязва, че светът е изправен пред все по-сериозни предизвикателства като тероризма, търговията с хора, незаконният трафик на имигранти, търговията с наркотици и оръжие, контрабандата, прането на пари и корупцията.
Тези проблеми представляват сериозна заплаха за вътрешната и международната сигурност, подчертаха делегатите.
Участниците в срещата отбелязаха, че страните им са постигнали значителен напредък в съвместната си борба за пресичане на разпространението на тероризма, неговото финансиране, снабдяването на терористите с оръжие и използването на организации с нестопанска цел за нуждите на тероризма.
"Голямата осморка" заяви готовност да координира усилията за борба с морското пиратство, което процъфтява край бреговете на Африканския рог, тъй като то може да има значителни регионални и международни последствия.
Лидерите на Г-8 изразиха одобрение за водещата роля на Кения в усилията за преследване и залавяне на пиратите и отбеляза, че борбата срещу морското разбойничество трябва да включва както краткосрочни мерки, така и дългосрочно сътрудничество и решителна намеса за ликвидиране на причините за това явление.
За целта трябва да се укрепи върховенството на закона в Сомалия и региона, ефективността на правителствените сили за сигурност, както и да се помогне на страните от Африканския рог да преодолеят бедността и въоръжените конфликти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!